20100614 - Tndres, Gyngys krdsek (I. rsz)
2011.08.12. 17:39
s 13., vasrnap [tegnap volt jhold az „Ikrekben”, 2010-06-12 > 12 > 3]
Elmlkedsek… Tndres, Gyngys krdsek…
Elljrban:
A mai gondolatok s rzsek „zenehallgats” kzben/kapcsn rkeztek --- ugyangy, ahogyan a tavalyi v „angyalokhoz” kapcsold lejegyzsei [20090726 – Gondolatok az Angyalok Nemzetsghez kapcsoldan]:
„Sok esetben a „gykerket vesztett MAGOK” gygytst a „populris” zenk kezdtk meg a bennk [s/vagy eladjuk ltal] hordozott szeretet-zenetekkel, de a gygyuls egy bizonyos szakaszban minden MAG megtallta a MAGA MLYEBB s TERMSZETES GYKEREIT is.
Vannak, akiknek „gykerei” Fldiek, s vannak, akik a Fldet „csak” tmenetileg megsegteni rkeztek, s L gykereik tulajdonkppen Ms Vilgokbl/Csaldokbl erednek.
Eljtt az ideje a „Gykerek” (minden tekintetben trtn) felismersnek. Ide tartozik az „let tnyleges gykernek” felismerse, mely tbb szintet s rintettsget is tfoghat, s ide tartozik a srlsek vals okainak/gykereinek a felismerse is, hogy azok meggygytsa „vgleg” megtrtnhessen…”
A 20091022 – GYNGY III c. rsbl:
„[„mert a gyngy nem egyb, mint a rendestl eltr krlmnyek kztt keletkezett gyngyhz”]
2009. oktber 16., pntek
Ezv jlius 25-n jjel „angyalokhoz” kapcsold dalokat hallgattam, majd msnap az angyalok nemzetsghez kapcsoldan rtunk le nhny gondolatot [20090726 – Gondolatok az Angyalok Nemzetsghez kapcsoldan].
A tegnap jjel keresett s hallgatott dalok kapcsn inkbb az volt az rzsem, hogy ezeket „madarak” adtk el. Sok fjdalom volt ezeknek a mvszeknek is az letben, tbbnyire fiatalon, s „tragikus” krlmnyek kztt tvoztak az letbl a hetvenes vekben… [Korbban rtunk a ’Madarak’ megnehezlt helyzetrl is a Fldn.]
Ma reggel ismt meghallgattam az este kivlasztott dalokat: tiszta hangok, nagyon tiszta szvegek, tiszta zenetek… szvbl/llekbl eladva, „ignyesen”…
http://www.zeneszoveg.hu/dalszoveg/18603/szecsi-pal/bus-szivbol-enekelni-zeneszoveg.html
„Bs szvbl nekelni desen, oly nehz, oly nehz.
s mgis nekelni kell nekem, oly nehz, oly nehz.
Nevetek, ha mondjk nevetek, ha kell mindenen, nevetek, de kzben knnyezem.
Dalolok a mrl, dalolom, hogy nincs fjdalom, dalolom, de mshogy gondolom.
…Dalolok a fnyrl, dalolom, hogy ez kell nekem,
Dalolom, s tn lassan elhiszem.”
rzsben az jelent meg, hogy „volt egy nagyon tiszta, ’igaz-gyngy’ ebben az idben [50-es vek vgtl a 60-as vek vgig] a Fldn” --- taln ezen nekesek, mvszek szvben [taln ppen „rajtuk t” rkezett…]. Ez a „gyngy” „megszlalt”, vagy pedig megszlaltatott bizonyos „hangokat”/
rezgseket --- m sajnos [az angyalokbl lett risok kapcsn mr megemltett „nehzsgek” s] a Fldn kialakult „arnytalansgok” miatt egy sajtos „arnytalansg” jelent meg ehhez kapcsoldan is: a „hall-tengely” „elszvott” bizonyos terletekrl/lnyekbl erket/Fnyeket, mg mshol a megnyilvnts/megnyilvnuls „tlzottan is anyagiass lett”. Megfigyelhet ennek hatsa mg ma is a zenei let terletn (is): az angol nyelvterletekrl elindult zenei irnyzatok sok helyen „rtelepedtek” a helyi hangokra, s ezt mg fokozta a „zenei iparhoz” kapcsoldott anyagi rdekek terjedse, mely nem ismer „mrtket” s sokszor rtket sem, s kmletlenl taposott el sok igaz tehetsget…
Taln ez a „GYNGY” is most „szabadult” fel jra, amikor a Fldanya a MAGA Rendszervel bontja le az „lca-falakat”… taln pp ma, vagy az elmlt „napokban” kerlt ismt el a maga tiszta formjban ez a Tiszta Szvek ltal lehozott/behozott [megrlelt?] s megszlaltatott GYNGY… (…)
Mg nem reztem r pontosan az Angyalok/Madarak/Tndrek Csaldjainak szerepre s klnbsgeire, Eredend s/vagy j Kapcsoldsi Rendjre a Fldn --- br rzem s rtem, hogy az Angyalok Nemzetsge kzvetlenl is a SZPSG megteremtsre s a Szpsg-teremts megsegtsre (is) rkezett.
[Taln a „nemisgben” val megtesteslskben e Fldn a Madarak Csaldja/Nemzetsge volt „mintaknt” (?) a segtsgkre… vagy pedig a Madarak a „tiszta hang”-ot adtk a megnyilvntsi kpessgekhez…]
A Tndknek/Tndreknek (lehetsges, hogy „nevk” majd mg pontosodik) van valami olyan csoportja/csaldja/ga, akik msok mint a Fldanya Elemi lnyeihez kapcsold Tndr-vilg lnyei, s taln hasonlak a Gyrk Ura filmben/regnyben szerepl szpsges s blcs lnyekhez… Taln k is ppen most trnek vissza a Rendelt helykre, s PONTOS beilleszkedsk utn rreznek a MaGuk s Csaldjuk lny(eg)re mindazok, Akik ezen Csald(ok)hoz tartoznak. rzsem szerint az elmlt nhny szz s ezer vben is szlettek emberi formba ezen Csald tagjai kzl [ha taln nem is tl sokan – de a „jelenltket” igyekeztek biztostani a „nehezebb” idkben is], „tmegesebb” visszarkezsk azonban most vrhat, a feladatukat teljestett Kldttek tvozsval egyidejleg…
A nhny vvel ezeltt (2005-2006?) elkezddtt „elemi minsg tndr-visszaramls” taln mr rszben ezeknek a Szp-s-Bcs, Y-szv [valahogyan az Angyalok Nemzetsghez is tartoz vagy hozzjuk is kapcsold] Lnyeknek a visszarkezst ksztette el…
Nagyon is valsznnek tartom s rzem, hogy amennyiben az ltalunk „Tndrknt/Tndeknt” ismert Lnyek kapcsoldsa kzvetlen vagy kzvetetten szoros a Fldn az Angyalok s Madarak CsillagNemzetsghez, akkor ez a Csald a MaGa Teljessgben nem tudott addig visszatrni a Fldre, amg a Madarak s Angyalok [s MAGOK] Nemzetsghez tartoz RENDEZSEK s Rendezdsek be nem fejezdtek… [Augusztus s szeptember hnapban tbbszr rtunk e kt/hrom Nemzetsghez kapcsoldott srlsekrl s azok Rendezsrl/RENDEZSRL.]
Valahogyan taln a „Gyngy” [gynyrsg, anyasg/atyasg/gyermeksg, Prossg/Egysg, Ysg s Szpsg] megrtst is segteni fogja ezen klnleges Csald helyre illeszkedse [Wass Albert verse szerint az igazgyngyk a „tndr knnyeibl” keletkeztek, az indiai hagyomny szerint pedig egy „klnlegesen rzss hajnalon” rkez harmatcseppekbl szletnek…]
A „Gyngyben lv let” hamarosan feltrja MaGt minden rdemes/rintett eltt..
rzsben mg az jelent meg, hogy a „Gyngy” Eredend (vagy rett, Kifejlett) llapotban „ttetsz”, ttetszen tiszta [nem csak a legfels rtegeire terjed ki ez az tlthatsg s tisztasg, hanem a teljes lnyre/szerkezetre].
Vajon milyen kapcsoldsa lehet a „tndreknek/tndknek”, s a ma „ember-angyaloknak” nevezett ltezseknek?
Gyngy:
Szabadsg s Szpsg s Rend
A Prossg Egysge s az Egysg Prossga”
*****
2010. jnius 13.
A mai gondolatok: lehet, hogy a „Tndrek” azok a Fldn ember-testbe megszletett – fleg MAG-Ltezk – akik a Madarak s Angyalok Csaldjainak „hzassgbl” [vagy inkbb egyttesen megnyilvnult „jellemzivel”] keltek letre. [Szerintem a „Tndrek” a „Fldn kialakult” Csald vagy „faj”, a Fld „MAG-Emberei” „Alap-Mintjnak” megtesteslsei, a Fldn letre kelt Emberi faj (’Gyermek’) megtesteslt Mintjnak Eredend hordozi, a Fldre jellemz Kapcsoldsok Alap-Mintjnak hordozi.] Angyal-mivoltukbl ered klnleges „[kifinomult] szpsgk”, s a Madarak Csaldjbl pedig hihetetlen kitartsuk, gyessgk s erejk, „talpra esettsgk”... [Mindkt szli vonal szpen „nekel”, s a zene/dal szeretete jellemz vonsa „gyermekeiknek” is...] [Taln az Angyalok GI Nemzetsge a Fldi Emberi formj letbe gy, a Madarakkal kzs Csaldot alaptva tudott „els lpcsben”, vagy teljesebben beilleszkedni. Taln a „Madr Minsgek” segtettk az
Angyalokat a Fldi jelleg „pros” kapcsoldsokba val beilleszkedsekben --- hiszen a Madarak jellemzen „pros” kapcsoldsokban lnek, mg az Angyalok Nemzetsgben jellemzen az „androgn/Egysg” vonsok vannak meg eredenden megnyilvnultan jelen…]
rzsem szerint nem pusztn az Angyal s Madr Nemzetsgek „hzassgrl” lehet itt sz, hanem valahogyan ezeknek a „jellemzknek” a MAG-Ltezk Fldi Emberi Csaldjban val „egytt-jellemz” „Csald-Alapt” megnyilvntsrl. rzsem szerint a „Tndrek” a Fld MAG Nemzetsgnek egyik Ltezi Csaldja a Fldn, taln ppen „k” azok, akik a Fldn a „csaldd-vls” SzeRves Mintit az „Isteni Tervnek megfelelen” MaGukon t „kialaktottk”.
[Valsznleg a „Madarak” a PROSSG/Kapcsolds, mg az „Angyalok” a „VALS EGYSG” Mintjval jrultak hozz ahhoz az „thoz”, amely a Fld Tervezett tja: Kapcsoldsokon keresztli EGGY-VLS lehetsgnek megteremtse, s ezt kveten vagy a „Hazatrs” a TeremThz, vagy pedig j Kzs Utak Szabad elindtsa.]
A „gyngy” kpben megjelen j let Eredend Minsgben az „anyamhbe” befogadsra kerlt „mag” kapcsoldst s EGGY-VLST is megjelenthette. rzsem szerint ezen Eredend mkds lnyege ma mr nem ismerhet fel pontosan a „gyngy” mai keletkezsi folyaMATban. Az Eredeti teremtsi md ahhoz lehetett taln hasonl, amit az rs ksbbi rszben a „Llek neke” cm rsban idznk, tovbb Dniel Zsuzsanna jelen rsunkban idzett mondatt is ide kapcsoldnak rzem.]
Szintn ide kapcsoldnak rzem s ajnlom ismtelt tolvassra a 20090224-ei ngy majdnem teljesen egyforma zenetet is [A Szeretet Kapcsolds, ramls s let].
„Jtk a Hangokkal”:
A „tndr” nvben a sz msodik fele [D-R] akr a „madr” sz rszlete is lehet.
A sz eleji „T – N” ismert a tenger, isten szakrlis szavakbl, amely az Egysgben Ltezsre, EGY-bl eredtsgre is utal.
Csak jtkkppen: ha a tndr sz msodik felt a madr sz hangjaihoz trstottuk, akkor a sz kzepnek „N-D” [D > GY, pldul: ad > adj/aggy] akr az „angyal” minsgre is utalhat.
Ha ezt a fejtegetst folytatjuk, akkor a sz akr gy is olvashat: az EGYbl eredt vagy MAG, melyben elvlaszthatatlanul EGY (gyermek) az angyali s madr minsg.
A „tndr” szban felfedezhetjk a REND sz hangait is! [Ha a „T”-t a TeremThz trstjuk, akkor a Tndreknek valami szorosabb kapcsoldsa is lehet a „TeremT Rendjvel”.]
A „tngyr” alak hasznlatrl a kvetkezket talltam:
http://mek.oszk.hu/kiallitas/erdelyi/guzsalyam.htm
„Kalls Zoltn, a neves erdlyi folklorista, a csng npklts fradhatatlan gyjtje 1954-ben ismerte meg az albbi dalok eladjt, „ntafjt”. Kalls akkor ppen a csngfldi Lszpeden tantskodott s gyakran tjrt Klzsre, hogy nekeltesse Szlyka Rzst s lejegyezze az ltala tudott csng dalokat. Az 1894-ben szletett, iskolt sose jrt regasszony 1970-ben halt meg, kilenc gyereket szlt, ngyet nevelt fel, mvelte meg a fldjket. Az nekls lete tartozka volt („met ha nem tudnik inekelni, nem es tudom, mi lenne velem” - vallotta a gyjtnek).
Kalls Zoltnnak sszesen 163 dalt (1010 versszakkal, 3786 verssorral) adott el, de igen nehz volt kiaknzni tudst. Ha idkzben eszbe jutott valamelyik nek, mire lejegyzsre kerlt volna a sor, el is felejtette... A gyjt megfigyelte: Rzsa nni llandan vltoztatta, formlta szvegeit, s neki sikerlt tbb vltozatot is rgzteni - nagyrszt tollbamonds rvn. Tapasztalata szerint a kzzel lejegyzett dalok tkletesebben visszaadjk az eredetit a gppel rgztetteknl. 1973-ban Kalls j guzsalyam mellett cmmel ktetben is kzzteszi gyjtst, s az elszban gy rtkeli Rzsa nni tehetsgt: „A vele eltlttt id sokszor eszembe jut s arra gondolok, ha Rzsa nninek alkalma lett volna a tanulsra, vajon meddig vihette volna. Minden egyes dalrl elmondhatjuk, hogy a maga nemben egy-egy kis remekm. Neves kltink is tanulhatnak ebbl a tiszta s annyi szintesggel ml kltszetbl”. Szvegvlogatsunk a ktet alapjn kszlt.
Kevly katona
„Hova mensz, hova mensz,
Te kevlly katana?”
„Ide s ide menek,
Tngyr Ilonhoz.
Tngyr Ilonnak
Pzsint ez odvara1,
Dombon l hza,
Csitorgs2 kapuja.
Pntyika3 padlsa,
Sinor garandja4,
Iveg5 ez ablakja,
Gyimnt ez eressze.
Arany e kszbje,
Boglr e sutuja6,
Ezst ez asztala,
Babir ez abrassza7.”
Jnos Vitz – Tndrorszgban:
http://www.youtube.com/watch?v=4z75xBEZTTQ
Tndrkert (Krpt medence):
http://www.youtube.com/user/aranyalma999#p/u/34/zPmxk3LgcHE
csng npviselet
Kalocsai npviselet
Kalotaszegi npviselet
Maty viselet
A „szrnyas” csaldokhoz [’Szabadsg’] val ktdst jelentheti meg az is, hogy a Tndrek valamilyen mdon kpesek a „replsre”. [A „pntlikk”, tollak viselse kapcsoldhat a lebegs, szelek szrnyn repls emlkezethez is.] rzsem szerint a tndrek ezen kpessge nem mindegyikknl egyformn nyilvnult meg: voltak kzttk, akik inkbb „angyali” minsgben repltek [„htukon” voltak a „szrnyaik”], mg msok a „madarakra” jellemz mdon a „karjaikat” hasznltk erre a clra. [Vlemnyem szerint sokan vannak, akik „emlkeznek” arra, hogy „lmukban” hogyan „szlltak/repltek” gyermekkorukban. Voltak, akik „karjaikkal” irnytottk a replst, mg msok inkbb angyalszrnyat rezhettek magukban.] Hogy melyik tndrben/gyermekben mely szli tulajdonsgok nyilvnulhattak meg erteljesebben, az a legtbbszr a „vletlen”, vagyis a Fldre ltalnossgban jellemz „szaporodsi kpessg s trvny ” fggvnye is lehetett. Ugyanakkor a Tndrek Csaldjn bell idvel kialakulhattak – s ki is alakultak – olyan Csaldi „gak”, ahol „dominnsan”, a gyermekekben igen nagy valsznsggel tovbb tudtk rkteni egyes megrlelt/kibontott, „begyakorolt” tulajdonsgaikat --- s gy idvel tbb-fle, tulajdonkppen nagyon sokfle Csaldi g alakult ki a ’Tndr-Birodalomban’. Ezrt is mondtuk azt, hogy a „tndrek” Eredenden tulajdonkppen MAG-Minsgei/Ltezi voltak a Fldnek, [megrlelt] Mintikbl azonban idvel [egyes csaldi kapcsoldsok s keresztezdsek rvn] ms Csaldok is tvettk egyes Jellemziket. Taln ez az az ’Eredend” „kapcsolds” vagy „gn” [gn-rsz”], amely „lehetv teszi” a Fldn a „fajok” s csaldok sszekapcsoldst, majd pedig idvel, ha ez lesz a kzs akarat, az Egyeslst s EGGY-vlst is.
A Fld Eredend Minsgben/tjn kialakult sajtos Angyali/Madr/Ember/Tndr letek idvel ms Vilgokba s Rendszerekbe is [ideiglenes, vagy pedig vgleges ttelepls cljval] ttelepedtek, s kzlk sokan elkezdtk megszervezni az utbbi idben/vekben a Fldre val „visszateleplsket”. [Mivel ismt Kpesek a Teljessgk megnyilvntsra.] Sokan mr meg is rkeztek, vagy nagyon hamarosan meg is szletnek ismt gyermek-testekbe, s majd nfelismersk utn ismt egy Sajtos Fldi [Angyali/Madr/Emberi s MAG jellemzkkel is br] Csaldd is lesznek. Tndrek mr [tbb formjukban s tbb Csaldban] lnek kzttetek, de „elsdleges Tndri” jellemziket mg csak kevss bontottk ki, ma mg kevsb felismerhetek. „Szpek” tbbnyire ezek a gyermekek, de „ms” tndr-jellemzik majd csak meghatrozott Fldi „rezgsek”/jelzsek mellett bontjk ki magukat…
OmMTR KJ, Budapest, 2010. jnius 13., 00.42.
Fontos lesz majd tudnia azoknak, Akiket rint, azt, hogy a Fldn vannak [„szl csaldjukbl addan”] „emberi testben” l, Angyali s Madr jellemzkkel is rendelkez Tndr/Tnde jelleg [MAG] Ltek/letek, s ugyanakkor vannak ms Fldi Csaldok s Nemzetsgek is, amelyek br nem Tndrek, de egyes „tndri jellemzkkel” is rendelkeznek. Ezek hamarosan „klssgeikben” is feltrjk majd magukat elttetek, s majd azt is megrti mindenki, akit az rint, hogy ki s JELENLEG mi dolga/feladata/vllalsa van a Jelen Fldi letben.
Megjelent bennem gondolatknt [a 20090726-i rs tolvassa kzben] a kvetkez: a Fldn jelenleg l „Tndr-jelleg” SzeRves Ltezk az elmlt idszakokban valsznleg Kldtti jelleg feladatokat lttak el – elsdlegesen a Madarak s/vagy Angyalok s/vagy Emberek s MAGOK Csillagnemzetsghez kapcsoldan --- hiszen ezen Kapcsoldsok bennk az „elsdlegesen megnyilvntottak/hangslyosak”. Taln most, a Fld Egszre [s gy a MAGOK Csaldjra/Nemzetsgre is] jellemz „visszaRendezdsi folyaMAT” sorn a „megtiszttsok” sokakban felsznre hozzk majd Eredend „Tndr” Minsgket is. Megtrtnik majd annak a felismerse is, hogy a „tndr jellemz” valban az ezen Csaldba tartozst jelenti-e adott esetben, vagy pedig „csak” egyes tndr-jellemzkkel sznestetten l valaki egy msik Fldi/GI Csaldban.
Felmerlt bennem a krds, hogy vajon a „Tndrek” „S”-Minsgei-e a Fldnek.
rzsben az jelent meg bennem, hogy Vannak kzttk SI [’Arany-kori’] Fldi Ltezk s Minsgek, s vannak kzttk jabban rkezettek is. Az S-Minsg letek s Jellemzik felismerse [az SI Minsgekhez val L visszakapcsoldottsg/EGYSG miatt] folyaMATos. SI Minsgeik [a MAG Mai Fldi jellegre figyelemmel] „nagyon kiegyenslyozottak”, gy Akik szorosabban kapcsoldnak ehhez a Fldi Csaldhoz, azok nagyon knnyen ismt megtallhatjk „az utat nMaGukhoz” s NMAGUKAT. Csupn keresni kell s figyelni a „Hv Jeleket”, amelyet ez az SI Csald kld – a Fldanya MAG/MAGA SZV-tjn t – minden Csaldtagjnak.
A MAGOK Fldi Nemzetsgt/Csaldjt „ltalnosan” jellemzi ma mr, hogy „Csaldtagjait” egy nagyon sajtos SZV-rezgssel/Hanggal „Hvja”. Ezek a Hvsok tulajdonkppen bresztsek s Gygytsok, Kiegyenslyozsok is EGYben.
A MAG Fldi Csaldjn vagy Nemzetsgn „bell” is vannak „kisebb” [vagy bizonyos sajtossgokkal] rendelkez „Csaldok”/gak --- ezek azonban a ms Csaldokra jellemz tulajdonsgokkal vagy lersokkal kevsb jellemezhetek. Ennek az a korbban mr ismertetett sajtossg az oka, hogy a MAG Fldi Nemzetsgben az „n” s a „Ms” fogalmai tulajdonkppen „rtelmezhetetlenek”, mindenki „ugyanannak a Csaldnak”, ugyanannak a „trzsnek” a rsze, EGY-LNYEGEK, m ebben a Csaldban/Nemzetsgben is mindenkinek megvan a maga Helye/Szerepe. Az egyes „gak”/csaldok nem klnlnek el annyira „lesen” vagy hatrozottan, mint az ltalban a ms Csaldokra jellemz, mgis minden egyes „MAG-Csald/g” „yl megklnbztethet jellemzkkel” is br. Nha taln annyira „eltrek” is lehetnek a MAG Fldi Nemzetsgn belli Csaldi gak „klssgeikben”, hogy „msok” nem is fedeznk fel a kzs Nemzetsgbe tartozst, a MAGOK azonban a nagyon klnbz „formai” megjelensek ellenre is felismerik/rzik/rtik/tudjk „EGY-Mst”.
[Az „n s Ms”, „Kint s Bent” fogalmakrl bvebben rtunk: 20100605 – Szemelvnyek…, 5-6. oldal]
*****
rdekesek az albbi egybeessek:
Az egyiptomi mitolgiban zisz s Ozirisz FI gyermekt [~vilg] „slyom” jellemzkkel brzoltk. Emest „turul, slyom kpben” ltogatta meg lmban gyermeke „atyja”:
„A szrmazstrtnett elbeszl monda szerint lmos az g kldtteknt megjelen turul fia, akinek kivlasztottsgt a szletse eltti csods lom jelezte, amely egyben utdai, az rpd-dinasztia gi eredet hatalmt is igazolta: "...csods eset kvetkeztben neveztk el lmosnak, mert teherben lev anyjnak lmban isteni ltoms jelent meg turulmadr kpben, s mintegy re szllva teherbe ejtette t" (Emese lma: Anonymus: Gesta Hungarorum).
/Forrs: http://arpad.lapok.hu/keret.cgi?/arpad/osok.html /
Az elmlt hnap lejegyzseiben „elemezgettk” azt, hogy a Fldn a „frfi” s „ni” t/megtapasztals rszben „kln utakon” jrt az utbbi nhny szzezer vben vagy mg rgebbi id ta. Az TVILGT kpekben ez gy jelent meg, hogy a KZSEN MEGTERVEZETT TTL „balra” egy nies mellkt, „jobbra” egy frfiasabb t alakult ki. A kt „mellkton halads” egyfajta „testi” s „lelki” eltvolodsban is megjelent. Az egymsnak prjai idrl idre kerestk az EGGY-levs [eredeti mintj] lehetsgeit --- s az „Emest” „lmban” megltogat s Szerelmvel az asszonyt ldott llapotba helyez „Atya” ilyen kpbe foglalt megjelentse utalhat egy „rvid ideig ltrejtt, sajtos [SI Mintj?] EGGY-levsre.
Taln ezt a „sztvltsgot” jelenti meg Vrsmarty Mihly is:
http://hu.shvoong.com/books/mythology/1665512-csongor-%C3%A9s-t%C3%BCnde/
Vrsmarty Mihly: Csongor s Tnde
[„1830-ban keletkezett: mfaja: drmai mesejtk. A trtns ideje egy nap, de ezt a szerz szinte kozmikus mretv nvelte. Helyszne ketts: tndrvilg s valsg. Csongor nem lphet be a tndrvilgba, Tnde pedig a valsgba. Csak a kertben tallkozhatnak. (valsg s a meseorszg hatrn)…”]
Petfi Sndor ’Jnos vitz’ cm verses elbeszlsben „Kukoricza” Jancsi a fhs. Ha a „kukoricza” szval „jtszunk” egy kicsit, akkor esznkbe juthat az, hogy a „kukoriczt” a magyar TENgerinek is nevezte, illetve a „kakas” hangja is felfedezhet benne. [A kakas is „madr” – nha igen harcias/tzes, s a kukorkolsval jelzi a hajnal megrkezst is, vagyis a „sttsg” vgt. Br az is lehet, hogy a hajnal azrt rkezik (szletik) meg, mert a Kakas hvja…] Jancsi Iluskja a mese vgn feltmadt „testi valjban” is: a sron ntt rzsa [l emlk] az let viznek segtsgvel [Szerelem] letre keltette az elhaltat. [Iluska szp szke leny volt (’arany-haj’), s a Tndrhonban [„Arany-korban, Arany Honban”] is szke lenyok laktak. Ha Jancsit inkbb „madr”-nak rezzk, Iluska finomsga s szpsge inkbb az Angyalok (Anya) jellemz tulajdonsga.]
„Ht az let vize volt ez a t itten,
Mindent fltmaszt, ahova csak cseppen.
Iluska porbl ntt ki az a rzsa,
Igy halottaibl t fltmasztotta.”
Ebben a versszakban mintha csak az lenne lerva, amit mi magunk is lejegyeztnk az ERED SI Minsgek letre keltsrl:
- a Fld ERED SI Minsgei a Fld plyjrl val letrse utn mr nem tudtak megnyilvnulni [Jancsi s Iluska „kikerltek Eredeti csaldjukbl”, azaz rvk, majd tjaik is elvltak, „knyszerplyra” kerltek mindketten (kiess a Szerelembl). Jancsi „idegen orszgokat” jr vgig, harcol, s ahol tud, ott rendet tesz, kzben otthon Iluska „mostohja gytrsbe” belehal].
- Azok, akik mg megtapasztaltk az SI Vilgot, Emlkeiket kpekbe/fogalmakba foglaltk, s azt adtk tovbb utdaiknak [a sron egy rzsabokor ntt].
- A ma lk „l mdon” csak az emlkezet ltal megrzttekhez tudtak kapcsoldni [Jancsi leszaktott egy rzst az Iluska srjn ntt kis bokorrl].
- Miutn az utdok l kapcsolatba tudtak lpni az Emlkkpeket megalkotott skkel, az sk kzvettsvel l kapcsoldsba tudtak lpni az ERED SI Fldi Minsgekkel is [s a Szerelem feltmasztotta az „rnykvilgbl” eltvozott trsat, s gy a szerelmesek ismt EGYMSI lehettek „egsz lnykkel” a „Tndrorszgban”, ahol a „Rend” „l” volt.]
*****
Egyszer rgen, mikor mg nem volt bnat,
S a kk vizekben tndklt a hold,
Tndr leny llott a tenger partjn,
S a hab lgyan, szerelmesen dalolt...
De egy este... messze szak fell
Orkn hadval rkezett a tl,
A tndr srt s fnyes knnyeit
Zg tengerbe hullatta a szl...
Aztn elment... a tenger vrta, vrta,
s fodros habja tbb nem dalolt.
Kds, borongs, nma jszakkon
Stt vizn nem tndklt a hold...
S a mlybe hullott tndr knnyekbl
Lettek a fnyes igazgyngy szemek...
A gyngyhalsz nha megtallja
A mlybe rejtett tndr-knnyeket...
n is ilyen gyngyhalsz vagyok,
s verseim az igazgyngyszemek...
Egyszer lelkembe zokogott egy tndr
S azta nha gyngyszemet lelek...
(Ifj Erdly 1925)
*****
http://www.thesecret.hu/node/171
„A llek neke
Kelet-Afrikban van egy trzs, ahol a gyerek megszletsnek idejt nem a vilgrajvetelnek napjtl, st nem is a fogantats napjtl szmtjk. E trzs szmra a szlets kelte azt a napot jelli, amikor a leend anya elszr gondol majdani gyermekre. Az anya, amikor gy rzi, eljtt az ideje, hogy gyermeke legyen, elvonul az erdbe, s magnyosan l egy fa alatt mindaddig, amg bensjben meghallja gyermeke nekt.
Amint ez megtrtnt, az anya visszatr a falujba, s megtantja az neket a leend apnak. Ezutn ezzel az nekkel hvogatjk a gyereket. Miutn a gyerek megfogant, az asszony a mhben hordott kisbabnak nekel, s megtantja a dalt a falu bbinak s regasszonyainak, akik a vajds alatt s a szlets csodlatos pillanatban ezzel az nekkel kszntik a gyermeket.
A szls utn valamennyi falubeli megtanulja az jszltt nekt. Ez a dal ezutn lete minden fontos pillanatban elksri. Ezt neklik neki, amikor valami baja esik, ezt neklik gyzelmek, szertartsok, felavatsok alkalmval vagy a hzassgktsi ceremnin. Amikor lete vgn szerettei sszegylnek a hallos gynl, utoljra hangzik fel a dal.”
Jack Kornfield
(Folytats a II. rszben)
|