20091019 - Gyngy I. (II. rsz)
2011.08.14. 21:33
Hres gyngyk. A legnagyobb ismert gyngy HOPE bankr tulajdonban volt, ma a londoni South Kensington mzeum kincse. Krtealak, 50 mm hossz, kerlete alul 83 mm, fell 83 mm, slya 1816 grain. Fellete hromnegyedrszben szp, fehr sznt jtsz, egynegyedrszben bronzszn, rtkt negyed milli aranykoronra becslik. A perzsa sah kincstrban egy 35 mm hossz s 25 mm szles, kifogstalan szn s fny gyngyt riznek.
A legszebb gyngy a moszkvai Zozima-mzeum hibtlan gmbalak, ttetsz, csods fny s sznjtk, 111.5 grain sly pldnya, melyet egyesek azonosnak tartanak a francia koronakincsek elrablsakor eltnt "Gyngyk kirlynje" nven ismert gynggyel.
A legrdekesebb gyngy az gynevezett "Dli Kereszt". Ez a csods darab kilenc szp gyngynek sszenvse rvn jtt ltre. Ht darab, egyenes vonalban sszenve, alkotja a kereszt szrt, egy-egy gyngy fellrl a msodikhoz hozznve, a kereszt kt gt. A Dli Keresztet 1883-ban talltk Nyugat-Ausztrlia partjain.
2. TENYSZTETT GYNGYK.
(Nevelt gyngyk, Mikimoto-gyngyk, Zuchtperlen, Peri cultive.)
Tenysztett gyngyknek nevezzk mindazokat a gyngyket, melyek ktsgtelenl emberi beavatkozs kvetkeztben keletkeztek. A tenysztett gyngyk seil a knai desvzi gyngykagylkban nevelt lgyngyket s gyngyhz-Buddhkat tekinthetjk. Eurpban LINN az els, akirl tudjuk, hogy eljrst dolgozott ki desvzi gyngyk tenysztsre. Tervt a dn kormny vsrolta meg, de gyakorlati kivitelre sor sohasem kerlt. LINN az desvzi gyngykagylk hjt megfrta, a lyukon keresztl drton kis gyngyhz golycskt juttatott a hj s a kpeny kz. Ksrletei eredmnyl gyenge lgyngyket kapott. A mlt szzad hatvanas veiben szak-Amerika gazdag desvzi gyngykagyl-telepein is megksreltk a kpeny s a hj kz juttatott s a hjhoz ragasztott gyngyhzgolycskk segtsgvel gyngyket tenyszteni, de szintn csak lgyngykhz jutottak.
A gyngytenyszts problmjnak megoldsa japn kutat, elssorban KOKICHI MIKIMOTO rdeme. MIKIMOTO ismert zoolgus honfitrsnak, MITSUKURI-nak tancsra tengeri gyngykagylkkal ksrletezett az e clra igen alkalmas Ago-blben berendezett laboratriumban. Eleinte is a kpeny s a hj kz vatosan becssztatott s a hjon rgztett gyngyhz golycskkkal ksrletezett. A 3-5 v multn kiemelt kagyl hjn tbb-kevsb tkletes fl s hromnegyed gmbalakban keletkezett lgyngyt vatosan levlasztottk, als felt lekszrltk s gy foglaltk kszerbe. A szebb pldnyokhoz pontosan hozzjuk ill gyngyhzflgmbt ragasztottak s gy kiegsztve hasznltk ket fel. Az sszeragaszts vonala mindig szembetn. Ezek a MIKIMOTO tenysztette kiegsztett flgyngyk japn gyngyk nvvel kerltek forgalomba s a szzad elejn meglehetsen elterjedtek, st ma is tallkozunk mg velk. ruk soha nem volt nagy, az I. minsg, ht mm tmrj japn gyngyrt 4.20, a nyolc mm-esrt 7.20, a tz mm-esekrt 24 mrkt krtek. Igen szp pldnyok ktszer, st hromszor ennyibe is belekerltek. II. minsg japn gyngyk ra 40 %-kal, az egszen silny pldnyok nha 90 %-kal volt alatta az I. minsgeknek.
MIKIMOTO flsikert hossz, nehz munkval telt id multn, teljes diadal kvette. 1913-ban, ugyanabban az vben, mikor ALVARDEZ ksrleteinek rdekes eredmnyeit ismertette, szedte ki MIKIMOTO az els, maga tenysztette gmbly gyngyt a tengeri gyngykagylbl.
ALVARDEZ nmet kutat a kpenyrl vatosan lefejtett gyngyhz-kivlaszt hmsejteket fecskendezett be a kpeny hsba s hat ht mlva metszeteket ksztve a kpeny megfelel rszbl, megtallta ott a kialakul gyngyzskot, benne a mikroszkpi nagysg gyngykezdemnnyel. Ksbbi ksrletei sorn a hmsejtekkel egytt egy, a kagyl lsdije petinek megfelel nagysg gyngyhzgolycskt is befecskendezett a kpeny hsba s fl esztend multn a kialakult gyngyzskban egy mm-es gyngyt tallt. Sikerlt teht a gyngyzsk keletkezst mestersges ton elidzni.
MIKIMOTO ms utat kvetett, ksz gyngyzskot juttatott a kpeny hsba. Eljrsnak lnyege, hogy vlogatott, klnsen vastag gyngyhzrteget szolgltat kagylknak gyngyhzat termel hmsejt rtegt vatosan lefejtve, e hmsejtek alkotta szvetbe apr gyngyhzgolycskkat csomagol s ezeket a mestersgesen elksztett gyngyzskokat idegen, szintn vastag gyngyhzrteggel rendelkez, gyngykagylk kpenyhsba lteti be. Az operci, mely magtl rtetdleg roppant gyakorlatot s nem kis gyessget kvetel, bambusznyel, gyngyhzl ksekkel trtnik. A kagylkat, melyekbe gyngyzskokat ltettek, 5-7 vig tartjk lehet kedvez krlmnyek kztt letben s ez id elmltval halsszk ki s nyitjk fel.
A keletkezett gyngyk az emberi beavatkozs nlkl keletkezettektl klsleg semmiben sem klnbznek. A ht v alatt keletkezett gyngyhzrteg vastagsga tlag 0.63 mm. Az eljrst csak nagy vonalaiban ismerjk, a rszletek MIKIMOTO s munkatrsai titkai. Ellltanak ma mr olyan gyngyket is, melyeknek magjt egy kis igazgyngy alkotja, st legjabban lltlag sikerlt, ALVARDEZ ksrleteinek tkletestse rvn, olyan gyngyket tenyszteni, melyek sem gyngyhz, sem igazgyngymagot nem tartalmaznak.
MIKIMOTO gyngyei 1921-ben jelentek meg az eurpai piacokon, legelsnek Londonban. MIKIMOTO gyngyfarmjait az Ago- s Gokasho-blben rendezte be. Mindkett kitn letlehetsgeket nyjt a gyngykagylknak. A veszlyes ramlatok tjt gtakkal zrta el, az blnek vizbe hatalmas mszk tmbket sllyesztett, hogy legyen hol megtelepednik a fiatal kagylknak. Az blk viznek hmrsklett s a tpllkviszonyokat llandan ellenrzik. A tenyszethez szksges fiatal kagylkat nyron gyjtik ssze, kzlk a jl fejlett, vastag gyngyhzrteg pldnyokat tenysztketrecbe helyezik el s gondoskodnak arrl, hogy 3-4 ves korukig zavartalanul s lehetleg kedvez viszonyok kztt nvekedhessenek. Ebben a korban kerl sor az opercira. Kln vlogatjk azokat a pldnyokat, melyeknek hmsejtrtegeit fejtik le s kln azokat, melyekbe gyngyzskokat ltetnek. A vlogatott, gyes szemlyzet egy rsze a hmsejtrteg lefejtst, ms rsze a gyngyzskok elksztst vgzi, vgl egy harmadik csoport belteti az elksztett gyngyzskokat a kiszemelt kagylk kpenyhsba. A kitnen begyakorolt alkalmazottak e knyes munkt hihetetlen pontosan s gyorsan hajtjk vgre.
Az operlt kagylkat acldrtbl font, tbb vzszintes rekesszel br, szmozott tartkosarakban helyezik el, kosaranknt 100-140-et. A tengervzbe sllyesztett kosarakat az bl legkedvezbb pontjain lehorgonyzott tutajokhoz erstik. Egy tutaj hatvan kosarat tart; az tlag tizenkt tutajbl ll csoport kosaraiban krlbell 70.000 operlt kagyl l. A kosarakat, illetleg a kagylkat llandan vizsgljk, tisztogatjk. MIKIMOTO vlogatott, kln e clra kikpzett bvrnket, gynevezett ama-kat tart, kik 2-3 percig is kibrjk a vz alatt s akiket e roppant megerltet munkrt a tbbi munksnl jobban fizet.
A hmrsklet s a tpllkviszonyok szerint a tutajcsoportokat kis motoros hajval az bl ms-ms pontjra vontatjk, a kagylkkal telt kosarakat mlyebbre sllyesztik vagy magasabbra emelik a vzben. A telep tjrl a lehetsghez kpest tvol tartjk a kagylk llati ellensgeit, a polipokat, egyes halakat, tengeri csillagokat, de klnsen vigyznak az idnknt tmegekben fellp vrs moszatok, az gynevezett vrs ramls veszlyre. Ezek a roppant tmegekben l moszatok az ramlstl hajtva, behatolnak az bl vizbe s bomlstermkeik a kagylkat megmrgezik s elpuszttjk. A vrs ramls veszlye esetn a tutaj-flottillt az bl legvdettebb helyre vontatjk.
Az operlt kagylk t-ht esztendeig nvekednek MIKIMOTO gyngyfarmjn, ezutn kvetkezik az arats. Magtl rtetdik, nem minden operlt kagyl tartalmaz gyngyt, tlag csak negyedrszk, st van esztend, mikor a kagylknak csak egy huszada. Elfordul azonban az is, hogy a tenysztett gyngy mellett termszetes eredet gyngyt is tallnak egyes kagylkban.
A tenysztett gyngyk nem mind egyformk; csak kis szzalkuk elsrend. Az els vek termsben a legtbb tenysztett gyngyn ott, ahol a gyngyzskokat annak idejn sszektztk, kis dudor mutatkozott. Ez a szpsghiba, amellett, hogy a gyngyk tenysztett voltt rgtn elrulta, rtkkbl is sokat levont. Ma mr e hibn segtettek, a napjainkban kikerlt tenysztett gyngykn e dudor mr nem szlelhet.
A siker kvetkeztben MIKIMOTO rgi, Ago- s Gokasho-i farmjai mell mg kt j telepet rendezett be, egyet a Riu-Kiu-szigeteken, egyet Formozban. Napjainkban vente tlag hrom milli kagyl kerl operci al s ugyanennyi aratsra.
A tenysztett gyngyk nagysga eleinte 0.5-4 grain kztt vltozott, nagyobbak, 6 grainig mr ritkk, az ezen felliek, egszen 12 grainig meg ppen nagy ritkasg szmba mentek. jabban sikerlt a Riu-Kiu-szigetek gyngyfarmjain 10-12 grain kzti sly gyngyket tenyszteni, st egy alkalommal egy 30 grain slyt is talltak. A tenysztett gyngyk alakja, szne, fnye, ttetszsge ugyanaz, mint a termszetes ton keletkezettekk, csak ha nagyon vkony a kzponti magot burkol gyngyhzrteg, akkor t t a barnszldesen a konhin. Vkony gygyhzrteg esetben a gyngy hasonlt a termszetes "retlen" gyngykhz, sznjtka nincsen, fnye gyenge. A tenysztett gyngyk magjnak slya tlag egyharmad-egynegyed rsze a gyngy slynak.
A tenysztett gyngyk ra eleinte elrte a termszetes gyngyk rnak 50-60 %-t, majd 1926-ban ezek rnak 20 %-ra esett vissza. Ma a tenysztett gyngyket a minsg mellett a magot burkol, termszetes ton keletkezett gyngyhzrteg vastagsga, illetleg slya alapjn rtkelik. Ezt levonjk az sszslybl s a mag slyt elhanyagolva, csak ezt becslik az igazgyngyknl ismertetett szably szerint. A gyngyhzrteg vastagsgnak megmrsre s ltalban a tenysztett gyngyknek a termszetesektl val megklnbztetsre a MICHEL-RIEDEL szerkesztette egyetemes gyngymikroszkp s a vele kombinlt magmr szerkezet szolgl. A gyngy meghatrozsnl rszletesen szlunk rla.
Midn a tenysztett gyngyk a piacon megjelentek, hasonl riadalom tmadt, mint a mestersges kkvek feltnsekor. Hamarosan kitnt azonban, hogy a termszetes s a tenysztett gyngyk egymstl bizonyos vizsglatok tjn felttlen biztonsggal megklnbztethetk. Az 1926-ban tartott kszersz kongresszus elfogadta azt a javaslatot, hogy a tenysztett gyngyket csak "tenysztett-", "nevelt-" vagy "Mikimoto-gyngy" nven szabad csak forgalomba hozni s minden llamban csalknt bntetik, aki tenysztett gyngyt termszetes gyannt ad el. A budapesti kszerszek kirakataiban "perle cultive" vagy "cultiv gyngy" nv alatt tallkozhatunk a tenysztett gyngykkel.
A tenysztett gyngyk egszen klnll helyet foglalnak el a termszetes gyngyk s a hamistvnyok kztt. Nem hamistvnyok, valdi gyngyk, de emberi beavatkozs folyomnyaknt keletkeztek, nem a vletlen szlte ket. Nem hasonlthatk ssze a mestersges kkvekkel, mert utbbiaknl a gyrts egsz menete pontosan irnythat s az elrsok betartsa mellett az eredmny soha sem ktsges. A tenysztett gyngyknl az ember csak indtst ad, a tovbbiakra azonban semmi befolysa nincsen, az eredmny mindig ktsges. A tenysztett gyngy szintn termszeti termk s jval kzelebb ll a termszetes ton keletkezett gyngykhz, mint a mestersges kkvek a drgakvekhez.
A tenysztett gyngyk meghatrozsa.
A gyngyhzmag tenysztett s a termszetes ton keletkezett gyngyk kztti klnbsget kitnen lthatjuk e gyngykbl kszlt vkony metszetekben a mikroszkp alatt. A termszetes gyngyk kznsges fnyben krkrsen felptett, homogn test kpt adjk, a tenysztett gyngykben igen jl megklnbztethetjk a krkrsen felptett, vkony kls rteget s a vzszintesen svozott, aragonitrtegekbl ll sttebb szn magot. Prhuzamos polrozott fnyben a termszetes gyngyk fekete keresztet adnak, tenysztett gyngykben csak a kereszt szrnak elmosd vgt ltjuk, a mag az aragonitrtegek tbb-kevsbb vzszintes svozst rulja el. Ez a megklnbztetsi md azonban a gyakorlatban nem hasznlhat; erre a clra hrom klnbz mdszert dolgoztak ki jabban: a mgneses ton, a Rntgen-vizsglat tjn s az egyetemes gyngymikroszkp tjn val gyngymeghatrozsokat.
…
3. A GYNGYUTNZATOK.
A mindenki ltal kedvelt, de csak kevesek szmra megszerezhet gyngyk els jobb utnzatai a XVII. szzad kzepn kerltek forgalomba, Prisban. Vkonyfal veggmbcskk bels falt gyngyfny anyaggal, gynevezett "Essence d'Orient"-tal vontk vkonyan be s a gmbk belsejt viasszal tltttk ki. Az essence d'Orient az eurpai desvizekben l fehr halak pikkelyeit bevon ezsts-gyngyhzas fny guanin-kristlykkbl kszl. Klnsen kitn anyagot szolgltatnak a Balaton vizben l szlhajt ksznek pikkelyei. A pikkelyeket vz alatt sszetrik, sztmorzsoljk, mire a fnyl, msztartalm guanin-kristlykk levlva, lassan a fenkre lepednek al. Az sszegylt anyagot alkohollal s szalicilsavval tmossk, vztelentik, majd zselatinnal, illetleg jabban cellulozval, lakkal keverve hasznljk fel. Egy fl kilogramm keleti esszencia ksztshez 20.000 halnak pikkelye szksges, ez az oka annak, hogy a tnyleg szp gyngyutnzatok arnylag elg drgk. Hogy olcsbbakk tegyk ket, a gyengbb kivitel utnzatoknl az esszencit aluminiumbronzzal keverik. Az egszen finom utnzatok szne megtvesztsig h, azonban vegfnyek; hogy e fnyt tomptsk, a felletet gyengn maratjk.
Ksztenek utnzatokat gyngyhzbl, oplvegbl, cellulzbl; utbbiak fellett a megfelelen sznezett lakkal vonjk be, a bevonat azonban arnylag hamar lekopik, tnkremegy. A szenzcit hajhsz zlstelensg szlte a Balmain-festkkel bevont, a sttben klnbz sznekben vilgt gyngyutnzatokat.
jabban rendkvl vkony, ritmikusan kicsapott, irizl zselatin-rteggel vonjk be az veggyngyket, melyeknek felleti szerkezete gy nmileg hasonlt a gyngykhez. Kitn utnzatok kszlnek jabban cellitbl. Jgecetben vagy kloroformban oldjk, az oldathoz esszencit adnak s finomra trt gyngyhzzal keverve, a kvnt nagysg gyngykk sajtoljk. Rmai gyngy nvvel az ttetsz, rostos gipszbl vagy alabstrombl faragott golycskkat illetik, a fekete gyngyutnzatokat viszont tmtt, finom rostos hematitbl lltjk el.
Az olcsbb gyngyutnzatokat fnyk, sznk, slyuk alapjn knnyen felismerhetjk, a finomabbaknak a fellett vizsgljuk meg ersebb nagytssal. Az igazgyngykre jellemz felleti szerkezetet nem talljuk meg rajtuk.
A gyngyutnzatok gyrtsnak kzpontja Pris; jabban Genf s Pforzheim is egyre nagyobb piacot hdtanak gyrtmnyaiknak. Ma, az olcs nyakkek, karperecek, ni ruhadszek nagy divatja idejn, ez az iparg szpen virul.
www.omah.extra.hu
|