20080302 - Vznt - vagy nem Vznt
2013.01.27. 00:05
Vznt – vagy nem Vznt?
Baktay Ervin: A csillagfejts knyve
(Eredeti megjelens: 1942-ben; reprint kiads 1989: 295- 307 oldalak:)
A Nagy Napciklus
A csillagszati rszben mr emlts trtnt a precesszirl, a tavaszpont tovahaladsnak jelensgrl. A Nap vrl vre a tavaszi napjegyenlsg idejn nem ugyanazon a ponton ll, hanem vente kb. 50”-cel htrbb, mint elz vben. Ennek oka a fldtengely elmozdulsban ll. A tavaszpont teht lassan vgigvndorol az ekliptika krn, mgpedig a jegyek sorrendjvel ellenttes irnyban, htrafel.
A Nap a tavaszpont precesszis tjn 72 v alatt tesz meg egy fokot, 2160 v alatt halad t egy llatvi szakaszon (30), 25920 v alatt pedig bejrja az ekliptika egsz krt.
Az egsz krt, a 25920 ves ciklust Nagy Napv-nek nevezzk, az egy-egy jegyre terjed 2160 ves szakaszok a Nagy Napv hnapjai, a „vilghnapok”; az egy fokra jut 72-esztends t pedig egy-egy „vilgnap”-nak felel meg.
Ezeknek az idegysgeknek rendkvl nagy a jelentsgk a Fld s az emberisg letben. Az egszsges, normlis ember letkora 72 v, vagyis a precesszinak egy foknyi tja. Az ember normlis testhmrsklete 36 fok, ez a 72-nek a fele; az egszsges ember rverse percenkint tlag 72; percenkint 18-szor vesznk llegzetet, vagyis ngypercenknt 72 a llekzsek szma. Tudjuk, hogy a forg Fld kb. 4 perc alatt fordul 1ot, teht a Fld 1-nyi elmozdulsnak 72 llekzetvtel felel meg, mint ahogy a precessziban 72 v egyezett 1-kal. Ha az ember egy perc alatt 18 llekzetet vesz, akkor egy nap – 24 ra – alatt 25920-szor llekzik; ugyanennyi a Nagy Napvben leperg fldi vek szma. Ezek a szmok teht igen mlyen gykereznek a lt trvnyben s rejtelmes, rk sszefggseket trnak fel.
A rgi hindu felfogs az let hosszt llekzetvtelekben llaptja meg; minden embernek, karmja szerint, bizonyos szm llekzetvtelre van kiltsa egy let folyamn, s amikor halla elrkezik, a sz szoros rtelmben „utolst llekzik”. A llekzet-szablyozs a hindu vallsban s blcseletben, de a hindu letben is nagy szerepet jtszik; egyrszt azt tartjk rla, hogy a szablyos, egyenletes, kimrt llekzs meghosszabbtja az letet, msrszt a szellemi elmlyedst segti el. A hagyomnyos hindu idszmts – a brhmani idszmts – nagy fldi korszakokrl tud, az gynevezett jugkrl s kalpkrl, ezek pedig mind a precesszis idszakokon alapulnak. A brhmani idszmts a fldi lt kezdettl szmtva mai napig tbb mint ktmillird vet r, s ez megfelel a modern tudomnyos felfogsnak, amely ennyi idre teszi a Fld kialakulsnak korszakait, mindet sszegezve.
A Nagy Napv a Fld letben egy-egy hatalmas ciklust fejez ki. Amint a Nap a precesszis ton sorra thalad az llatv csillagkpein, hatsait a csillagkpek hatssszegvel egyesti, ms- s mskpen mdosult sugrzssal befolysolja a fldi letet. Tudjuk, hogy az vi Napplya kezdett a mindenkori Tavaszponttl szmtjuk, s ezt tekintjk az vi Napplyn a Kos 0-nak. De a valsgban, a csillagkpek lland llatvt tekintve, a Nap a precesszis zodikuskrn msutt jr; manapsg nmelyek szerint a Halak csillagkpnek elejn, egyre jobban kzeltve a Vznthz; msok szerint mr elrte a Vzntt s mr ennek 27. foka krl halad. lesen meg kell klnbztetnnk az lland llatvet, az llcsillagok krt, az vi Napplya llatvtl, s nem szabad elfelednnk, hogy a precesszis Nap a csillagkpek s jegyek sorrendjvel ellenttes irnyban, htrafel halad, venknti Tavaszpontjt tekintve.
A blcsek mr igen rgen megfigyeltk a precesszi jelensgt, s azt is tudtk, hogy ennek kvetkeztben, amint az elmozdul fldtengely az gbolt ms pontja fel mutat, idszakonknt ms s ms llcsillag lesz Sarkcsillagg. A fldtengely eltoldsa, s vele a precesszi jelensge, olyan lassan megy vgbe, hogy hossz vezredekbe telik, amg egy Sarkcsillag helyt msik foglalja el. A rgi egyiptomiak teljesen tisztban voltak mindezzel s a Nagy Napv titokzatos jelentsgvel is; ma mr bizonyosra vehet, hogy a legrgibb gla, a hres Kheopsz-piramis, tbbek kzt azt a clt szolglta, hogy a precesszit figyelemmel ksrhessk. A kzponti kamrjbl rzstosan a gla szaki oldalra nyl akna egyenesen a mindenkori Sarkcsillag fel mutat. A Kheopsz-piramis sokkal rgebben plt, mint ahogy az archeologusok a legjabb idkig vltk; vezredekkel idsebb, mint a tbbi, kirlysrokul szolgl, kisebb gla. (…)
A precesszis Nap tjt a rgi blcsek vilgkorszakokkal hoztk kapcsolatba, s aszerint, hogy a Tavaszpont melyik llatvi csillagkpben jrt, a fldi eszmlst, a vallst s a blcseletet is sszhangba hoztk a precesszis Napnak az illet csillagkpben kifejtett hatsaival. A rgi kultrk s kultuszok flrerthetetlenl kifejezik ezeket az sszefggseket. Az si mithoszok s kifrkszhetetlen eredet hagyomnyok a trtnelemeltti korszakok emlkt is megriztk; minden si mveltsg np mithoszai tudnak az „aranykorrl”, amikor a fldi let mg sszhangban volt az gi trvnyekkel, s az ember mg nem szakadt el a termszet egyszer, de tvedhetetlen tjnak kvetstl. Ez az aranykor arra az idszakra vonatkozik, amikor a Tavaszpont, vagyis a precesszis Nap a maga gi hzban, a termszetnek legjobban megfelel Oroszln csillagkpben vndorolt 2160 esztendn keresztl. A rkvetkez korszakban a precesszis Nap 2160 vig a Rk csillagkpben jrt, s ebben az idben az „aranykor” si tisztasga s egyenslya mr veszendbe ment. Helyt a Rk hatsai vltottk fel: az embereket elfogta az ismeretlen utni vgyds, nyughatatlanokk vltak, vndorolni kezdtek, kialakult a csald, majd a nemzetsg csoportszvetsge, ezekbl trzsek alakultak s a megnehezedett, bonyolultabb vlt letben megindult az emberi szervezkeds. Ebbl a korszakbl szrmaznak a minden si npnl ismeretes Hold-kultusz emlkei, hiszen a blcsek mr akkor is tudtk, hogy a Rk csillagkpe ppgy a Hold gi hza, mint az vi Napplya llatvben a Rk jegye. A matriarchtus – anyauralom – is valsznleg ennek a korszaknak a cskevnye, s nmely kezdetleges npnl ma is fennll. Mindez a Rk hatsnak felel meg.
A precesszi a Rkbl tlpett az Ikrekbe, s ebben ismt 2160 vig vndorolt; a fldi let szintn megfelelen talakult ekkor. Az emberi gondolkozs nagy fejldsnek indult, szellemi-rtelmi tren felvette az Ikrek ismert hatsait. Az elgazs, a sztszrds s ennek kapcsn a fokozott ismeretszerzs is megkezddtt. A sztszrdott embercsoportok tudatos kapcsolatba lptek egymssal, megindult a szellemi s anyagi javak kicserlse. A vallsos kultuszokban mindentt megjelent a kettssg elvnek gondolata, a Kett, amely egymst kiegsztve Egysget fejez ki. A mithoszok iker-elemei ebbl a korszakbl valk: ikrek voltak Ozrisz s Izisz, a grg mitholgiban Kasztor s Pollux, Indiban a kt isteni Asvin, stb. Mindez mg a trtnelmi kor eltt ment vgbe.
A trtnelmileg is mr tbb-kevsb ismert korszak akkor kezddtt, amikor a precesszis Nap az Ikrekbl a Bika csillagkpbe jutott. A Bika hatsaira az let sokat vesztett szellemisgbl, a fldies, anyagias elemek eltrbe kezdtek lpni; a gazdasg, kereskedelem, pnzforgalom fejldsnek indult, a szellemisg pedig szintn anyagi formban kereste kifejezst: magasra lendlt a mvszi alkots, mg pedig elssorban mindentt a Bika lnyegnek leginkbb megfelel anyagformls: a plasztika, a szobrszat. A kultuszok jelkpei is megvltoztak s a rgebbiekhez a Bika szimblumai jrultak.
S itt r kell mutatnunk, hogy az skultrk, amikor a precesszis csillagkpnek pen rvnyesl hatsait felismertk, egyttal azzal is tisztban voltak, hogy minden jegy, illetve csillagkp titokzatos, bels kapcsolatban ll az t polrisan kiegszt, vele szemkzt ll csillagkppel, vagy jeggyel. Errl is mr beszltnk a megfelel helyen. Mr a rgebbi kultuszokban jelentkezett ez a szimblikus kettssg, polris kiegszts. A Rk precesszis korszakban a vele szemkzt lv Bak jelkpei is megjelentek; az Ikrek korszakban pedig a Nyilas szimblikja szintn szerephez jutott: plda r a kentaurosz flig-l, flig-ember alakja, aztn a sok si np kultuszban fontos helyen ll lldozat (a rgi hinduk is ismertk az Asvamdht, a kultikus lldozatot), stb. Valsznleg ebben a korszakban alakult ki a rendszerezett, intzmnyes papsg s a trvnykezs kezdete is, a Nyilas tartalmnak megfelelen. --- A Bika korszakban, amelynek kultrjt igen sok memlk s alkots rzi, mr egszen nyilvnvalan elnk lpnek gy a Bika, mint az ezt polrisan kiegszt Skorpi jelkpei s vonatkozsai. Gondoljunk csak az egyiptomiak szent bikjra, az Apiszra, amely a Napkorongot viselte szarvai kzt: a precesszis Nap a Bikban! Immr ziszt is szarvakkal brzoltk! De brzoltk a precessziban tovahalad Napot sasszrnyakkal is, krltte a titokzatos Uraeus-kgyval; ez mr a Skorpi szimblikja, mert a Skorpit ketts jelkp fejezte ki: a kgy s a sas. (Megjegyzs: Taln 1942-ben nem „illett” lerni, hogy mirt pont kgy s sas --- Paksi Zoltn fejtegetseinek ismeretben azonban mr ez knnyen rthet…) Az elbbi a Skorpi stt erire utal, amg az emberllek mg nem szletett j letre a Skorpi nagy vlsgban, a sas pedig a magasba szrnyalst, a fny fel emelkedst jelli, amidn a llek mr tlte a hall s jraszlets misztriumt. Mindennek nagy szerepe volt az egyiptomi kultuszban, de ugyanabban a korszakban ms si mveltsg npek kultuszban is: Siva, a hindu isteni Hromsg egyik kiemelked szemlye, bikn nyargal, fejn kgyt visel, phallikus kultusza is a Skorpi szexulis jellegt hangslyozza ki. Ennek a kultikus korszaknak az emlke mainapig is l Indiban, pl. a hinduk szarvasmarha-tiszteletnek kpben. A kiszsiai Mithrasz-kultuszban is megjelenik a Bika; Mithrasz maga a nap, ki ifj kpben legyri, megli a Bikt; az „ifj” mr az eljvend Vznt korszak jelkpe, amikor a Nap elindul felemelked tjra, s kiszabadul a sttsgbl, amelybe a Bikban hanyatlott.
Mieltt tovbbmennnk a precesszis korszakok sorn, emlkezznk a „vilghoroszkp” rajzra. Ebben a ngy sarkalatos pontot az Oroszln, a Bika, a Vznt, s a Skorpi foglalja el. Ezek a vilghoroszkp s a precesszis ciklus, a Nagy Napv fordulpontjai, s ezrt klnsen kiemelked jelentsgk van. Lttuk, hogy a precesszi az oroszlnban a Nap-erk tretlen, tiszta rvnyeslst, az „aranykort” fejezte ki; amikor aztn a precesszi elri a Bikt, jabb fordulpontjhoz rkezik. A Bikt a Skorpival sszekt tengely vlasztja el a Nagy Napciklus vilgos flvt, az g vilgos felt, a stt, jszakai flvtl, amely a Biktl a Skorpiig terjed. A Nap gi hza, az Oroszln, a tetponton van, az g vilgos felnek cscsn; vele szemben, az jszakai flv mlypontjn a Vzntt ltjuk. Az Oroszlntl a Vzntig terjed precesszi t a nagy Napciklus alszll flve, a Vznttl az Oroszlnig terjed rsz pedig a felemelked flv.
OROSZLN
(Nap)
SZZ RK
(Merkr) (Hold)
MRLEG IKREK
(Vnusz) (Merkr)
AZ G VILGOS FELE
SKORPI___________________________________________________________BIKA
(Mars) (Vnusz)
AZ G STT FELE
NYILAS KOS
(Jupiter) (Mars)
BAK HALAK
(Saturnus) (Jupiter)
VZNT
(Saturnus)
Oroszln – Rk – Ikrek – Bika – Kos – Halak – Vznt: ALSZLL FLV
Vznt – Bak – Nyilas – Skorpi – Mrleg – Szz – Oroszln: FELEMELKED FLV
Amikor a precesszis Nap elhagyja gi hzt, az Oroszlnt, s lefel velve a Bika fel halad, misztikus rtelemben hanyatlra fordul, alszll. A Bikban aztn elri a vilgjszaka fvnek hatrt, jelkpesen sttsgbe merl, elbukik. A Bika anyagias eri ltszlag elnyelik, leigzzk a Napot, amely itt az jszakba hanyatlik. De a Nap tovbb folytatja tjt, elri idvel a Vzntt, s ezzel jabb fordulponthoz jut a Nagy Ciklus tjn. A Vznt egyben a hanyatls mlypontjt, de a felemelkeds, az jjszlets fel vel t kezdett is jelenti. S amint a Nap a Nagy Ciklusban a felemelked ven tovbbhalad, vgl elri a Skorpit, amelyben kiemelkedik a hall, a sttsg jszakjbl s a vilgossgba, az g vilgos felbe szrnyal, mint a sas, hogy aztn ismt felmagasztosulva elrje gi hzt, trnjt, a dicssg teljessgt az Oroszlnban.
Ennek a ngy sarkalatos pontnak mlysges rtelme van, titokzatos, tk trvnyszersget hordoznak, s a vilg minden si eszmlse, minden vallsos, blcseleti, klti s mvszi kezdemnyezse a bennk rejl szimbolikn plt fel.
Folytassuk most utunkat a korszakokon t, a Nap precesszijt kvetve. A Bika korszaka utn a Kos 2160 esztends korszaka kvetkezett. Ekkor mindentt j, mersz s ttr szellemisg kezdett kibontakozni, s ezzel egytt j jelkpek foglaltk el a rgebbiek helyt, vagy jrultak ezekhez. A kos, a brny jelkpeivel tallkozunk a kultuszokban; a szeld psztoridillek pozisa ppgy ide tartozik, mint a kosldozat vres sznjtka. A Kos-korszak kultikus rtelme a legvilgosabban s legtudatosabban az szvetsgi zsidsgban jutott kifejezsre. Mr a zsidk se, brahm, kost ldozott az rnak, a Kos jelkpesen megvltja az embert, brahm hallrasznt fit. Pedig brahm idejben a fldn mg a Bika-korszak uralkodott. A zsidsg gy mintegy mr elre megsejtette kultikus feladatt, a Kos-korszak beteljestst. Ez hatrozottan lp elnk akkor, amikor Mzes megszervezi s kivezeti npt az egyiptomi rabsgbl: a zsidsg tudatosan rlp a kzben kozmikusan is bellott korszak kultikus tjra. Mzes tancsra a zsidk brny vrvel kenik be az ajtflfkat, hogy az r angyala felismerje otthonukat; intzmnny vlik a brny-ldozat s a hsvti brny elfogyasztsnak jelkpes, kultikus szoksa, mely szintn a megvlts gondolatra utal.
A Kos polris kiegsztje a Mrleg, a kiegyenlt trvny eszmjvel: a zsidsg kultuszban a Kos-brny jelkpeihez a Trvny jrul, mint vallsuk lnyege s alapja. Amikor Mzes a trvny tblit kapja az rtl, az elvakult zsidsg lzongani kezd s vissza akar trni az elhagyott, rgebbi kultuszhoz, a Bika jelkphez: aranyborjt llt fel s ezt imdja. Mzes sszetri az aranyborjt; a Bika korszaka immr letnt s az j ra hirdetje! A megtvedteket a Bika polris, mlyebb rtelm ellenkpnek (Skorpi) szimblumval, a rzbl kszlt kgyval gygytja meg. Ms si npeknl szintn felsznre kerltek a Kos-Mrleg jelkpei; hogy csak a germnokat emltsk: Frigga, Wotan fisten felesge, a rend s erklcsi trvny re, kosok vontatta szekren jr, Wotan maga pedig a Trvny rnit – titokzatos igit – viseli lndzsjn, amely a vilg rendjn rkdik. De ismteljk: a Kos-ra egsz kultikus tartalma a zsid vallsban jutott legteljesebb, legnyilvnvalbb kifejezsre. Valjban Isten nagy kozmikus rendjbe kapcsoldtak bele, s k voltak a Kos-korszak igazi megtestesti.
m a Nagy Ciklus tovbbhaladt s elkzelgett a Halak korszaka. A precesszis nap a Bika ta mr a stt flvben jr, az emberisg tvelyeg, rtelme s szellemisge elhomlyosodott. A blcsek, a prftk, a ltnokok vezetik az embereket a sttben, fel-felvillantjk elttk az isteni trvny rk igazsgait. S a Kos-korszak elkszti a homlybasllyedt emberisget arra, hogy az s Igazsg magasrend tantsait megismerhesse. A Halak korszaka – a Halak ismert hatsainak megfelelen – a lelkisg, az elmlyls, az egyetemessgbe visszavgy megismers elemeit hozta. Mg mieltt a precesszi elrte volna a Halakat, Indiban megjelent Buddha s j, tisztult erklcsisg, egyetemes vilgnzet tanait hirdette, mint a Halak elfutra. A 2160 ves Halak-rjnak folyamn hithirdetk s vallsalaptk egsz sora lpett fel; a rgi kultuszok mindentt elmlylnek, j, univerzlis elemekkel gazdagodnak. De a Halak korszakt kifejez legmlyebb s leggykeresebb igazsg elhivatott, Istentl rendelt hirdetje – Jzus. valban az egyetemessg eszmjt hozza, szeretete mindenkire kiterjed, jat d a rgi helybe, de hangslyozza, hogy nem akarja lerombolni a Trvnyt – a Kos-korszak nagy eredmnyt – mert ezrt jtt, hogy ezt beteljestse. S valban, Jzus tevkenysge tele van mindkt korszak jelkpeivel: magt j psztornak, majd Isten brnynak nevezi, elfogyasztja tantvnyaival a jelkpes brnyt az utols vacsorn, de a Kos-szimblumok az tantsban mr megtisztulnak, elfordul a vres brnyldozattl, s az si jelkpet nmagval helyettesti: maga az isteni Brny, amely felajnlja magt az rk ldozatra, hogy vrvel megvltsa a sttsgben merlt, bns emberisget. De prhuzamosan a Kos-szimblumokkal, st ezeknl hangslyozottabb rtelemben jelennek meg Jzus letben s tantsaiban az j, a krisztusi Halak-korszak jelkpei: halakkal lakatja jl az igre heseket, halakkal s kenyerekkel, mert a Halak polris kiegsztjnek, a Szznek si jelkpe az „arat szz”, aki bzakalszt tart a kezben. Az utols vacsorn Jzus rk s mlysges misztriumot d hveinek, megldvn a kenyeret, amely az szent testv vlik, hogy az, aki eszi, rk letet nyerjen… A Szz kultusza, ltjuk, kozmikusan kapcsoldik a Halak-rjhoz, a krisztusi tanhoz; csak a racionlis, rtetlen hitjts tarthatta lehetsgesnek azt, hogy a Szz kultuszt elvlassza a keresztnysgtl, amellyel szervesen, elvlaszthatatlanul sszefgg. Az els keresztnyek mg nem hasznltk a kereszt jelkpt, jelk a Hal volt, tudatosan kifejezve a kultusz kozmikus vonatkozsait. A pspksveg halfejet brzol, mint ahogy Jzus els tantvnyai is halszok voltak s Pternek azt mondotta, hogy „ezentl majd emberekre halszol”.
A Halak-korszaka, mely isteni, kozmikus trvnyszersggel hozta el Jzust s a krisztusi hitet az emberisgnek, ezidszerint vgefel jr, nmelyek szerint mr vget is rt s eljtt a Vznt korszaka, risi vltozsokat idzve el a fldi letben, a Vznt ismert hatsainak rtelmben felforgatva, fejetetejre lltva mindent, hogy a rgi vilgbl megszlethessen az j.
A csillagkpek hatrait nem lehet olyan pontosan s flrerthetetlenl megllaptani, mint az vi Napplya llatvi jegyeinek hatrait. Ezrt bajos volna pontosan, hatrozott vszmmal megjellni egy-egy vilg-ra kezdett vagy vgt. Csak megkzeltleg hatrozhatjuk meg ezeket a dnt idszakokat. Mondottuk, hogy nmelyek szerint a precesszi jelenleg a Halak els fokaiban, teht a Halak rjnak vgefel jr; msok viszont azt lltjk, hogy mr elrtk a Vznt korszakt, s ennek a vgtl szmtott harmadik foka (elejtl szmtva 27-ik foka) krl jr a Tavaszpont.
Hentges nmet asztrolgus fejtegetseire tmaszkodva ismertetjk azt a felfogst, hogy mr rnkksznttt a Vznt korszaka. Volney s Bailly francia csillagszok mg a XVIII. Szzad vge fel, rgi adatokra tmaszkodva, egymstl fggetlenl arra az eredmnyre jutottak, hogy a Tavaszpont Kr. eltt az 1447-ik vben a Kos csillagkpnek kzepn, annak 15. fokn llt. Ez az v jelezte volna teht a Kos rjnak kzept, s innen szmtva 1080 vvel ksbb lpett t a Tavaszpont a Halakba. Eszerint a Halak korszaka Kr. eltt 367-ben kezddtt volna. si hagyomny, mely valsznleg tapasztalaton alapszik, hogy egy-egy vilgkorszak uralkod, jellemz hatsai nem egyszerre llnak be, hanem az elz korszak vgs szakaszban mr felderengenek a kvetkez kor eszmi, (l. Buddht), s ezek csak ksbb rleldnek meg, hogy teljes rtelmkben kifejezsre jussanak. 367 v nem hossz id egy vilgkorszakban, vagy vilghnapban, hiszen 72 esztend felel meg a vilghnap egyetlen napjnak. A precesszis Nap a Halak szakasznak 5. foka krl jrhatott Jzus szletsekor, a fokokat a precesszi rtelmben a szakasz vgtl szmtva. A Halak szellemi rjnak hatstartalma ekkor rett meg arra, hogy Jzus egyetemes rtelemben tudtra adja az embereknek. Ha ez az idszmts megfelel a valsgnak, akkor 367-et levonva 2160-bl, megkapjuk a Vznt-korszak kezdetnek vt: Kr. u. 1793.
Ez az v csakugyan hatalmas talakulst jelez: a francia forradalom ekkor llt tetfokn, egy j korszak vajdott s szletett meg a vres vajdsban. Nem sokkal elbb mr vgbement egy msik, szintn risi kihats talakuls: az amerikai Uni megszletse, amely eszmivel mintegy elksztje s rlelje volt az eurpai forradalomnak. Nhny vvel elbb fedeztk fel az Urnuszt is, s tudjuk, hogy az Urnusz a Vznt jelentstartalmval rokon hatsokat fejt ki. Az emberisg teht akkoriban fejldtt arra a fokra, hogy legjobbjai mr ersen reagltak az addig ismeretlen planta hatsaira, s ez magyarzza meg a felfedezst ppen a Vznt-korszak kszbn. A Vznt-ra bellta tnyleg gykeresen felforgatta a rgi vilgot: vezredes kivltsgok mentek veszendbe, egszen j emberrteg kerlt felsznre, s a fldi let nagy problmi jelentkeny trtkelsen mentek keresztl. Egyrszt hatalmas szellemi-rtelmi fellendls kezddtt, a termszettudomnyok elindultak diadalmas tjukra, a racionlis sz mindenek fl igyekezett kerekedni, de msrszt megindult egy veszedelmes bomlsi folyamat is, a szabadsgbl szabadossg lett, az erk egyenl versenybl ijeszt trsadalmi egyenltlensgek szlettek, az j eszmk ledntttk a rgi idelokat, de nem elgthettk ki az emberisg magasabb trekvseit, s ezrt j s jabb gondolatok kezdtk kergetni egymst, szinte minden nemzedket szembelltva a megelzvel. risi vlsgok s problmk merltek fel, s az emberi alkotszellem hihetetlen erfesztseket tett, hogy megoldja azokat. Halads s hanyatls, fejlds s visszafejlds zrzavarosan keveredett ssze s olyan mozgalmakat, sszetkzseket idzett fel, aminkhz foghatt nem ismert Fldnk azeltt. Minden risi arnyokat lttt s vilgunk minden rsze kzelebb jutott egymshoz, hogy ugyanakkor ez a kzelsg les sszecsapsokra vezessen. gy forr, kavarog, vajdik az emberi let, mint soha azeltt: valban a Vznt-korszak hatalmas talakulsa ez, hiszen lttuk, hogy ezen a ponton rendkvli dolognak kell vgbemennie: a fldi lt mikntjt jelz precesszis nap elri az alszll, hanyatl flv vgpontjt, hogy onnan ismt emelkedre forduljon. Ez a legvlsgosabb, de egyben leggretesebb korszak a Nagy Ciklusban, mert a precesszis Nap a Vzntben indul el jvend jraszletse, magasba szrnyal diadala fel.
(…) A Vznt-korszak minden jellegzetes hatsa s forrong talakulsa szemnk eltt megy vgbe. A fldi let vlsga, npek s letformk problmi itt vajdnak elttnk s pldtlan mret, eddig elkpzelhetetlen feszltsg prblkozsok trtnnek, hogy megszlessen az j vilg a lassan sszeoml rgi helyn. S ha azoknak van igazuk, akik szerint mg csak 1950 vagy 1960 tjn fogja a Tavaszpont elrni a Vzntt, a jelensgek akkor is mr ennek a korszaknak a kzelsgre, kibontakoz erkifejtseire mutatnak, hiszen mondottuk, hogy a vilghnapok hatrai elmosdnak, nem vlnak el lesen egymstl. Csupn az tmenet tnye marad meg, s ezt a magunk szemvel, st „a magunk brn” tapasztalhatjuk.
Milyen lesz a teljesen kialakult, valdi letformjt elnyert Vznt-korszak? Nem tudjuk, csak sejthetjk. A vlsgok ma plti jellegek, fenekestl felkavarnak mindent, s nagyarny mdon lltjk lre az letbevg problmkat, de pen, mert plti a hats, nem elgedhet meg flmegoldssal, hanem elbb-utbb meg is oldja a krdseket. j vilgkorszak jn, amelyben a ma mg forrong, megoldatlan problmk tisztzdnak, s a fldi let kiegyenslyozottan indul meg flfel emelked tjn..
Mi ennek a korszaknak a szellemi tartalma, kultikus jelkpe s clja? A Vznt polris kiegsztje az Oroszln, a felttlen, de ldsos uralom szimbluma, melybl a Nap ltet eri radnak. A totlis rendszerek, a tekintlyuralmak megfelelnek ennek a hatsnak, s feltehet, hogy kigygyulva a kezdeti nehzsgekkel egyttjr gyermekbetegsgeibl, nagyszer fejldsre fognak lendlni, olyan letformt hozva, mely valra vltja a ma mg csak remlt eredmnyeket. A Vznt gykeres talakt, megjt hatsai minden tren j, gretes lehetsgekre mutatnak.
Mi a Vznt si jelkpe? Az ifj, aki kezben sajtrt tart s termsfakaszt vizet nt a fld rgre. Az egyetlen jegy, amelynek jelkpe egy fiatal frfi, ifj ember. nkntelenl az evangliumi szavakra kell gondolnunk: AZ EMBER FIA, aki eljvend… Jzus Krisztus, akinek mve nem korltozdhatott egyetlen vilgrra, a Halakra, hiszen maga mondotta, hogy ismt el fog jnni! A Vznt a jzusi irnyts beteljestje, amikor Jzust, akit „egy idre nem lttunk”, „ismt ltni fogjuk”. Nem kell ezt bet-szerint rteni, nem kell apokaliptikus Vilgvgre gondolnunk. Jzus igehirdetse s igazsga beteljeslhet anlkl, hogy Fldnk megsznnk ltezni. Hiszen az Evanglium is az gri, hogy „j fld s j g lszen”… A Vznt forrong vajdsa vget vet a rginek, de nem gy, hogy utna ne kvetkezzk j letforma, hanem elkszti az emberisget az „j fldre s j gre”. Krisztus eljvetele sokkal mlyebb misztrium, semhogy racionlis, jzan, kzzelfoghat rtelmezssel magyarzhassuk. … Krisztus mondotta, hogy „n az let vizt hozom nektek” – me az Ifj, az Ember Fia, az let viznek hozja: - a Vznt!
Egy bizonyos: ha a vilgrk folyamatt a mltban annyira tallnak, mly gykerekre s valsgokra vilgtnak talltuk, akkor a mris bellott, vagy a kzeljvben bell Vznt korszaka is meghozza a maga trvnyszabta, titokzatos, de nyilvnvalv rleld hatsait, abban az rtelemben, ahogyan az asztrolgia si tanai az asztrlis s kozmikus tnyeket magyarzza. Megprbltatsokon, szenvedseken, katasztrfkon keresztl vezet a Vznt tja a kibontakozs fel, de bizakodhatunk, mert a fldi lt tjt jelz Nagy Napciklus nemsokra felfel vel s emelkedre fordul, egyre kzelebbjutva az isteni Vilgossghoz. s Jzus jobbja fel gyjti majd azokat, akik a nagy prbt megllottk, hogy gy szljon hozzjuk: „Vegytek ezt a Fldet, amely nektek kszttetett a vilg kezdete ta!”
*****
Rszlet Nsz Jnos gyjtsbl:
Mr az 1962-es Vznt egyttllsban elkezddtt a spiritulis Vznt korszak: csak krbe kell nznnk, 2008-ban, sokkal tbb a Vznt motivci, mint a Halak.
1962 – 1987 KZTT
1962. A VZNT EGYTTLLS
AZ EMBERISG TUDATSZINTJE ELRT EGY VLTOZTATSI PONTOT
AZ ISTENI RSZEKKEL RENDELKEZ LNY KLDETSE: SPIRITULIS ENERGIA MEGTEREMTSE, EGY 12 MILLIRD FNYVRE LV J VILGEGYETEM SZMRA
A SPIRITULIS VZNT KOR KEZDETE
1962:
-A FLD REZGSSZINTJNEK MEGMRSE
A pszichikus rzkenysggel rendelkez emberek felfigyeltek arra, hogy a Bolyg rezgsszintjt bizonyos idszakokban megmrik.
Azta trtnik, amita a spiritulis kpessggel rendelkez ember a Fldre rkezett
A Szellem mri meg, azta amita Csillagmagok a biolgiai testnkbe beltetsre kerltek.
AZ ISTENI RSZEKKEL RENDELKEZ LNY KLDETSE: SPIRITULIS ENERGIA MEGTEREMTSE, EGY 12 MILLIRD FNYVRE LV J VILGEGYETEM SZMRA
Mi tervez mrnkknt vagyunk itt egy semleges potencilnak nevezett dulis energiban, ahol elszeparlva minden tudsunktl s segtsgtl, a legteljesebb sttsgben kellett rdbbeni igazi valnkra.
Ez most a Vilgegyetem legnagyobb szabs ksrlete, amely beteljesthetsgt a kvetkez 1987-es mrs pozitv eredmnye indtja el.
Mrsek 25 vente, egy felnvekv lny intervalluma okn kerltek sorra.
gy: 1962,1987, 2012
(K: 5:2:5)
1962.ALCYONE-A FOTON V
-
E jelensget, 1962-ben fedeztk fel, vagyis ezeltt tbb mint 40 vvel. Ennek ellenre, az informcikat, sokkal ksbben hoztk nyilvnossgra s csupn kis szm embernek.
A Foton vnek s az ezt ksr sugrzsnak, sokkal nagyobb hatsa van amint elkpzelhetnnk. Tudomnyos szempontbl, a Naprendszer s sszes bolygjnak rotcis mozgsrl van sz, a Galaxis kzponti Napja krl, melyet Alcyone -nak neveznek s a Plejdok Csillagkphez tartozik.
Egy teljes krfogs 25.860 v alatt valsul meg. Az egsz Naprendszer, a Flddel s Holdjval egytt, ktszer kell, tmenjen, egy teljes rotci alatt, ezen a Foton vn.
(F)
1962-TL
Mr ltszottak azok a jslatok, hogy azok melyek rgi energikon alapultak (vilgvge stb..), nem kvetkezik be, mert ms szint vltozsok trtnnek.
(K.5:2)
1962 – 1987 KZTT
elkezddtt tudatvltozst mg nem rzkelhettk,
EZ VOLT A 3. EXODUS KEZDETE, KIVONULTUNK A RGI TUDATOSSGBL
A Bke, Megvilgosods Tudatllapotnak kezdete
Emberi szemlyes szinten kezdett megvltozni a bolyg
Az Emberisg tudatszintje elrt egy olyan pontot, ahol a Fldnek is el kellett kezdenie vltozni
A SZEMLYES S BOLYGSZINT VALSG KEZDETT MEGVLTOZNI
1962-1987 kztt raktuk le a: FLD VLTOZSNAK ALAPJAIT
EZ VOLT A MI RSGNK
A Fld megvltozsnak remnynek lehetsge volt
Amivel Az Indig Gyermekek gyermekei (2012-tl) jelentkeznek majd
(K:6:3, K:6:69)
1962-ES MRS – 1998. OKTBERE
Az eredetei terv szerint megdbbent jelensgek trtntek volna, az Emberisg tudatszintjnek emelkedse nlkl
Amerika: mindkt partvidke vz al kerl, betegsge-jrvnyok s polgrhbork
Kanada: kt ellensges llam alakulatt vlt volna
Afrika: trzsi hbork
Ausztrlia. Szkr a Dli-sark jegnek nagy darabjnak levlsa miatt
Kna: akik ismertk a jslatokat, orszgokat szllt volna meg
Kzel-Kelet: atomhbor, a fenevad elszabaduls
Ez az 1962-es pillanatfelmrs eredmnye volt Valsgos lehetsg volt
(K:5:5)
1962.02.04. REGGEL 7 RA – VZNT EGYTTLS
A Vznt jegyben felsorakoztak a tradicionlis plantk: A Nap, Hold, Merkr, Vnusz, Mars, Jupiter, s a Szaturnusz.
A hagyomny 7 bolygja egyttllsba kerlt.
J VILGBA LPNK T, MIVEL A VILGEGYETEM TENGELYE IS ITT LL
Egy stt korszak vge. llamok s trsadalmak megvltoznak. Szocilis felfordulsok. Ismeretlen betegsgek. Vagyon s szegnysg kztti mg nagyobb klnbsgek. Hamis prftk.
(Hamvas Bla)
|