VEGYES : dr Dry Istvn: VERSENY, SPORT |
dr Dry Istvn: VERSENY, SPORT
2011.08.18. 14:41
http://tudatosvasarlo.hu/cikk/verseny-sport
Verseny, sport
2008.08.30. / Dr. Dry Istvn
Versenynek nevezzk, ha valakik sszehasonltjk eredmnyeiket, s a gyorsabbat, ersebbet, hatkonyabbat gyztesknt pozitvan megklnbztetik. A sport: aktv testmozgs ernk felfrisstsre, egszsgnk, letkedvnk kiteljestse rdekben. A kett egytt pedig: versenysport. Csak az utols eldntk magassgban derl ki, hogy mi is a versenysport igazban. Az idei olimpia margjra.
Emlkszem, llatok lettanbl tanultuk, hogy vannak olyan msodlagos sztntevkenysgek, amelyek ugyanolyan fontosak lehetnek, mint a legalapvetbb letfunkcik (ivs, lelemszerzs, przs, stb.), s erre mintapldul az n. explorcis sztnt hozta fel dm professzor. Az explorci, felfedez, kutat tevkenysg fontosabb hajterv vlhat, mint az hsg: ha egy hes patknyt egy lelemmel jl kiblelt j ketrecbe rakunk, eszik nhny falatot, de mg mieltt jllakna, elindul felfedezni a krnyezett. A felfedezs, kutats az emberisg trtnetbe is mlyen beleivdott. Sokan vesztettk letket ppen felfedez tjuk sorn.
Hasonl jelentsg a kevsb ismert ritualizcis sztn: valamit a maga rendje-mdja szerint csinlni, s ettl vrni a szokott kvetkezmnyek beteljeslst. Csnyi Vilmos ezt a hajlamot kutykon s embereken is tanulmnyozta. Megllaptotta, hogy ez ugyanolyan trtnelemforml er, mint az hnsg, a jrvny vagy a szerelem. Ritulis ismtlds tartja fenn a munkacsoportokat, brigdokat, ennek kvetkeztben s nem a pillanatnyi hsg miatt megynk mindennap dolgozni. A ritul finomodsa zajlik a mrnkk, mvszek munkjban, erre alapozdnak a vallsi cselekmnyek. Rszletesen bizonytotta Agresszi c. knyvben, hogy a ritul s nem az agresszi okozza a hborkat. Az ember annyira trelmes lny, hogy akkor sem tmadja meg a szomszdjt, ha szzan llnak egy buszon vagy egy piac forgatagban (csimpnzok nem brnk crnval az ilyen npsrsget). Viszont hajlamos az ember mindent ritulis alapossggal vgezni, az pletek kitzst, a babons cselekedeteket, a replgpek irnytst, a bombk rpplyjnak kiszmtst. (A hbor indt okai kztt ms sztnk is vannak, de ezek egyike sem agresszi.)
Most egy harmadik emberi sztnrl szeretnk rszletesebben szt ejteni. Emberi sztnnek akkor nevezhetnk valamit, ha csak az emberre jellemz, mde kultrtl fggetlenl. Vannak olyan emberi sztnk is, amelyek a beszddel, fogalomalkotssal kapcsolatosak. Nyilvn llatoknak nem lehet beszddel kapcsolatos sztnk. Az ember szellemi kpessgei s az eltelt 5-10 milli v lehetv tette ilyen emberi sztnk elklnlst. Donald O. Hebb szerint ilyen kzs emberi sztn pl. a pletykra val hajlam, disznsgok meslse tertett asztalnl, ilyen vagy olyan hajviselet, amelynek konkrt mdja mr kultra s divatfgg. Nyomai mr megtallhatk a femlsknl, akik szintn szeretnek tkezs kzben csnya dolgokat mutogatni vagy bizonyos dolgokat szpen elrendezni.
A harmadik sztn, amely jelentktelenbl vilgmozgat erv vlt: a versengs. Termszetesen ennek is megvannak az alapjai az llatvilgban: a fiatal llatok szeretnek jtszani, prvlasztskor versengeni. Ezen az alapon az egyik legnagyobb hajterbl, a szexualitsbl lehetne az emberi versenyszellemet levezetni. Az embernl azonban a versengs nem korltozdik a hmek prvlasztsa krli idre (br ekkor bizonyosan fokozdik), kiterjed olyan szellemi versengsre is, amelyet nehezen lehetne az llatvilgbl szrmaztatni (pl. matematikai pldamegold pontverseny), s olyan terleteken is fellngol, amely az egsz vilg sorsra kihatssal van (gazdasgi verseny, fegyverkezsi verseny stb.).
Most, hogy gy megpendtettem a fegyverkezsi versenyt, mr sejthet, hogy nem fogok tl sok jt mondani a versenyzsrl. „Bizonyos szint felett nem egszsges, veszlyes zem a versenysport" - harsogta a rdi Kolonics Gyrgy gyszhetben. Meg is lehet hatrozni az egszsges szintet: a tmegsport, csaldi sport a megyei versenyekig bezrlag. Ezen tl - nemzeti s nemzetkzi szinteken - mr beszik a kpbe az adrenalin-fggsg, a doppingols veszlye, az zletek elhasznldsa, a tlhajszoltsg, a pszichs krosodsok, amelyeket a gyzelem, a veresg, az lland msodik hely egyarnt okozhat. Mint biolgus nem is szeretnk tovbb elmlkedni a versenysportrl, csak a versengs egyb, elvontabb, de mg inkbb vilgmret formirl.
Van egy jtk, amelyben hrom halsz egy kzs tban „garzdlkodik". Fehr Marika tlete alapjn mg a szmtgpes vltozatt is elksztettk a dikjainkkal. Lehet fogni 0, 1 vagy 2 halat. Tbbnek nem is lenne rtelme, mivel a tban kezdetben 20 hal van. A halak elg gyorsan szaporodnak ahhoz, hogy ellssk a halszokat 1-2 hallal hetente. Ha csak egy szval megemltjk, hogy ez egy verseny, s az nyer, aki a legtbb halat kifogja 10 ht alatt, akkor a hal garantltan kipusztul. Minden versenyz rrez, hogy az elejn kell igyekeznie, hiszen ott a sok hal, s a szaporulat krba vsz, ha nem fogjk ki maguknak. 13 halnl a t mr nem kpes elltni a hrom halszt a heti 1 hallal sem, azutn pedig ltvnyosan kihalnak a halak, s a versenyzk is igen keveset fognak. A termszet ilyen: sok hal sokat szaporodik, a kevs hal pedig keveset. Mg alacsonyabb szinten pedig genetikailag omlik ssze a populci. A verseny pedig olyan, hogy ha mindenki nyerni akar, akkor egynileg s sszesen is kevesebbet fognak, mintha hagynk lni a tavat. Ez pontosan gy van a valsgban is. A tavat azzal lehet megmenteni, ha elmondjuk, hogy ez egy koopercis jtk, s az az rdekes, rjnnek-e, hogyan mkdik a t, s meg tudnak-e hatrozni egy fenntarthat stratgit.
Vges megjul rendszer kiaknzst nem lehet versenyszeren folytatni. A Fldn minden rendszer vges s megjul.
Szathmri Sndor Kazohnia c. regnyben egy XX. szzadi Gulliver kalandjait mesli el. Gulliver egyszer egy matematikai tisztasggal gondolkod ottani orvosnak prblja megtantani a sakkot:
„elmagyarztam a jtkszablyokat, ami, mondhatom, slyos feladat volt. Soha ilyen nehzfej tantvnyom nem volt. Mikor tdszr elmagyarztam, hatodszor jra azt krdezte:
- De mi a cl?
- Az ellenfl kirlyt kitni - mondtam, s jra kezdtem magyarzni.
Vgre hosszas vllvonogatssal beleegyezett egy partiba. Kilptem egy paraszttal, s intettem, hogy lpjen, mire megfogta kirlyomat, kitette a tbla mell, s krdn nzett rm.
- s most mi az rtelme? - krdezte bambn.
Bosszsan visszatettem a figurt.
- Az nem megy ilyen egyszeren!
- Ltod, hogy megy!
- De be kell tartani a szablyokat! gy persze hogy nincs rtelme. Ha szablyosan lejtszod, megltod, hogy lesz rtelme.
Nagy nehezen lejtszottuk. Persze megvertem.
- s most? - krdezte.
- Most n vagyok a gyztes.
- Az mi?
- Megnyertem a jtszmt.
Hosszan gondolkozott. Ltszott, hogy mg mindig nem rti.
- s az mi? - bkte ki vgl.
- Hogy n gyztem.
- Ti egyik szval magyarzztok a msikat, amire, gy ltszik, azrt van szksgtek, mert egyiknek sincs kze a valsghoz. Mindkettt magatok faragttok anlkl, hogy egyiknek is volna tartalma.
Kptelen volt megrteni, hogy - az szavai szerint - mirt csinltuk a semmit ilyen hosszan s krmnfontan, aminek akkor sem lett volna rtelme, ha mindjrt az elejn kitm a kirlyt, s azt a kvetkeztetst vonta le, hogy valsznleg egsz letnk s kzletnk is abbl ll, hogy a semmit komplikljuk, hogy kpzelt blvnyok irnytjk cselekvseinket. Mrpedig ha a semmit valsgknt rtkeljk, ebbl csak nyomor, viszly s helytelen dolgok halmozdsa szrmazhatik...
Ez eddig a bevezetben emltett ritulis hajlamaink lersnak is tekinthet, de az r ksbb tovbb folytatja a filozofikus prbeszdet:
- Mi ht az, amit te boldogsgnak nevezel?
- A llek kielglse.
- Az, hogy a llek jllakik?
- Valami olyasfle.
Elgondolkozott.
- A te lelked jllakott, mikor sakkoztunk?
- Igen, mert megnyertem a jtszmt. Ltod, ennek rmt ti nem lvezitek.
- s hogy ritek el, hogy mindkt fl megnyerje a jtszmt?
Nyomott hangulatom dacra elmosolyodtam.
- Hogy kpzeled ezt? Azrt jtszma, hogy egyms ellen, s ne egymsrt jtsszuk. Az egyik flnek vesztenie kell.
- s a vesztes fl is boldog?
- Nem. Az boldogtalan. De mskor is lehet nyertes.
- Akkor mirt teszitek boldogtalann az egyik felet?
szintn megvallva, krdse kiss meglepett, s alaposan ssze kellett szednem gondolataimat, hogy megrtessem a helyzetet.
- Az gy van - kezdtem -, hogy a boldogsg bizonyos energiaszerzst jelent a lleknek, s mint minden energia, ez is valami nvklnbsgbl ered: az eredmnyekbl, miket n rtem el, s nem ms.
- Fejtsd ki ezt rthetbben.
Magyarzatul felsoroltam neki a haditengerszetnl szoksos kitntetseket, beszltem a frak hatalmrl, maharadzsk kincseirl, majd pldakppen megemltettem a blyeggyjtst is.
- Na s - mondtam vgl - mi rtelme volna a kitntetseknek, ha mindenki melln ugyanazon kitntetsek fggennek? Mi tenn boldogg az indiai maharadzst, ha mindenkinek ugyanannyi gymntja volna, mint neki, vagy a blyeggyjtt, ha mindenkinek volna Mauritiusa?
Fejt csvlta.
- gy ltom, a boldogsghoz nem is egy, hanem igen sok ember boldogtalansga szksges.
- A boldogsg mint energia az elrt nvval arnyos, amit csak msokhoz val helyzeti viszonyunkkal mrhetnk. Valaki minl tbb ember kzl emelkedik ki, annl boldogabb, de ez msknt nem is kpzelhet. Viszont ppen a boldogsg vgya az, ami minket alkotsra s munkra serkent. Enlkl mg ma is a fkon mszklnnk.
Ezt is teljesen rthetetlennek nyilvntotta, majd azt vonta le, hogy a boldogsg is res s elrhetetlen dlibb.
- Mert - mint mondta - a dolog termszetbl folyik, hogy mindenki ms fl legfeljebb egy ember emelkedhet, teht a tbbiek nyilvn mindannyian boldogtalanok."
Ha valaki olvasta Michael Ende Momo c. regnyt, biztosan tudja, hogy az a nagy hajts, lihegs, kapkod nyomorsg, ami manapsg rnk szakadt, azrt van, mert eladtuk az idnket, letnket a „szrke uraknak". De ht a valsgban nincsenek szrke urak, legfeljebb marketingesek, orvosltogatk, biztostsi gynkk. Az letnk azrt gyorsul be - s ez nem von le semmit a regny nagyszersgbl -, mert versengnk. Versengnk a szomszdainkkal. Nem a plyn versengnk, a futam ideje alatt, hanem egsz letnkkel versengnk, a verseny ldozataiv vltunk. Anyagiakban versengnk, a Termszet vges megjul forrsaibl vesszk el a verseny kellkeit. Egyms ellen versengnk, de a Termszet rovsra.
Kiszely Kroly s mg sok alternatv kzgazdsz azt mondja, hogy minden gazdasgi bukfenc, kirabls s sszeomls mlyn ott tallhat a bns kamat. De tegyk hozz, hogy a kamat mgtt pedig ott a verseny. Ha ugyanis elbb akarok megvalstani egy beruhzst, mint msok, elbb, mint lehetsgeim engedik, akkor pnzt kell krnem klcsn kamatos kamatra, s elvileg a termels hasznbl tudom a kamatot, a gyors pnz rt visszafizetni. Matematikailag bizonythat, hogy a kamat minden olyan termszeti rendszert tnkretesz, ami kevsb szaporodkpes, mint a kamat. A blnk vagy a fk vente lassabban nvekednek, mint a kamatrta, ezrt hallra vannak tlve. Ki gyzn kivrni, mg szveskednek szp lassan jranni? A gyors kitermels s a haszon banki kamatoztatsa a nyer. Aki pedig pr szzalkot nyer, az az egsz piacot megnyeri. Ilyenek a jtkszablyok a gazdasgi versenyben.
Az olimpit meg kell szntetni. Amikor ezt rom, egy nappal a pekingi megnyit eltt, mg nem tudhatom, hnyan esnek mell, hny doppingvtsg lesz, hny br prtatlansgt vonjk ktsgbe, hny tzezredmsodperccel javtjk meg azt a cscsot, ahol a medence hosszt centimterekkel mrik. De ha vletlenl a ktszz ni hton senki sem rne clba (2 fullads, 1 tkzs, 1 szvgrcs, 1 dopping, 2 nszakads), akkor annak hrrtke lenne, akkor mindenki magba szllna, akkor dnteni kellene valamit. Akkor tanulmnyozhatnnk az emberisg egy tovbbi kis/nagy sztnt: a szinkronicitsra val hajlamot. Csak az szmt, ami egyszerre trtnik, lben, ktmillird kpernyn. Akkor van bnbnati felinduls, a magnyos prftai cselekedetek, egyniben szveszakadt sportolk elmehetnek a csudba. Pedig bizonyosan megvan az a 7 halleset, megvan valahol a szz balkamra-tguls, 4-en tolkocsibl nzik a sporttrsaikat, itt-ott ssze lehetne adni 50 dopping-izompacsirtt, 20 protzist, 40 elvetlt magzatot, 100 sportszer-trses balesetet. sszesen, de nem egyszerre.
Az olimpit meg kell szntetni. A VB-t is. Mg az EB-t is. „Azt nem lehet, fiacskm! Az zlet, az biznisz, tetszik rteni?" rtem, s gy folytatom: s a gazdasgi versenyt is meg kell szntetni. Nem folytathat termelsi verseny a Termszet vgesen megjul versenyplyjn. Ez gy nem szablyos. Nem breltk ki a plyt, nincs lefektetve hnyan llnak rajthoz, nincsenek jtkszablyok, pankrci folyik, mindenki egy ellen.
A „serdl amatrizmusbl" kiregedett olimpit be kell tiltani. Be kell tiltani: pedig tudjuk, hogy az alkoholtilalmat sem tartottk be, fellendltek a zugkocsmk. Az itt ppen j is lenne, ha valakik titokban, kerleti szinten „olimpiznnak", iskolai krversenyen nyernnek 6 aranyat, a helyi tv nagy nyilvnossga eltt futnnak 1500 mtert, otthon gimnasztikznnak titokban, azzal ppen jt is tennnek az egszsgknek. Nem szabad fljebb menni a megyei szintnl, mert akkor jnnek a „sportellenrk", s jl hazazavarnak mindenkit. Megint csak a Termszet tant arra, hogy nem szabad egyre magasabb szinteken ugyanazt a szelekcit erltetni. Mert akkor kapunk mteres farktoll paradicsommadarat, agarat meg csivavt. Szelektv tenysztst akarunk a sportolinkra is rerltetni? Tudok ajnlani hatkony molekulris genetikai mdszereket! Ezt akarjuk? Elbb-utbb ki kell mondani, hogy elg, elg volt!
Pedig ppen a sport mutatja meg, hogy lehet szpen, nem vesztes gondolatokkal httrbe vonulni. Egynileg ez a megolds. Lehet abbahagyni gyztesen is, vagy lehet letenni a lantot tpett hrokkal. Egyik sem felads, nem vesztes pozci. Cskkenteni az edzsmunkt, nem tesve a l tloldalra; felfedezni a ltezs egyb rmeit, melyek httrbe szorultak az lland versenyzs miatt. Meg lehet lni a visszavonulst az let teljessgben, unokk fejt simogatva, rgmlt idkre emlkezve.
Hasonlan a gazdasgi versenyszfrnak is nyugalomba kell vonulnia. Megrni, megllapodni. Nem a vesztesek keser szjzvel. A gyztes pozciban is lehet okosan dnteni. Nem megtagadva azokat a szpsgeket, amiket a XX. szzadban ltrehoztunk. De ki kell mondanunk, hogy a szellem fejldse folyamat, s vgre megrtettk a kihvst: arra szlettnk, hogy ne versenyezznk egymssal a Termszet ellenben!
A sport limitlt verseny. Nem versenghet akrki akrkivel. Vannak slykategrik s korcsoportok. Hnyfle szablyt ellenriznek a sportbrk! Ez is egy szably: megyei szint s vge. Utna mindenkinek az edzsi napljbl kivesznek hrom vletlen napi eredmnyt, s azt kzztehetik az interneten, ABC-sorrendben. Az eredmnyek sszehasonltsa szemlyisgi jogokat srt. A sport legszebb vvmnyai kz tartozik a fair play dj. Csakhogy ma szz aranyra jut egy fair play. Fordtva kellene.
Minden dntsnkkel adunk egy fair play djat a szomszd fszeresnek, a falusi gazdnak, a kedves tantnninek - vagy adhatunk egy knai aranyat egy zacsk hasznlhatatlan manyag alkatrszrt a GroTesco-stadionban. A gazdasgi versenyt is le kell egyszer fjni. Mr tl vagyunk a hosszabbtson s a 11-eseken.
(Midn ezt rtam, tiszta volt az g... ppen elbicikliztem a 31 km-re lv nicki zghoz, hogy megnzzem, habzik-e a Rba. Tavaly ilyenkor azrt kellett odamennem, mert ersen habzott Nicknl is, Szentgotthrdnl is. Most pp ellenkezleg. A szentgotthrdi kamera habmentes vizet mutat, a nicki gtnl pedig magam is ltom, hogy idilli a kp, a parton sincsenek szjjelhagyott flakonok. szom a tiszta folyban, amihez annyival jrultam hozz, hogy nem vettem semmilyen brrut, s hetente lejelentettem a kamerakpeket. Aztn hazatekerek, s letusolok a nap-meleg vzben. Bicikli s szs: paraszt-biatlon. Elnzst, hogy ilyen gondolataim tmadnak 62 km kerekezstl. A sport lltlag lesti az elmt.)
A szerz fizikus, a Nyugat-magyarorszgi Egyetem Informatikai s Gazdasgi Intzetnek ftancsadja
|