20071206 - Az Új Király meg a Párja
2013.01.28. 20:18
2007. december 16., vasárnap www.omah.extra.hu
Az Új Király meg a Párja
Ma palacsintát sütöttem ebédre – és utána megnéztük a „Palacsintás Király” című mesefilmet. Milyen pontos „Kór-” és „Kor-”rajz ez a „Krisztusi Korán” már túljutott mesénk (1973-ban filmesítették meg Fésűs Éva meséjét).
Dínomdánom országban az öreg Tóbiás a király – akit az őt körülvevő talpnyaló társaság hízelgése már teljesen elfordított az ország ügyeitől – és legnagyobb, történelmet formáló esemény az a királyságban, mikor a király 77 palacsintát eszik meg egy ebédre. A fiatal Királyfi tanulmányozza a történelem-könyveket – melyekben szerepel, hogy a körülöttük lévő három ország már tönkrement – és ezen országokban egy-valami volt közös: a főszakács személye. Ez a főszakács most éppen Dínomdánom országot irányítja a király étvágyán-hasán keresztül, és már a király asztalánál, illetve valamennyi fontosabb poszton és hivatalban a főszakács ilyen-olyan-oldalági pereputtya található.
Amit ez a sáskahad nem tud megenni az asztalnál, azt éjjelenként a főszakács irányításával kilopják a palotából – majd elcsereberélik a vásárokon.
Mit tehet a Királyfi? Valamit tenni kell, mert már az istálló lovai, sőt még a „tartalék trón” is zálogba került, és a főszakács foga most a „Királyné gyűrűjére” fáj. A főszakács már ki is ötlött egy új tervet a megszerzésére, és ennek megvalósulása érdekében már az öreg királyt is a Királyfi ellen fordította. Bizony, az Igaz szónak már nincs böcsülete a királyságban… Az udvarban cifra ruhás idegenek dínomdánomoznak, falnak, hazudnak, hatalmaskodnak…
ÉL-i-ás Királyfi fel-keresi Ákom-Bákom (180 éves, 7 egyetemet végzett ~”Hét-próbás”~ 180 fokos fordulat szükségessége/?/) bölcset, hogy segítsen megoldást találni a helyzetre. Mikor a Királyfi megtalálja a Könyvtárban, az „Összegyűjtött Tudás” Birodalmában Ákom-Bákomot, a Bölcs éppen a fenti polcoknál áll. A Királyfi meg is kérdezi, hogy nem szédül-e a Bölcs ott fenn a magasban. Ákom-Bákom közli, hogy már olyan rossz a szeme, hogy nem is lát le a mélységekbe. A Királyfi kérésére a Bölcs lejön a lépcsőkön, hogy kinézzen a Királyfi által kinyitott ablakon keresztül az udvaron fetrengő mulatozós seregre. Erre valóban „Törvényes” megoldás kell! Sajnos a törvénykönyvekből „éppen” azt az oldalt rágták szét az egerek, amin az volt leírva, hogy „mit tehet a királyfi”. Csak egy kis csücsök marad meg az oldalból, és ebből annyi olvasható ki, hogy a Királyfi semmit sem tehet addig, amíg meg nem házasodik. Onnantól kezdve ugyanis mind a Pince, mind a Padlás, mind pedig a Kamra kulcsa az Ifjú Királynét (!!!) illeti meg. Az Igazi hatalom tehát azé, akié az éléskamra kulcsa!!! A főszakács azért tudja fondorlataival irányítani a királyt és rajta keresztül kifosztani az országot, mert NINCSEN KIRÁLYNÉ. Mert ha van „Boldog asszony”, akkor ő irányít mindent.
No de milyen legyen ez az Új asszony? Látja a Királyfi a „pereputty” haszonleső és irigykedő asszonyait… Nem, neki nem ilyen asszony kell, hanem tiszta-szívű! Hol van ilyen asszony? Bizony fel kell kerekedni, méghozzá a Bölcs tanácsára álruhában, hogy a szív megmutathassa igazi Valóját.
A Bolond segít kiszökni a Királyfinak éjjel a várból, így a Királyfi a saját szemével is meggyőződhet az éj leple alatti fosztogatásokról. „Még, még, még, soha nem elég” – éneklik a rokonok. A Királyfi helyett a Bolondot kapja el a „pereputty”, akik aztán a királynál bepanaszolják a „hivatali idején” túl működött Bolondot. A „látszat-per”, a „törvények kiforgatása” aztán meg is hozza az eredményt: a Bolond kerül kalodába – s a valódi tolvajok nevetnek rajta. A Bolond szomorúan dúdolgatja: „Tíz tolvaj jut egy igazra”, és hogy „szalmaszálért megfizetsz, de egy kazlat elvihetsz”.
A főszakács neve egyébként DE-relye. Érdekes megnézni a „de” előtag hatásait az utána következőkre: de-moralizál stb. A „mon(o)” egységre utaló szó előtt is gyakran megjelenik mint megosztó/megpróbáló erő…
A Királyfi közben megjárja a kerekerdőt, megismerkedik (némi „törvénysértést” követően ~ ugyanis a lány a Királyfitól kölcsönkért késsel vágja el a madarász hálóját az erdőben) a Kukutyinból származó Katicával. Szerelem ez első látásra – ha a tiszta szív vezet. Meg is ígéri az álruhás Királyfi, hogy apjával együtt hamarosan felkeresi Katicát és az édesanyját (akik szintén egyedül élnek!!!), és megkéri a lány kezét.
Közben a főszakács tudomást szerez a készülő frigy-ről, s még a lába is beleremeg a hírbe: „Ma menyasszony, Holnap asszony, Holnapután Jó gazdasszony! Belenéz a nagy-fazékba, bödönbe – véget vet a tékozlásnak örökre!” Lépni kell! A Király a legjobban a hasát szereti – hát el kell hitetni vele – még mielőtt találkozhatna az asszony-népekkel, hogy a szerelmes menyecskék bizony mindent odaégetnek, s akkor aztán jön majd a gyomorgörcs. Célt ér a terv: nincsen leánykérés – a Királyfi pedig bezáratik a szobájába. Meddig? Hát amíg nem kerül megfelelő menyasszony. A főszakácsnak természetesen erre is van kész terve: VERSENYT kell hirdetni, s amelyik leány képes 77 palacsintát hiba nélkül megsütni, az jó feleség lesz. Persze a főszakács gondoskodik arról, hogy a versenynek rajta kívül ne lehessen győztese!
Kidoboltatik országszerte: jöjjenek a leányok. Katica persze minek is jönne – hisz neki van igaz szerelme. Akik meg jönnek – azok az enyvezett sütőkkel biztosan kudarcot vallanak.
Gyanús lett a BOLONDNAK egy idő után a palotából sírva kijövő sok leány, és utánajárt a dolognak. Rájött az enyves módszerre – most azonban nem fedte fel tudását a főszakács előtt, aki így a királlyal elzavartatta a láb alatt lévő Bolondot. A Bolond (némi szerencse és mágikus fű segítségével) még éppen idejében a várba vitte Katicát – no nem azért, hogy a lány királyné legyen, hanem hogy megleckéztesse a főszakácsot.
Bizony, a férfiakkal valami baj van. A király a megterített asztalnál várja a soha el nem készülő palacsintákat, a Királyfi pedig (saját apja parancsára) bezárva, unottan, kedv-veszetten ül a szobájában…
A Kukutyinba hazatérő síró lányokat anyjaik vigasztalják, és suttogják: „gonosz varázslat alatt van az ország – már a verebek is ezt csiripelik.” Katica az egyetlen lány az országban, aki még nem sütött palacsintát a királynak – csak ő járhat túl tiszta szívével és józan eszével, s ügyességével a főszakács eszén. Ha nincsen a helyén az asszonyok szíve és esze – bizony nagy a baj!!!
Katica tehát (csak hogy Rendet tegyen) viszi a saját serpenyőjét – és épp időben érkezik a versenyre – s bizony meg is süti mind a hetvenhét palacsintát.
A félreértések is tisztázódnak – mert a sok keverés-kavarás miatt bizony még a szerelmesek körül is keletkeztek elrendezni-valók – de a szív és a szerelem időben mindent a helyére tesz.
Ahol Igaz Szerelem Van, ott nem lehet ez másképp!!!
A tiszta szívű asszony rendet tesz. Ha a férfinak elfogyott az ereje-ideje, akkor az asszonyoknak „kell” Rendet tenni, pontosabban: Ők KÉPESEK Rendet tenni – és ÖnMaGukat és Párjaikat/társaikat is a Helyére segíteni. (???)
Az asszony csak segít – és a férfi helyett a férfi csatáját nem vívhatja meg.
A mese végén mindenki számára kiderül az is, hogy a főszakács tette csúffá a lányokat és a királyt is. Mit lehet ilyenkor tenni? A Bölcs válasza: az öreg király adja át a Koronát a Királyfinak! (Korszak-váltás idején az öreg király már hanyatlik, erőtlen – és ezt használja ki az élősködők hada.) A király, mikor átadja FIÁNAK a Koronát, még meg is említi, hogy az bizony már „szűk” volt a fejére.
Az Új – Fele-S-Ég-ét megszerzett – Király elkergeti az ingyen-élőket. A kavarodásban van, aki még gyűjtögeti a kanalakat-tányérokat, hogy magával vigye – de semmit nem vihetnek magukkal, csak az életüket.
Kiderül mindeközben az ország valós állapota is a Király előtt: bizony jó sokáig csak rántott-leves lesz. És mi lesz a lakodalommal – hisz üres a vár, a kincstár, a kamra?! A lakodalomhoz (Kezdéshez) valót összeadja a „falakon kívül” élő nép – és a Bölcs figyelmeztet az első törvény első paragrafusára: a Palota kapuját az egész NÉP előtt ki kell nyitni!
Meg is érkezik a lakodalomra minden, ami kell. A fetrengő dínom-dánom után gyönyörű viseletbe öltözött legények-leányok hozzák a HOZOMÁNYT csodálatos táncok kíséretében (HAGYOMÁNY). Érkezik a kenyér és fonott kalács, a párnák, kosárban gyümölcsök, tulipános ládák és ládikák. A gyerekek hozzák a bölcsőt és kispárnát, a leányok a virágot és gyógyfüveket, végül a férfiak és legények görgetik a hordókat s hozzák a jó-féle borokat. Együttes Páros-tánccal fejeződik be a mese, s a Bolond is befejezi énekét: „EGYÜTT táncolt a Lakodalmon az EGÉSZ ORSZÁG!”
KJ
|