VEGYES : Nagy Júlia - Szilágysági gyermekmondóka |
Nagy Júlia - Szilágysági gyermekmondóka
2011.08.18. 13:10
Szilágysági gyermekmondóka
Egy, utat nyit a hegy,
Kettő, nyerget küld a felhő,
Három, lendülsz fecskeszárnyon,
Négy, szelek szárnyán mégy,
Öt, kaput nyit a köd,
Hat, beereszt a Nap,
Hét, fényből sző mesét,
Nyolc, visszalovagolsz,
Kilenc, idesietsz,
Tíz, viszel engem is.
Gondolatok a mondókáról felnőtteknek
E mondókáról egy tökétesen tiszta, örök értékeket őrző és megújító, azokat mindenkor újjászülni képes VILÁGKÉP tükröződik. A legszebb hitvallások egyike.
*****
„Egy, utat nyit a hegy, „
Életünk első állomása. Világra születtünk. Szilárd, köves, földes jellegű, megfogható, anyagias világot jelöl számunkra a „hegy”.
A nyilatlan hegy fogságában és biztonságában a következő ikes igék a meghatározók: eszik, iszik, alszik…
A nyitott hegy lehetőséget ad arra, hogy az anyagias világ fogságából kilépjünk, világra született állapotunkból újjászülessünk. E megújulásunk fokozatonként történik.
„Kettő, nyerget küld a felhő,”
E második lépcsőfokon már érzelmi világunk lesz meghatározó számunkra. Életutunk felfelé, felhős, vizes, hígabb, lazább halmazállapotú anyag közegében vezet.
Akár bánatunk van, akár mérhetetlen jókedvünk, könnyezünk, sírunk. Ugyanakkor „ felhőnyeregben „ ülve megtanuljuk irányítani, fékezni érzelmeinket s uralkodni is tudunk rajtuk. Bármilyen furcsa is e kijelentés, ekkor már „tudunk vízen járni „.
„ Három, lendülsz fecskeszárnyon, ”
Szinte leírhatatlan és mindannyiónk számára megélhető a CSODA, REPÜLÜNK és FECSKESZÁRNYON.
A „vízen járásunk” után ez természetesen következik. Hogy megértsük e „természetesen adódó csodát”, forduljunk bátran népmeséinkhez.
„Hogy repüljünk kisgazdám?” Kérdezi ilyenkor Táltos Lovunk, (életünket cselekvően hordozó testünk). Hogy repüljünk? Mint a madár, mint a szél, vagy mint a gondolat? Hasonlóak e fokozatok motorikus világunk sebesség fokozataihoz.
Az első fokozat e repülésben madárral jelölhető.
Figyelemre méltó kis Lények a madarak. Testük van nékik éppúgy, mint nekünk az embereknek, s ez a földhöz köt bennünket, az anyagi világ nehézségeihez, törvényeihez.
Nékünk anyagot formáló kezeink vannak, nékik szárnyaik, amivel fel tudnak repülni a magasságokba és vissza is szállnak onnan.
A madár emiatt válhatott jelölőjévé minden nép Kultúrájában az emberi Léleknek és Szellemnek. Testbe zárva össze tudja kötni a lentet a fenttel. A földet az éggel. Jelölője a fogság nélküli szabad állapotnak.
„Négy, szelek szárnyán mégy,”
Magasabb területen repülünk, „szelek szárnyán”, „test nélküli madáron”. Ez már a negyedik sebesség: szél, száll, szellem…Közegünk a víznél is lazább állapotú levegő. Ritkul az anyag sűrűsége.
A tiszta gondolkodás, és értelem területén járunk. Fenséges és jó érzés. Olykor-olykor el is feledkezünk róla, hogy valaha a „HEGY FOGSÁGÁBAN ÉLTÜNK”, onnan indultunk. Akik most is ott élnek visszavárnak bennünket, hogy segítsünk Nékik a „felhőnyereg megülésében”. Minket is segítettek indulásunkkor.
Talán éppen ezért, hogy el ne száguldjunk a visszatérés segítő szándéka nélkül, ezért vesz váratlan fordulatot életünk.
„Öt, kaput nyit a köd,”
Amikor már elszakadunk a földi gondok nyűgeitől, és úgy érezzük szabadon szárnyalhatunk felfelé, az ég felé, köd fogad és ráadásul fent.
Újból „vizes”, érzelmes területre jutottunk, csakhogy a felhő most nem nyereg a számunkra. Nem rajta ülünk, benne vagyunk a közepében. Újból sűrűsödik az eddig ritkuló anyag.
„A kaput nyitó köd” érzelmi világunk rejtekében, eddig ismeretlen területre vezet bennünket. Minden bizonytalanná válik, nehéz a tájékozódás. Gondjainkat csak fokozza, hogy a talajt már rég elveszítettük a lábunk alól. Ködben járunk.
Ha továbbra is rosszul tájékozódunk, még le is eshetünk. Vajon hová? Mindent újra kell kezdenünk? – Sajnos igen. Leeshetünk, s újból mindent kezdhetünk elölről, de immár megélt tapasztalatokkal.
A számok világában az ötös az ember, Emberség jelölője is. Ötujjas keze az embernek van.
Táltos őseink a sámánlétra ötödik fokán avatódtak be feladatukba. Az ötödik létrafok a „lét erő fokainak az ötödik szintje.” A „létre”-jövés fokozatai voltak mérhetők a létrán.
Összegezve: az Emberség nehéz és egyben csodaszép vállalásába avat be sorsunk a ködös ötödik lépcsőfokon. Ha ekkor nem cseréljük fel az induláskor ajándékba kapott „Táltos Lovunkat a parázsevőt”, egy szürke öszvérre és tanácsaira Hittel hallgatunk, úgy eljuthatunk életünk HATODIK állomására is.
Pál Apostol szavaival:
„ A szeretet dicsérete”
Pál I. levele a Korinthusbeleikhez 13, 12.13.
„Mert most tükör által homályosan látunk, akkor pedig színről színre; most rész szerint van bennem az ismeret, akkor pedig úgy ismerek majd, amit én is megismertettem.
Most azért megmarad a hit, remény, szeretet, e három; ezek között pedig legnagyobb a szeretet.”
„ Hat, beereszt a Nap,”
A hatos szám a Napé. És Ő valójában beereszt, ha a „ködös, tükör által homályos” szintet megjártuk. Anélkül nem.
A Keresztény Hitelvek szerint Jézus Krisztus az Igazság Napja, és Szűz Mária az Igazság Tüköre. Hat, beereszt a Nap. Teljességgel megvilágosodunk, „színről-színre” látunk.
Nem kell már szellők szárnyán szállni gondolatainknak, eszünk ágait a jobb irányába hajlítgatva, hogy megértsük a Teremtett Világ Rendjét, Titkait, és benne a világra születésünk okát.
Minden világossá válik.
„Hét, fényből sző mesét,”
Ami a gyermek számára a Mese, az a felnőtteknek a Mise. Nyelvünkön egy csodálatos közös tőről, a TEREM-TŐ-ről származnak. Mindkettő által a Teremtés Titkaira derül fény, csupán a gyermekeknek a mese nyelvén. Hitem szerint e nyelv hasonlatos lehet az „Angyalok nyelvéhez, és e Paradicsomkertben bűntelen állapotban beszélt, szó nélküli Emberi nyelvhez.”
A Misében ezeknek kései felnőtt változataival találkozunk. Mély-értelmű, jelképes nyelv mindkettő. Nem elég hozzá a betűk ismerete.
Számunkra nyelvünk nem csak „Anyanyelv” hanem „Képes Édes Anyanyelv” is. Még egyszerű szavainkat is kép-zőkkel képezzük tovább. Képtelenek vagyunk rá, hogy másként cselekedjünk.
Ha jól odafigyelünk szavainkra, és bontogatni kezdjük csokrát-bokrát, rokonságát, csodálatos „Családfára” találunk. Figyeljük meg Mese szavunk Rokonait.
Nyelvünk játéka megengedi, hogy általa rátaláljunk Meséink Ősére, a Mese Ősére a Messiásra, a Messzi Ősre, a Megváltóra, a Mag-váltóra. A bűnös Ádám mag-jának Meg-váltójára. Általa Ádámra is mint „messzi ősre”-re találunk rá. Meg kell váltani.
Mindannyian szívünkben hordjuk e „megváltandó magot”.
A „Krisztus monogram” JHS latin értelmezése; „Jesus Hominum Salvator” (= Jézus az Embernek Megváltója).
A Keresztény hagyományok szerint Ő az Igazság Napja is.
(Csak zárójelben írom le egyenlőre, hiszen még nincs vége a mondókának, a következőket: Utazásunk kezdetekor szívünk egyik nagyobb dobbantásával dobbantottunk „az utat nyitó hegyről”, és hatalmas utat megtéve, az eget átszelve ismét csak a szívünkben találunk rá a „Fényből Mesét szövő Napra”, önmagunkban a Mag-váltóra. S ne feledjük, mindezt úgy, hogy leültünk, leguggoltunk egy Kisgyermekhez és játszani kezdtünk vele szívből, igazán, önfeledten.
„Nyolc, visszalovagolsz,
Kilenc, idesietsz,
Tíz, viszel engem is.”
Az utolsó három sornak együtt él a mondandója, s egyben a legfontosabb Üzenet éppen itt van elrejtve számunkra.
A pici Gyermek, akinek a mondókát mondtuk, s aki nem lehet több ötévesnél, Ő utazott a Napba, az élő Mise Országába Meseországba, az „elveszett Paradicsomba”. Csak Ő tud onnan visszajönni értünk felnőttekért, ha jók leszünk, és tudunk véle játszani. Mivel a Kisgyermekek fajra, nemzetre, vallásra való hovatartozás nélkül mind-mind teljes jogú állampolgárai Meseországnak. Maradéktalanul hisznek benne, sőt még benne élnek.
Nem mentek MESSZE A MESÉK ORSZÁGÁTÓL, csak mi távolodtunk el tőle, hogy „racionálisabb világot” keressünk helyette. Azóta szüntelen visszavágyunk Meseországba, és visszatalálásunkban Segítőtársaink, Vezetőink a Kisgyermekek.
Nekik még játszótársuk a MESSZI ŐS, A MESÉK ŐSE, a Keresztény műveltségben élőknek a MESSIÁS.
A Bibliában erről a következőket olvashatjuk:
„ A gyermekies lelkületről” Máté 18,2.3.
„És előhíván Jézus egy kisgyermeket, közéjök állítja vala azt, És monda: Bizony mondom Néktek, ha meg nem tértek és olyanok nem lesztek, mint a kisgyermekek, semmiképpen nem mentek be a mennyeknek országába.”
„Jézus megáldja a kisgyermekeket” Máté 19,14.15.
„Jézus pedig monda: Hagyjatok békét e kisgyermeknek és ne tiltsátok meg nékik, hogy hozzám jőjjenek; mert ilyeneké a mennyeknek országa.
És kezeit reájuk vetvén eltávozik onnan.”
A pici Gyermek, akinek mondtuk a MESÉT, Ő utazott a Napba, s nem mi, mi csak segítettünk Nékik. Közben nekünk is kicsinnyé kell válnunk, hogy visszajöhessen értünk, el tudjon vinni minket is oda, a MESÉK ORSZÁGÁBA, hogy ott mindketten nagyra nőhessünk az IGAZSÁG FÉNYÉBEN.
„Betlehem kis falucskában, Karácsonykor éjféltájban,
Fiú Isten Ember lett, mint Kisgyermek született”.
Mindenkinek áldott Boldog Karácsonyi Ünnepeket Kívánok nagy szeretettel:
Nagy Júlia (2006)
|