„desanym (a hetedik lny a nyolcbl) nagy vgya volt, hogy nyugdjas veiben megrja gyermekkora trtnett. Egyrszt emlket akart lltani szleinek, msrszt gy rezte, hogy nevelskben sok a mig is kvetend plda, pedig gyermekkora ta sokat vltozott a vilg. Idzem:
„A j rtelemben vett kispolgrsgrl mg nem kszlt film. Volt az arisztokrcirl, volt a parasztsgrl, a proletrsgrl, de errl a meglehetsen szles rtegrl legfeljebb gnyosan, megveten emlkeztek meg. Az n csaldom tipikus kispolgri, iparos csald volt, viszont nem tipikus abban, hogy a szleim 8 lnygyereket neveltek. Taln msok rdekldsre is szmot tarthat a trtnetk.”
Sajnos mr nem tudta tjra indtani ezt az „emlkfolyamot”. 65 ves korban, 1997-ben, mellrkban meghalt. R gondolva teszem meg n. (B. Enik)
…
Molnr Irn va:
A TZ
Megreztem a veszedelmet. Mr napokkal a szrny jszaka eltt rettegsben ltem. Nem szltam senkinek. Kinevettek volna testvreim:
„Nzztek csak, a kis bka megint hlyskedik!”
llati sztn sugallta rzsemmel magamra hagyatva, az imhoz menekltem. gy gondoltam, a Jzuska – ha szpen krem – nem fogja megengedni, hogy bekvetkezzen az a szrnysg. Siettem minden este elsnek megmosakodni az egyetlen lavrban, hogy aztn pici szobnkban trdelve mondjam el az sszes imt, amit nyolc ves koromig megtantottak velem. Taln tz imt is tudtam mr ekkor, azokat mormoltam halkan, dideregve a szeptemberi hvs estken, s rettegtem, hogy testvreim lelepleznek, rm nyitnak s kinevetnek szenteskedsemrt, engem, akit elevensgem s csintalansgom miatt legtbbszr csak rdgfikaknt emlegettek. Miatynk… Hiszek egy istenben… dvzlgy Mria… mondtam, mondtam az imkat egyms utn, mert gy reztem, csak akkor teljesti a Jzuska az imk vgre hagyott utols, knyrg mondatomat:
„des Jzuskm, n ezutn j leszek, csak ne engedd, hogy tz legyen!”
Imm vgeztvel megnyugodva, csendben bjtam a paplan al, s jsgomnak bizonysgul a kzs gynak csak egyharmadt foglaltam el, kikerlvn a testvremmel minden este zajl heves vitt, ami az gy felezvonalnak meghatrozsa krl folyt.
A ngy lny kzl elsnek bredtem fel, s rmlettl tgra nylt szemekkel nztem a lngoktl vrs jszakba. lom ez vagy valsg?!
„Anci, Kati, nzztek! Tz van” – trt ki bellem a kilts.
Testvreim egyszerre ugrottak fel, s a lngol lmot valsgg tette, hogy k is rzkelik a borzalmas ltvnyt. Pattogs, ropogs, gerendk zuhansa, disznsivts, kutyaugats hallatszott, de mindezt tlszrnyalta egy ktsgbeesett seglykr hang, apuka hangja:
„Emberek segtsetek! Tz van, g a hz! Emberek tz van, segtseteeek!”
Apuka elszobnk lpcsjn llt, hlingre nadrgot, lbra cipt kapott, kt karjt az gnek emelve teljes erejbl kiablt. Majd elhallgatott, egy szempillantssal jbl felmrte a helyzetet, s berohant a szobba.
„Bzsi, elsk a gyerekek! Azonnal ki az gybl, a kapu fel mr nem lehet kimenni, a Szigetik ndfedeles hza lngokban ll! A mi kapunk is g! A nagyobbak msszanak ki az utcra nz ablakon, a kicsiket adogasd ki nekem, nehogy sszetrjk magukat, hisz a rmlettl mozdulni is alig tudnak. Aztn a disznt hajtsd ki az lbl, s az udvar msik vgn vigyzz r! Mit esznk a tlen, ha az benn g?”
A nagyobbak kimsztak az ablakon, n Ancival s Csibivel vrtam, hogy anyuka feltegyen az ablakprknyra, s apuka – aki mr az ablakon t az utcra ugrott – elvegyen s biztonsgba helyezzen bennnket. De apuka most az odasereglett szomszdokkal vitatkozott. Olyan volt ez a vita, mint egy villmls, szempillantsig tartott, de sorsdnt volt.
„Molnr r, ne csak a gyerekeit mentse, hanem a btorait is. Hagyja mg a gyerekeket, legalbb segtenek kiadogatni az aprbb darabokat. Nem olyan kicsik mr azok. Gyorsan mindent kipakolunk, hisz a hz mr gyis oda lesz, nzze, a lngok mr elrik a tet alatti gerendkat. Semmijk sem marad, se hzuk, se btoruk, az se lesz, amivel betakarzzanak. Hallgasson rnk!” – mondtk a szomszdok.
Apuka hallgatott… aztn felordtott:
„Nem! Elsk a gyerekek s a kt reg a szomszdbl! Ti a kt reget mentstek ki, n a gyerekeimet! Egy szaladjon a tzoltkrt, s azutn kzsen oltunk! Emberek, meg kell menteni a hzunkat is, hol lakom tizedmagammal a tlen? A btorokhoz senki ne nyljon, hozzatok vdrket!”
A tbbit mr csak gondolta, mikzben hrmnkat vitt ers karjain egy tvolabbi hzba. Nem is vitt, valsggal reptett bennnket. Arcrl folyt a vertk, s a mondatok foszlnyokban hagytk el liheg ajkait:
„Nem btor kell, hanem fedl! Kilenc mter szles utcban minden hz legne, ha a btort…, szraz az sz, a szl is fj… mire a tzoltk kirnek…? Ne fljetek, ne reszkessetek mr, megltjtok minden rendbe jn. Bzzatok bennem. Egy-kt ra mlva mr sajt gyatokban fogtok aludni. Ltttok, a szomszdok is mind segtettek. Na, nyugodjatok mr meg!” – mondta mg egyszer remeg ajkaink lttn.
Bevitt s lerakott a szomszdok gyra. A nagyobbak mr ppen indulni akartak vissza a hzunkba, de apuka visszaparancsolta ket:
„Itt maradtok, vigyztok a kicsikre! Senki ki ne merjen mozdulni, megrtetttek?!”
Aztn indult kifel, majd egy pillanatra visszarohant, mint aki valami fontosat elfelejtett. Csak a szja mozgsn lttuk, hogy szmol. Vgezetl annyit mondott:
„Nyolc, jl van, mind itt vagytok. Bzzatok bennem, nemsokra rtetek jvk!”
Klri, a legnagyobb, blintott. Mi nmn nztk az ajtt, mely becsukdott utna.
„Mi lesz vele, mi lesz anyukval?”- jajdult fel nhny perc mlva Anci.
Krdsre senki sem vlaszolt. A szobban, kopott hlingeinkben, dideregve bjtunk ssze. Csibi – a legkisebb – hangosan zokogott, a nagyobbak vigasztaltk, aztn k is srtak. n nmn, megmeredve ltem, mint egy eszels. Ha szltak hozzm, ajkaim mozogtak, de hang nem jtt ki a szmon. Azt hittk a be-beszalad szomszdasszonyok is, hogy megbolondultam.
„Ht bekvetkezett, ht bekvetkezett!” – mondogattam magamban gpiesen, mikzben rzkszerveimmel krnyezetem minden rezzenst felfogtam. Jobban hallottam s lttam, mint brmikor letemben. Hallottam, amint az asszonyok mesltk nagyobb testvreimnek:
„A kapu teljesen legett, de a tet alatt mr mindjrt eloltjk a tzet. Mg szerencse, hogy van kt az udvarotokban. Mindenki segt az oltsban, de hogy apuktok hogy dolgozik! Mint egy megszllott, mintha nem is ember, hanem gp lenne, a legveszlyesebb helyeken mindig van, irnytja az egsz munkt. Csuda egy ember! Anyuktok behajtotta a disznt az elszobba, mert az udvaron nem akart megmaradni, flt a tztl, mr egsz meleg volt a teste, az lja flig legett. Szigeti nnit elvittk a mentk, meggett a lba.” Az utolsknt beszalad szomszd nni mondta: „Megrkeztek a tzoltk!”
Megrkeztek a tzoltk, de mr csak pislkol tzet s fstlg romokat talltak. Apuka az otthont vd ember fanatikus elszntsgval s a szomszdok segtsgvel csodt mvelt, tzet s szelet gyztt le azon az jszakn.
Hajnali hrom krl jtt rtnk. Arca kormos, inge, nadrgja rongyos s vres volt. Rongyos ingt letpte magrl, megtrlte vele arct, mellt. Lbai remegtek, karjban rngatztak az izmok. Odajtt hozznk, s gy szlt.
„Gyertek, hazamegynk, lefekszetek az gyatokba, reggel iskola.”
gyunkba vitt s azt mondta:
„Mondtam ugye, hogy bzzatok bennem.”
Mindnyjan hlsan cskoltuk meg nedves homlokt, majd csendesen fekdtnk a fstszag szobban. n kicsire zsugorodtam s a falhoz simultam. A fal mg forr volt. Rmlten hzdtam htrbb. Ancit majd lelktem az gyrl.
„Mi bajod, mg ilyenkor is van kedved hlyskedni? rlj, hogy lsz!” – mondta Anci idegesen.
n pedig csak arra gondoltam: csoda, csoda trtnt! A lngokbl kzeledett felm apuka magas alakja, a testem krl reztem ers karjnak szortst.”
Szerintem egy "ima", amely segtett megmenteni a Vilgot:
Michael Jackson: EARTH SONG (a dal meghallgatshoz klikk IDE)
A dalhoz kapcsold rvid rs-rszlet (ITT)
Nhny sszegyjttt szp IMA elrhet ITT
|