A rendkvl vkony, egymst rszben fed lemezkk interferencija hozza ltre a gyngyhzrteg jellegzetesen szeld sznjtkt, mg az gynevezett gyngyhzfnyt a finom rteges szerkezet okozza. A gyngyhzrteg pikkelykit, ppen gy, mint az oszloprteg hatszgeit, ktanyagknt konhin tartja ssze. Az egyes kagylfajok gyngyhzrtegnek vastagsga klnbz. Nhol ki sem fejldik, msok, gy a tengeri gyngykagylk, tekintlyes mreteket r el. A vastag gyngyhzrteg kagylkat gyngyhzukrt halsszk.
A hj vdi az llat lgy testt szmos llati ellensge, a fenk finom iszapja ellen, szerepe teht fontos az llat letben. A kpenynek a kemny hj anyagt kivlaszt, a hjat felpt hmsejtjei a hj kisebb nagyobb srlseit is llandan befoltozzk, kijavtjk. Mivel a kpeny s a hj kz vletlenl bekerlt testecskk (homokszem, lsdiek) a hmsejteket izgatjk, ezek egy rszt rendkvl fontos munkjukban akadlyozzk, az llat beboltozza ket, gyngyhzburkot ptve krjk. Ha a gyngyhzburok a hjhoz tapad, azon flgmb vagy vesded kiemelkedst hozva ltre, lgyngy-rl beszlnk. Igazgyngy akkor keletkezik, ha az idegen anyagot krlvev gyngyhzburok minden irnyban szabadon, gmbalakban fejldhetik ki az llat testben. Ilyenkor a betolakodott idegen testecskt krllel hmsejtek bemlyednek a kpeny hsos belsejbe s lefzdve a kpeny felletrl, krl burkoljk a testet, krltte zrt hlyagot, gynevezett "gyngyzskot" alkotva. Ezek a kpeny hsba vndorolt s itt gyngyzskot alkot hmsejtek kivlaszt mkdsket itt is folytatjk s az idegen testecske kr hjanyagot vlasztanak ki. Mivel a kivlaszts s a nvekeds rendszerint minden irnyban szabad, a keletkez test, a gyngy, ltalban gmbly. A gyngyt teht ugyanazok a hmsejtek vlasztjk ki, melyek a hjat is felptettk, ezrt a gyngy anyaga azonos a hj anyagval, felptse azonban krkrsen rteges. Rtegei a hj rtegeinek felelnek meg, megtalljuk a konhin, az oszlop s a gyngyhzrteget. A gyngyhzrteg pikkelykinek vastagsga az igazgyngykn 0.0005-0.002 mm. A gyngyhzpikkelykk ragaszt anyagul szerepl konhinrteg igen vkony, vastagsgt NEUMANN P. s SCHMIDT W. J. 0.00009-0.00013 mm-re becslik. Az igazgyngy szeld fnyt a rteges-pikkelyes felpts okozza, enyhe sznjtka pedig interferencia-jelensg. A fny s szn ttetszsggel prosulva, hozzk ltre az igazgyngy szeld szpsgt, melyet mr vezredek ta csodl az ember.
A gyngy szne fkppen attl fgg, hogy a fellethez kzel es rtegei tartalmaznak-e konhint. A fels rtegeikben konhintl mentes gyngyk szne vilgos gyngyszrke, kkesszrke. Ezeket a gyngyket, gyszintn a kiss srgs rnyalat tejfehreket "rett gyngyk"-nek nevezik a gyngykereskedk, szemben azokkal a gyngykkel, melyek szrks vagy barns foltosak, jell annak, hogy az illet pontokon a fellethez kzel konhin rakdott le. Minl kiterjedtebbek a konhinfoltok s mentl kzelebb esnek a fellethez, annl sttebb szn a gyngy. A vkony konhinrtegek srgs, a vastagabbak barns, st fekete sznt klcsnznek, vkony konhinlemezkk okozzk a zldesbe jtsz, gynevezett olajos foltokat. Vastagabb vagy a fellethez kzel es oszlopos rteg kkesre sznezi a gyngyt. Hogy egyes gyngyk annyira kedvelt rzss sznt mi okozza, nem tudjuk.
Minden szp sznekben jtsz gyngy legfelsbb rtegeiben bizonyos mrtkben tltsz. Minl mlyebbre hatolhat be a fny a gyngy belsejbe, annl varzslatosabban rvnyesl a felleti rtegek interferencija, annl erteljesebb a gyngy sznjtka. Ez a, csakis a legklsbb gyngyhzrtegekre szortkoz, tltszsg hozztartozik a gyngy szpsghez, els minsg vagy mint a kereskedelemben nevezik, els viz gyngyk, enlkl el sem kpzelhetk. Gyngyk, melyeknek sznjtka tltszatlansg miatt nem rvnyesl, az gynevezett "retlen gyngyk".
A klnbz termelhelyekrl szrmaz gyngyk sznben, sznjtkban tbb-kevsbb eltrnek egymstl, gyhogy a nagyobb gyakorlat gyngykereskedk, alapos megtekints utn, legtbbszr meg tudjk llaptani a gyngy szrmazsi helyt. Hogy a gyngy sznjtka mskppen rvnyesl termszetes s mestersges fnyben, st ersebb s gyengbb napfnynl is, az termszetes. Klnsen szpen rvnyestik sznjtkukat a gyngyk kk alapon. A fekete gyngyk a Dli-tengerben, vilgoszldek Kelet-Indiban, fnyes zldek Japn partjain fordulnak inkbb el. Vilgoskk gyngyket termel nha a Mytilus edulis, zldeket s gyengn rzssakat egy Spondilus-faj, ibolysakat az Arca noe.
A gyngy fajslya az aragonit fajslya (2.937) al esik, mivel felptsben mindig rszt vesz szerves anyag is s emellett a gyngy vizet is tartalmaz. Fajslya 2.65-2.9 kztt mozog; gy az ezen rtkeken felli, mint az ezeken aluliak kivtelek. Az ausztrliai gyngyk fajslya ltalban felette ll a keletrl (Perzsa-bl, India, Ceylon) szrmaz gyngyknek. Kemnysgk 3.5-4.5 kz esik, teht valamivel nagyobb, mint az aragonit s a kalcit. A rendkvl apr pikkelykkbl finom rtegesen felplt gyngy szerkezete magyarzza meg a nagyobb kemnysget s e szerkezettel ll kapcsolatban a gyngyknek arnylag nagy kohzija is. A gyngyk rugalmassga kzepes, tlagosan kisebb, mint az utnzatok. Ha egy veglapra 70 cm magasbl igazgyngyt ejtnk al, ez 35-40 cm magasra ugrik vissza az tkzs utn, az utnzatok ellenben jval magasabbra.
A gyngyk sszettele megfelel a gyngyket szolgltat kagylk tlagos hjsszettelnek. Szmos tengeri igazgyngy elemzsnek adatai szolgltattk az albbi kzprtket:
sznsavas msz
|
91.72 %
|
szerves anyag
|
5.94 %
|
vz
|
2.23 %
|
vesztesg
|
0.11 %
|
|
100.00 %
|
Az desvzi gyngyk rendesen tartalmaznak mangn-nyomokat is.
Savakkal szemben a gyngy igen rzkeny, teljesen azonban nem olddik fel bennk, mert a szerves rsz visszamarad. Alklik viszont a szerves vzat oldjk, mirt is ezek hatsra a gyngy felcserepesedik. Az az ismert trtnelmi anekdota KLEOPATRA kirlyn gyngyrl, hogy tudniillik a kirlyn ANTONIUS tiszteletre rendezett lakomjn hatalmas rtk gyngyt ecetbe dobta s mieltt megakadlyozhattk volna, a feloldott gyngyt megitta, nem lehet val, mert olyan hg ecetben, melyet veszly nlkl lehet inni, a gyngy csak lassan olddik.
A gyngyk nvekedse nagyon lass. RIEDEL szerint a folyami gyngykagylkban a gyngyhzrteg vente 0.048-0.052 mm-el nvekszik. A japn nevelt gyngyk vi nvekedse tlagban 0.089 mm. Azonban az oszlopos-, valamint a konhinrtegeknek gyorsabban kell nvekednik, mert a fenti adatok szerint egy ids, mondjuk 13 ves kagyl, legfeljebb 2.57 mm tmrj gyngyt tartalmazhatna, mr pedig ennl jval nagyobbakat is ismernk.
Ha a gyngyhzat kivlaszt hmsejtek mind egyenlen mkdnek s a gyngyt nvekedsben egy irnybl sem gtolja semmi, gy a keletkezett gyngy gmbly lesz. Egy klfldi szakember meghatrozsa szerint a gyngy nem ms, mint gmb alakban kifejldtt hj. A definci nem egszen helyes, mert a gyngyk kzt nem tl gyakoriak a kifogstalan gmbalakak, nagyobb rszk tbb-kevsbb torzult: lapos, csepp-, krte- vagy egyb, klns, bizarr alak. Az ersen torzult, klns alak gyngyket "barokk gyngyk"-nek nevezik. Ha a gyngy nvekeds kzben kiszabadul a kpeny hsbl s a hjhoz tapad, keletkezik a "bentt gyngy", mg a hjon keletkezett fl- vagy hromnegyed-gmbalak, esetleg alaktalan kinvseket "lgyngyk"-nek nevezzk.
Minden gyngynek van magja, a mag rendesen homokszemecske, nha lsdi vagy ennek petje. A mag nem helyezkedik mindig pontosan a gyngy kzepn el.
A tengeri gyngykagyl elfordulsa. A gyngykagyl-fajok melegviz tengereknek seklyebb partvidkein, bleiben lnek, ott, ahol a fenk nem tl iszapos s megtelepedsre alkalmas sziklk bvben akadnak. Elterjedsi krk az egyenlttl szakra a 35-, dlre a 23-ig terjed. Ezen az vn bell szrvnyosan minden kontinens s sziget partjain megtalljuk a gyngykagyl egyik-msik fajt, halszsra alkalmas nagyobb telepekben azonban csak nhny helyrl, zsia, Ausztrlia, Kzp-Amerika egyes pontjrl, ismerjk. Afrika partvidkeirl jelents gyngykagyltelepeket nem ismernk.
Fldnk egyik legrgebben ismert s gyngytermelsben ma is vezet szerepet jtsz vidke a Perzsa bl nyugati rsze, az arab partok mente, klnsen a Bahrein-szigetek vidke. Innen hzdnak krlbell 70 mrtfldre dl fel a kagylpadok. A fenken, 6-13 mteres mlysgben, szz s szzezer szmra lnek itt a gyngykagylk odatapadva a fenk korallmszkvhez. A kifejlett kagylk ktszeres tenyrnagysgot s ngy centimter vastagsgot is elrnek.
Az esztendnek kagyl-halszsra alkalmas ngy hnapjban 3000-3500 brka nyzsg a partvidk vizn, brknknt tlag tz emberrel. A partvidk npessge a gyngyhalszat idejre 50.000 fre is felszaporodik. A halszok bennszltt arab bvrok, kik 1-1.5 percig is kibrjk a vz alatt, sszeszedve ez id alatt - a magukkal vitt kosrba - a kezk gybe es kagylkat. Rvid pihens utn jra leszllnak s ez a rettenetes, a szervezetet ersen ignybe vev munka ngy hnapon keresztl megszakts nlkl folyik. A fedlzetre kerl kagylkat les, kemnypengj kssel nyitja fel kt-hrom ember s az elkerlt gyngyket a vezet veszi rizetbe.
Az itteni gyngyk, mg ki nem szradtak, kiss zldes rnyalatak, kiszrads utn fehrek vagy gyengn srgsak. Minsgk ltalban a legkivlbb az sszes igazgyngyk kztt. A gyngyket a parton nagyobb cgek veszik t s az vad termelst ezek dolgozzk fel: szrtjk, csiszoljk, frjk, majd sorokk lltjk ssze. A kagylk hjt gyngyhzfeldolgoz zemek vsroljk ssze. A hbor eltti idben indiai keresked hzak megbzottai vettk meg a gyngyket s Bombayba, Madrasba szlltottk. Tlk kerltek a perzsa gyngyk Eurpba. Ma India egyre jobban kikapcsoldik a forgalombl, a gyngyket arab kereskedk vsroljk ssze s az kzvettskkel kerlnek az eurpai, amerikai piacokra.
Az egyes esztendk zskmnya meglehets eltr. A hbor eltt egy-egy v gyngyhalszatnak eredmnye 1-5 milli dollr rtk kzt ingadozott, a hbor alatt a termels ersen cskkent. A hbor utn emelked termels maximumt az 1928-29. esztendkben rte el, mikor is kt, illetleg hrom milli angol font rtk gyngyt halsztak. Ez a hatalmas gyngymennyisg az rak lemorzsoldshoz vezetett.
Mr a Krisztus eltti VI. szzadban halsztk Ceylon gazdag gyngykagyltelepeit. A telepek a sziget szaknyugati cscsn vannak, a Mannar fel vezet tvonal mentn. A legfontosabb padok az szaki szlessg 8 30' s 9-a, kzt hzdnak, szemben Maruchukkaddival, a ceyloni gyngykereskedelem gcpontjval. A kt angol mrfld hosszsgot s kttd mrfld szlessget elr padok egyms mellett s mgtt sorakozva, Negumbtl Mannarig hzdnak a szrazulattl messze bent a tengerben. A tengerfenket itt korall-msz sszecementlta durvaszem grnit, homok s kagyltrmelk alkotja s hogy a fiatal kagylknak minl kedvezbb megtelepedsi lehetsgeket teremtsenek, az rdekeltek hatalmas mszktmbket sllyesztenek a fenkre. A kagylk a legalkalmasabb letfeltteleket 11-24 mter kztti mlysgekben talljk meg. A telepeket az llamhatalom vdi a rablgazdlkods ellen, a halszat minden esztendben csak bizonyos, kijellt vekben van megengedve s csak tenyrnyi nagysg s ujjnyi szles, vagy ennl nagyobb kagylkat szabad felsznre hozni. A halszati id mrcius-prilis hnapokra esik, midn e vidken arnylag legnyugodtabb a tenger.
Krlbell 300 brka halszik itt minden vben, tlag tz-tz bvrral s minden brka naponta 15-20.000 kagylt hoz felsznre. A partra vitt kagylkat rothasztjk, a rothad tmeget ers vzsugrral tmossk s az elkerlt gyngyket sszegyjtik, majd tiszttva rostaszerkezettel, nagysg szerint osztlyozzk. Br a gyngyk minsge j, nagy tlagban mgis alatta marad a Perzsa-blbl szrmazknak.
A ceyloni gyngypadok vi termelse ersen ingadoz. Tbb j esztendt egszen rossz vek kvetnek, majd egy id mlva ugrsszerleg emelkedik a termels, hogy azutn ismt hirtelen cskkenjen. A mlt szzadban pldul csak 36 vben volt eredmnyes a halszat, a tbbi esztend kzel medd maradt. Az 1905. v kivl eredmnnyel zrult, jk voltak a kvetkez vek is, ezek utn azonban egszen 1925-ig igen rossz esztendk kvetkeztek.
Sok krt okoznak a telep llomnyban, a rablhalakon s a tengeri csillagokon kvl, a kedveztlen irny ramlatok, melyek iszapot, moszattmegeket hordanak a telepekre vagy a kagylivadkot roppant mennyisgben sodorjk el olyan helyekre, hol a fiatal llatok elpusztulnak. Az Ipantivusban llomsoz biolgiai kutatintzet vezetjnek, DUBOIS-nak tancsra jabban a kagylkat Rntgen-sugarakkal vilgtjk t, megllaptand, vajon tartalmaznak-e gyngyket. A kpen a gyngyszemek halvny foltocskk alakjban jelentkeznek. A gyngyt nem tartalmaz kagylkat visszabocstjk a tengerbe, hogy az llomnyt hiba ne cskkentsk.
Ausztrlia telepei a kontinens szaki- s szaknyugati partvidkn hzdnak Kap-Yorktl Shark Bayig. Gazdagok Queensland szakkeleti partjainak telepei is. A rendszeresen csak 1868-ban kezddtt halszat a fehresszn, ezstsfny, fleg Eurpban kedvelt gyngyk mellett inkbb a gyngyhzrt folyik. A kereskedelembe kerl gyngyhz tlnyom mennyisgt Ausztrlia gyngykagyltelepei szolgltatjk. A nem ppen gyakori gyngyk kztt akadnak egszen kivteles nagysgak is, gy innen szrmazik a legnagyobb ismert gyngy, a Hovpe-gyngy, gyszintn a pomps Dli kereszt is. A gyngyk rtke ltalban a perzsa gyngyk alatt marad. Ausztrlia vi tlagos gyngytermelst 75.000 font rtkre becslik.
Az ausztrliai szigetvilg szmos jelents telepe (Tuamotu Trsasg, Fidzsi-szigetek, Tongareva, j-Kaledonia partjai) fleg gyngyhzat szolgltat, gyngytermelsk nem szmottev. Gazdagok a Tahiti-szigetek gyngypadjai, vi gyngytermelsk 15-20.000 font rtkre becslhet; az itt tallt gyngyk nagysga elri a 60 graint is.
Az ausztrliai telepeknek mintegy folytatsa a Celebes, Borneo, majd Japn egyes partvidkrl ismert gyngykagylpadok, kzlk azonban jelentsgre egy sem ri el az eddig trgyaltakat. Celebesrl, Bornerl nagyritkn kerl egy-egy csodlatosan szp gyngy az indiai uralkodk kincseshzba, eurpai piacokon az itteni gyngyk szerepet nem jtszanak. Japn vszzadok ta halszott gyngykagylpadjai jabban a tenysztett gyngyk rvn jutottak klns jelentsghez.
Kzp-Ameriknak mind a Csendes mind az Atlanti-cen fel es partvidkein vannak gyngykagylpadok, melyeket az slakk mr jval Amerika felfedezse eltt halsztak. A hdtk ltal Spanyolorszgba szlltott mess gyngykincsek szzadok sorn gyltek ssze az slakk fejedelmi kincstraiban, templomaiban. A leggazdagabb telepek, az els hdtk "Gyngyszigetei", a Panama-blben feksznek. Ezek a telepek fehresszn, kifogstalan fny, nha tekintlyes nagysgot elr gyngyket szolgltatnak, azonban napjainkban mr kimerlben vannak, ugyangy a Mexiki- s Kaliforniai-bl egykor oly gazdag telepei is. Dl fel Nicaragua s Costarica partvidknek egyes pontjai szolgltatnak gyngyket; utbbi hres fekete gyngyeirl. A Venezuela melletti Margarita-sziget telepn talltk lltlag 1560-ban II. Flp spanyol kirly 134 grain sly hres gyngyt, melyet annak idejn 100.000 dollrnak megfelel rtkre becsltek. A venezuelai gyngyknek ltalban csak 5 %-a ri el a perzsa gyngyk szpsgt; az amerikai, gynevezett occidentlis gyngyk kzl azonban ezek a legszebbek. Venezuela gyngytermelse jelents; tlag 100.000 dollr rtkt szolgltat vente, gyhogy a vilgtermelsben is szerepet jtszik.
Folyami gyngyk. A folyami gyngykagylnak rendesen kiss fakszrks szn gyngye ritkn ri el a tengeri gyngykagylk I. osztly gyngyeinek szpsgt. Mivel a folyami gyngykagylk a tiszta viz, gyors folys patakokat, folykat kedvelik, hjuk vastagabb, ersebb, mint a tengeri kagylk ltalban. Megkzeltleg minden szzadik kagylban akad gyngy s szz gyngy kztt egy elsosztly akad; szval tzezer kagyl szolgltat egy kivlbb gyngyt. Ez az alacsony arnyszm magyarzza, mirt van a legtbb folyami gyngykagyltelep ma mr kimerl flben.
A leggazdagabb telepeket szak-Amerikbl ismerjk. Eurpban fleg Bajororszg s Fels-Ausztria mszkvidkeinek tiszta foly-, illetleg patakvizeibl kerl ki gyngykagyl. Valaha ersen ztk halszatukat, 1814-57 kztt a Bajorerd vidkn 160.000 gyngyt talltak, kzlk azonban csak 200 volt igazn kifogstalanul szp. A drezdai Grnes Gewlb-ben ERS GOST ideje ta riznek egy ngysoros gyngykolliert, melyet vogtlandi gyngykbl lltottak ssze; a gyngyk szpsge napjainkig ersen cskkent. Anglia, Skcia, Oroszorszg egyes folyvizeibl szintn ismerjk a folyami gyngykagylt s a kiadsabb telepeket a mltban halsztk is.
szak-Amerika leggazdagabb gyngyvidke a Mississippi vzrendszere, honnan vente tlagosan 500.000 dollr rtk gyngyt halsznak. Klnsen szpek a Wisconsin llam terletn a Mississippibl halszott gyngyk, melyek a halvny szrks szn mellett zldes, aclkk, bbor, rzsaszn, vrses, vrsbarna s tombakbarna sznben is elfordulnak. Innen szrmazik a legszebb ismert folyami gyngy, az a 93 grain sly pomps pldny, mely a Tiffany vilgcgtl EUGNIA francia csszrn kincsei kz kerlt. Igen rdekesek s a Mississippi-vidkre jellemzek az sszentt kisebb gyngyszemek alkotta szlfrtszer halmazok.
srgi Kna Ho-Pu tartomnynak folyami gyngykagylhalszata. A Knban forgalomban lv gyngyk tlnyom szzalka hazai terms desvzi gyngy. A kagylkban gazdag folyamok parti lakossga a gyngy- s gyngyhzhalszaton kvl lelmes fogssal kamatoztatja, immr hossz vszzadok ta, termszetadta kincst. Kifogjk a fiatal kagylkat, hjuk s kpenyk kz gyngyhzbl faragott vagy nbl nttt flgmbket s apr, lapos Buddha-szobrokat dugdosnak be, tbb sorban egyms mg, vkony bambuszplcika segtsgvel. Az gy kezelt llatokat visszateszik a vzbe. Egytl hrom vig hagyjk ltalban letben a kezelt kagylkat, ez id elteltvel kihalsszk ket, hjukrl a keletkezett, flgmb-, Buddha-alak gyngyhzrteget vatosan lefrszelik, belsejkbl az nmagot eltvoltjk s az reget viasszal tltve ki, gyngyhzlapocskval fedik s gy hozzk forgalomba. Szz- s szzezer szmban kerlnek Knban ezek a knai gyngyk s amulettek forgalomba, olcs ruk mellett is biztos meglhetst biztostva ezen iparg zinek. A knai vknyvek adatai szerint az lgyngyknek ezt a mestersges elidzst mr a XI. szzad ta zik Knban. Ezt a sok vszzados mltra visszatekint ipart mondhatjuk a napjainkban teljes sikerre vitt japn gyngytenyszts snek.
A gyngy a kereskedelemben, a gyngy mint kessg. A frissen halszott gyngyk vztartalmuk egy rszt lassan leadjk, szradnak. A termszetes szrads kt, st kt s flvig is eltarthat, ennyi id szksges ahhoz, hogy az igazgyngy vztartalma llandsuljon. Az eleinte zldesszn gyngyk a szrads befejeztvel srgsak, fehrek vagy halvnyrzssakk vlnak. Mivel a termszetes szrads idejt kiss hosszadalmas lenne bevrni, a moss s osztlyozs utn sztvlogatott gyngyket meleg leveg vagy alkohol segtsgvel mestersgesen szrtjk.
Egy kagylban ltalban csak egy gyngy szokott keletkezni, talltak azonban mr kt, hrom, st tbb gyngyt is egy llatban. A legtbb gyngyt, 87 darabot, egy indiai, 67 darabot egy ceyloni gyngykagylban talltk. Ezek a tmegesen fellp gyngyk termszetesen csenevszek, kicsinyek.
A gyngyszemek nagysga a mikroszkpitl a mogyor-, st ritkn ezen felli nagysgig is vltozhat. Slyukat a kereskedelemben grain-nel mrik; egy grain egyenl egynegyed karttal, teht egy huszad grammal. A legaprbb, gynevezett homok vagy por gyngyket kessgl nem hasznljk, slyra kimrve adjk el. Vevi fleg gazdag keletiek, kiknl a fnyzs egy neme, hogy ezekbl a gyngykbl getett meszet hasznljk az ott annyira kedvelt btel elksztshez. A ngy graint el nem r sly gyngyket, ha csak nem kivl szpsgek, ttelekben adjk el, mg a 4 grainnyi s slyosabbakat egyenknt rtkestik. Az 5-6 grain sly gyngyk nem tartoznak a ritkasgok kz, ezek az gynevezett "szemes gyngyk". A kisebb cseresznyenagysgak a "cseresznye-gyngyk", az igen ritka, ezeknl is nagyobb pldnyokat "paragon-gyngyk"-nek mondjk. tlag 10.000 szemes gyngy kztt akad egy negyven grain slyt elr paragon gyngy.
A gyngyket nagysg szerint szitk segtsgvel osztlyozzk. A finom fmszitk egymsba illenek, legfell a legtgabb, legalul a legszkebb szem szita ll. Az osztlyozand kszletet, mely sokezer llat termke, a legfelsbb szitba ntik s a klnbz, egyre kisebbed szemnagysg szitkon elklnlnek az eltr nagysg gyngyszemek, legalulra az egsz apr, homok-, porgyngyk hullanak.
A gyngyket rzkeny, finom kszerszmrlegen mrik. Kevss pontos mrsre vagy foglalt, felfztt gyngyk slynak megllaptsra hasznljk a gyngymrket. Ezek nikkellemezek, melyeken klnbz nagysg krk kvetik egymst, minden kr egy flgrainnel nagyobb gyngynek tmrje, mint az eltte ll. Pontosabb rtket szolgltat a kvetkez SCHAFFENBERG E. drezdai kszersz ltal kidolgozott s ajnlott szmts, melynek seglyvel a gmbalak gyngyknl elkerlhet a pepecsel slymrs. Lemrjk pontosan a gyngy tmrjt, az rtket kbre emeljk s az eredmnyt 0.02796-tal szorozzuk. …
Krte-, cseppalak, vagy ppen szablytalan barokk gyngykre ezt a szmtst nem lehet alkalmazni.
A gyngyk rtke az alaktl, szntl, fnytl s fknt a nagysgtl fgg. Alakra legrtkesebbek a kifogstalan gmbly, majd a szablyos krte- s a cseppalak gyngyk. Utbbiak azonos minsg s sly mellett is legfeljebb egy harmadt, esetleg felt rik el a gmbly gyngyk rtknek. A csepp-, krtealak gyngyk rtkt azonban nagyban emeli, ha kt, sznben, alakban, nagysgban teljesen megegyez pldnyt tallnak s ezekbl egy minden tekintetben sszeill prt sikerl sszelltani. Szn tekintetben eltr az zls: mg keleten a kiss srgsszn gyngyket kedvelik, addig Eurpban a fehr, de mg inkbb a kiss rzssszneket fizetik meg legjobban, ugyangy Amerikban is. A fekete gyngyket gyszkessgl hordjk, mindentt kedvelik s a szp pldnyokat rendkvl nagy ron fizetik. Hogy a nagyobb, kifogstalan fekete gyngyk milyen rtket kpviselnek, ezt BATTHYNY LAJOS gyngynek esete pldzza. A vrtan miniszterelnknek egy remek fekete gyngye volt, melyet kivgzse eltt hsges inasnak adott. Az inas rkse el akarta a gyngyt adni s ekkor derlt ki, hogy e gyngy az a pldny, melyet a XVIII. szzad elejn az angol koronbl kiloptak. Az angol kormny ezt az egyetlen gyngyszemet 2500 fontrt vsrolta vissza. …
Fldnkn vente tlag 20 milli mrka rtk igazgyngy kerl forgalomba, mely rtkben 6 %-a az vi drgaktermels egsz mennyisgnek. A gyngykereskedelem kzpontja Prizs, mellette London, Hamburg, New-York, jabban Idar a jelentsebb kzpontok.
A gyngyk tlnyom rsze kifrva, gyngysornak fzve kerl forgalomba. A frs nagy gyakorlatot s gyessget kvetel. Klnsen vigyzni kell, hogy a frlyuk krl a finom pikkelykk le ne pattogozzanak s hogy a magot alkot esetleg kemnyebb (homok) szemecske a frs folyamn bajt ne okozzon. A frs helyt mindg gy vlasztjk meg, hogy ez a fellet legkevsbb szp, esetleg hibs pontjra essk. Ha kt ilyen pont akad s ezek nem feksznek pontosan szemben egymssal, a frt lyuk kiss el is hajolhat. A frand lyuk helynek kivlasztst kln ebben gyakorlott szakemberek vgzik, kik a kiszemelt pontokat gymntheggyel gyengn megjellik s gy adjk t a gyngyt a frmunksoknak. A gyngyt parafval s finom brrel blelt ktkar fmfogba szortjk, a lyukat kzzel vagy gppel hajtott les, fogas ezst vagy aclfrval frjk. Hogy a felmelegedst elkerljk, a frt llandan vzzel htik. A nemzetkzi kszerszkongresszus hatrozata rtelmben a frt lyuknak legalbb 0.3 mm szlesnek kell lennie, ha a nyls szkebb, gy a vevnek jogban ll a gyngy slybl 2.5 %-ot levonni az jabb furats kltsgeinek s az anyagvesztesgnek fedezsre.
A nem felfzsre sznt gyngyt valamivel a kzpponton tl frjk s gyngyragasztval rgztik a foglalatbl kill fmtre. Ragaszts eltt a gyngyt vatosan felmelegtik. Rendszerint nagyobb, szebb gmbly gyngyket frnak flig s velk diadmot, karperecet, gyrt, fggt dsztenek, a kisebb szemeket nyakkendtkbe illesztik be. Az kszerbe foglalt nagyobb gyngyszemeket rendszerint brillinsnak vagy rzsnak csiszolt gymntokkal krtik. Sznes kveket e clra nem szoktak hasznlni, mert ezek ers szne ti a gyngy szeld sznjtkt. Flbevalkba igen kedvelik a szablyos krtealak gyngyket. A flig frt, kszerbe foglalt gyngyk szma azonban elenysz a gyngysornak fzttek mellett.
Mg rgebben az egyenl vagy kzel egyenl szemekbl sszelltott egy vagy tbbsoros gyngysorokat hordtk, ma a kzptl ktoldalt egyenletesen kisebbed szemekbl fztteket kedvelik. tlagos hosszuk negyven centimter. A jobbrl-balrl egymshoz nagysgban, sznben, alakban jl ill szemek sszevlogatsa, klnsen rtkesebb gyngysorok esetben, nagy kszletet s jelents gyakorlatot ignyl mvelet s bizony, sokszor vek kellenek hozz, mg a nagyobb cgek is egy klnsen szp gyngysorhoz elegend s mindenben megfelel anyagot ssze tudnak szedni.
A ma divatos gyngysorokban a kzpen helyet foglal 4-6 gyngyszem rtke megkzelti, st nha meg is haladja a sor valamennyi tbbi gyngyeinek rtkt; az egyenl szemekbl ll sorokban a gyngyk krlbell egyforma rtkek.
A kevsb szp szn gyngyket festeni is szoktk. Ha a gyngy fratlan, a fellett vonjk be vkonyan a kvnt szn festanyaggal. Mikroszkpi vizsglatkor a fests nyomai a pikkelykk szlein, ott, ahol a festanyag felhalmozdott, rgtn szembetnnek s langyos vz vagy alkohol segtsgvel a festk el is tvolthat. Mr nehezebb az eset, mikor frt gyngyt festenek. Ekkor ugyanis a festket a frt lyukon keresztl juttatjk a gyngy belsejbe, ahol felszvdik a konhinba, valamint az egyes rtegek kz. Az a veszly mindig megvan, hogy a gyngy egyes pontjain eltren fogja a festket felvenni s gy egyenetlen szn lesz, azonban mskor kitnen sikerl a fests s ennek remnyben mindig akadnak, akik szvesen vllaljk a kockzatot. A festk nyomt a gyngyn thalad lyuk faln gondos mikroszkpi vizsglattal mindig felfedezhetjk. A fekete sznt pokolk-oldattal, egyb szneket anilinfestkkel rnek el.
A festk mindig rombollag hat a gyngy anyagra, mert a pikkelykket sszetart konhint tbb-kevsbb elroncsolja. jabban fotkmiai ton festik a gyngyket, fnyrzkeny anyaggal itatjk ket t a frt lyukon keresztl, majd az gy kiksztett pldnyokat fny hatsnak teszik ki s mikor a kvnt sznt elrtk, ezt rgztik.
A kevss fnyes gyngyket, hogy fnyket emeljk, rendkvl vkony lakkrteggel vonjk be. Ez a rteg alkohollal vagy terrel knnyen eltvolthat. Tl stt gyngyket gy halvnytanak, hogy hidrognszuperoxid vagy ms oxidl anyag segtsgvel elroncsoljk a konhin pigmentjt. Ez az eljrs a konhint is tnkre teheti. ltalban a trgyalt szptsi mdok a gyngynek ersen rtalmra vannak s ha tmenetileg emelik is szpsgt, lettartamt ersen megrvidtik.
A frissen halszott, de nem elg fnyes, vagy a hasznlatban megkopott gyngyket csiszolni is szoktk. A kszrkvet gyengn megnedvestik nagyon hg knsavval, csiszol anyagul alabstrom-, korall- s gyngyhznak rendkvl finomra trt s gondosan sszekevert port hasznljk. A gyngyt plcikra ragasztva tartja a nagy gyakorlattal rendelkez munks a kszrkhz s llandan gondos figyelemmel ksrve a csiszols menett, a gyngy helyzett a szksghez kpest vltoztatja. Csiszols utn a gyngyt alkohollal lemossk, majd megszrtjk.
A gyngy lgysga, kmiai sszettele s felptse folytn a legrzkenyebb kessg. ts, kemnyebb trgyakkal val huzamosabb rintkezs rtalmra van, karcolsokat, tdseket szenved s ezek szpsgt cskkentik. Nagyon kell re vigyzni visels s megrzs kzben is. Termszetes, hogy savaktl, alkliktl vni kell, vigyzni kell, hogy ne kerljn gyakorta rintkezsbe, ppen alklikus hatsuk miatt, szappanos vzzel, testpol krmekkel, kencskkel. Hirtelen felmelegeds vagy lehls szintn rt a gyngynek; repedsek keletkezhetnek rajta, vagy pikkelyei felcserepesednek. Klnsen gyakori a felcserepeseds a frlyuk krl, itt srl meg a gyngy mindig a legknnyebben, rszben a felfzsre hasznlt selyemszltl, rszben a mellje felfztt szemek lland drzslstl.
A gyngyt sem tlszraz, sem tl nedves helyen nem szabad rizni, mert mind a kt krnyezet rtalmra van a konhinnak. vni kell a knes gzktl, mert ezek a pikkelyek anyagt tmadjk meg. Ha szraz br egynek hordjk, ez nem rt a gyngynek, de ha sokat kerl nedves, izzadt brrel rintkezsbe, homlyoss vlik, fnyt elveszti. Olyan egynek bre, kiknek izzadtsga ersen zsrsavas, rtalmas a gyngyre, klnsen azokon a helyeken, hol a gyngyszemek a brrel rintkeznek. A szrazbrek ltal huzamosabban viselt gyngyk, valsznleg az emberi test behatsra, llandan cskken vztartalom kvetkeztben, megszplnek. A vztartalom elidzte zldes szn eltnik, a gyngy ragyogbb, vilgosabb vlik. Az arab gyngykereskedk rg szleltk ezt, st hasznostottk is, amennyiben gyngyeiket elads eltt felesgeikkel hordatjk, hogy ekknt lassan kiszradva, szebbekk vljanak.
Keleten a fnytelen gyngyket tykokkal szoktk elnyeletni, hogy a begyben a gyomorsav hatsra a legkls fnytelen rtegek leolddjanak s a gyngyk gy fnyesebbek legyenek. A rvid id mlva meglt szrnyas begybl kikerlt gyngy egyes esetekben tnyleg fnyesebbnek bizonyult, mint elnyelets eltt volt.