20080617 - Sólymok, madarak...
2013.01.26. 19:14
2008. június 17., kedd
Sólymok, Madarak…
ÉNMI Aki Vagyunk és Vagyok Köszöntünk Titeket. Csakis Tisztán és Igazan Szólunk és Hatunk.
„Tegnap” éjjel az ÉN-ünk egy érdekes Kérést jegyzett le:
„Kereső-sólyom” --- kérjük, hogy hozz hírt az előttünk lévő utunkról, engedd, hogy Tiszta SzÉP Szemeddel megláthassuk utunkat! Engedd, hogy Tiszta SzÉP Szíveddel meglássuk és megértsük utunkat. Mutasd meg, kérünk, hogy merre vezet ennek a Népnek/Családnak/Közösségnek/Egy-Én-i LÉT-nek és Életnek az Isteni Szent Útja!
Egyiptomban, és a Magyarok-lakta más vidékeken is szokás volt a „madarak röptetése”, a madarakon, mint Isteni Hírnökökön és Közvetítőkön Általi „Érdeklődés”, Segítség-kérés vagy Segítség-hívás.
Egyiptomban, és a Magyarok Lakta Más Vidékeken és rokon-népeinél is nagy jelentőséget tulajdonítottak a Nap- és Hold-ünnepeknek, illetve bizonyos bolygó(együtt)állások Jelen-Létének.
Ma már szerencsére nem csak a poros könyvek lapjain lejegyzett Hagyomány a „madarak röptetése”. A segítség-kérés („kopogtatás”, „ajtó-nyitás”) számos formája éledt fel a SZÍVEKBEN és TETTEKBEN. A röptetéssel rokon az „Íjazás”-nyilazás sok helyen feléledt („c-él-jelölő”) szokása, vagy pedig a közös dobolások/révülések Szent SzeRtartása.
Mindez pedig azt eredményezte, hogy MEGÉRKEZTEK a „keresők” megsegítésére az Égi Sugallók/Segítők/vezetők.
AKI MA és az Elkövetkezőkben KÉRI a Segítséget ÚTJA (személyes és közösségi, bolygó-szintű útja) meglelésében, az tárja ki szívét és elméjét az érkező Szent Égi sugallásoknak, MaG-oknak és jeleknek, melyek a szív-és-elme Tisztaságán és V-ágyán át érkeznek.
Lejegyezte OmMáátRé Isteni-és-Égi-földi-ÉN-je a MindenHató és Egy Szent TeremTő Istenünk Tiszteletére és Dicsőségére
*****
http://www.kisbuddha.hu/amu.html
Sólyom: Ragadozó madár; szoláris jelkép. A sashoz hasonlóan a magasság, a fizikai, szellemi és morális felemelkedés szimbóluma. Ezzel összefüggésben a győzelmet, a szabadságot és a reményt jelenti. Egyiptomban - ereje és szépsége miatt - a madarak királya, vadászmadár és az égi elv megtestesítője. Itt sok helyütt elterjedt a sólyomistenségek kultusza. Pl. Szopdut, a keleti határ őrzőjét sólyomfejjel ábrázolták; Hórusz gyakran sólyomként vagy sólyomfejű istenként jelenik meg. A fáraó pártfogójaként tisztelték, s a fáraó Hórusz hatalmának örököse.
Kephrén fáraó szobrán a tarkóján álló sólyom szárnyaival védi az uralkodót.
Ré napisten megjelenési formája szintén lehet sólyom. Ízisz, mint a szél sólyom alakú istennője, szárnyai csapkodásával idézi elő a szelet. Kínában ambivalens jelkép: szoláris princípium, de kifejezi a háború pusztító erejét is. A prekolumbiánus Amerikában pl. az inkák sólyomként képzelték el őrzőszellemeiket. Egy perui mítosz szerint a kultúrhéroszok sólyom alakban születtek egy hegyen, s csak később öltöttek emberi formát. A skandináv mitológiában Frigg attribútuma, Loki egyik aspektusa; kapcsolatban áll a tűzzel, Ódin/Wotan pedig sólyom alakban szállt a földre. A Nibelung-énekben Krimhilde álmában Siegfriedet jelképezi a sólyom. A görögöknél gyógyító és jóslásban használatos madár; Apollón/Apollo egyik madara. A kereszténység szembeállítja a vadászsólymot a szelídített sólyommal: előbbi a gonosz gondolat és tett, utóbbi a szent ember, ill. a keresztény hitre tért pogány jelképe. Középkori ábrázolásokon a nyulat tépő sólyom a bujaság feletti győzelmet szimbolizálja, ill. a hím, a szoláris princípium, a nappal győzelmét jelenti a női, a lunáris princípium, az éjszaka felett. A magyarok totemállata, a turul, szintén sólyom (kerecsensólyom) vagy sas típusú ragadozó madár.
*****
http://www.tradicio.org/magyar/hunemesealma.htm
„Az Úr megtestesülésének nyolcszáztizenkilencedik esztendejében Ügyek, amint fentebb mondottuk, nagyon sok idő múltán Mágóg király nemzetségéből való igen nemes vezére volt Szcítiának, aki feleségül vette Dentü-Mogyerban Őnedbelia vezérnek Emes nevű leányát. Ettől fia született, aki az Álmos nevet kapta. Azonban isteni, csodás eset következtében nevezték el Álmosnak, mert teherben levő anyjának álmában isteni látomás jelent meg turulmadár képében, és mintegy reá szállva teherbe ejtette őt. Egyszersmind úgy tetszett neki, hogy méhéből forrás fakad, és ágyékából dicső királyok származnak, ámde nem a saját földjükön sokasodnak el. Mivel tehát az alvás közben feltűnő képet magyar nyelven álomnak mondják, és az ő születését álom jelezte előre, ezért hívták őt szintén Álmosnak. Vagy azért hívták Álmosnak – ami latinul annyi, mint szent –, mivel az ő ivadékából szent királyok és vezérek voltak születendők. De erről ne többet!
Forrás: Anonymus Gesta Hungarorum. Béla király jegyzőjének könyve a magyarok cselekedeteiről. Fordította Pais Dezső”
*****
Főnix:Mitikus madár, amelyet az egyiptomiak a benu hieroglifában szürkegémként, majd a későbbi korokban sas, fácán vagy páva alakjában, színes tollazattal, feje körül sugárkoszorúval, hegyen állva vagy pálmafán ülve ábrázoltak. A Halottak Könyve az örök megújulás madarát Ozirisszal azonosítja. Kínában a császárnő emblémája, míg a császáré a sárkány.
Főnix, hátán a császárnővel.
Egyike a négy szent élőlénynek (a sárkány, a teknős és az egyszarvú mellett). A szent főnixpár a tökéletes kormányzás jelképe. Az antikvitásban mint tűzben elégő, hamvaiból, poraiból megújuló lény, az idő vagy az újjászületés. Számos ókori szerző leírja legendáját. Szoláris madár; halála és újjászületése a Nap halálának és feltámadásának képe, így sorsa a görög-római mitológiában a Nap városához, az egyiptomi Héliupoliszhoz kapcsolódik. Akárcsak az egyiptomi napisten, Ré lelkének tekintett benu-madár, úgy a főnix megjelenését is időszakosan várták, élettartamát különbözőképpen adták meg. A keresztény kultúrában az időszakos megjelenés és a korszakos újjászületés, az örök élet és feltámadás jelképe. Krisztus-szimbólum, az "igazságosság Napja".
*****
Részlet a Tudós és az istennők című írásból – az írás teljes terjedelmében olvasható többek között a Honlapunk „Alkotásaink” rovatában is. A darab a ma kezdődött Istennő Fesztiválon kerül majd bemutatásra.
„Egy kanyargó ösvényt követett, és épp a térképet akarta megnézni, amikor Egy hatalmas Sólyom repült felé, s hátára kapva elvitte a messzi hegyekhez. Egy hegy tetejére szálltak, s a Sólyom egy jobb kanyarú ívben ledobta a hátáról. A Tudós egy finom puha tollpárnára huppant. A körben álló bokrocskák védelmezően köré gyűltek, s hirtelen úgy érezte: egy hatalmas puha fészekben van. Az Ezüst Sólyom Papnő Nemzetség tagjai körbevették, s finoman álomba ringatták. A Tudós úgy érezte, hogy nagyon könnyűvé válik...
Álomképek rajzottak elő… s a Tudós, bár álmodott, ebben az álomban könnyedén repült a vidék felett, és a Törzs Tagjai madarak képében repültek vele. Egyik pillanatban hosszúnyakú ludakként gágogva húztak el, a másik percben apró verébrajjá váltak - akik cserregve húztak a sűrűbe, ha árnyékot láttak megvillanni az égen, majd gyorsak lettek, akár az ölyvek, akár a hatalmas szárnyú sasok.
Majd mindannyian olyanok lettek akár a Sólyom pillantása, egy mindent átlátó, átható fekete ragyogású, lila fényt árasztó szem.
Majd az alakzat eltűnt, és a Tudós mélyet sóhajtott tolltakaróján - míg a törzs tagjai lettek a friss hegyi pára, a kavargó szél, s mind a maga módján fújta felé történetét. A papnők így vitték a lelkeket hosszú utakra, így ajándékozták meg a különböző Nemzetségek tagjait az élet újraálmodásának képességével. Köpönyegük csakúgy kavargott, s mind ők voltak az Ég Fenséges Királynői.
Látta, ahogy a különböző Törzsek fiai és leányai éles sípszóval hívják az Ezüst Sólyom Papnő nemzetség tagjait, hogy tanácsukat kérjék, s Ők olvastak a füst színéből, alakjából, jósoltak a tűz parazsából, az elszórt virágszirom formáiból és a patakok vizének gyöngyöző mélyéből.
"Mi vagyunk az út, mi küldjük az álmok jeleit, szemünk olvas a Természet jeleiből, a kérdező meghallgatja szavunk! " - hallotta.
A Tudós előtt hirtelen felmagasodott az Ezüst Sólyom Nemzetség Vezetője, aki Átható pillantást vetett rá, majd libbenő szárnyaiból egy tollat tépett ki, s ezt adta a Tudósnak búcsúzóul. "Kövesd hát utad..." - s a következő pillanatban, mind eltűntek a szeme elöl.
*****
„Napló-részlet”:
Kértük a Sólymokat/Sólymot, ahogyan azt az este leírtuk.
A Sólyomról korábban azt kaptam érzésben, hogy a "Törvény madara". Ezen túl pedig a „madár” a „Szellemiség” fokmérője és jelölője, az Isteni Sugallatok jelképe. Egyiptomban is a fáraók feje mögött ábrázolták a sólymot - mint KÖZVETLEN Isteni, szellemi sugallatot.
Decemberben röptették nálunk a sólymokat – de vajon nem röptették-e ilyenkor is, a Nap Teljessége idején, mikor épp szemben vagyunk a decemberi sötétség-ponttal? Ilyenkor KÖZVETLENÜL a FÉNY-be röptetjük/röpülnek, hogy onnan hozzák az ÖSSZEKÖTŐ SZÁLAKAT és SUGALLATOKAT, VEZETÉST.
SOK madarat „láttam” jönni a kérésünk után --- hogy Minden (!) KERESŐHÖZ elvigyék a magokat/sugallatokat. Mindenkihez mennek, aki "keres"-i útját.
Ezek a "keresők" segítő madarai most. (Ezt jelenti a „Kereső” sólyom --- vagyis azokat fogja meglátogatni ez a segítő sugallat és „madár”, akik Keresik az Útjukat ÖnMaGuk, Családjaik, Népük és a Népek és a Föld számára is.)
Nem kell feltétlenül (mint sólymot) hívni őket --- más formákat is felölthetnek, de MINDENKIHEZ ELJUTNAK AZ ELKÖVETKEZŐ IDŐKBEN, aki Tiszta szívvel keresi útját a megújult Jelenben/Jövőben.
---------------------
Egy együtt-gondolkodó társunk „sugallata”:
Ezt „kaptam”: A "kereső-sólyom"-ot addig kell kérni, míg a nép(csoport/ok) meg nem kapják a feladatukat. Utána veszi át a szerepkört a "kristály-sólyom", vezetve az adott közösséget, s lehozva nekik az irány-mutató fényt és tudást.
OmMáátRé KJ
www.omah.extra.hu
|