20061208 - Fogadal-OM
2006. december 8., péntek 7.33
Én, Aki Vagyok, és Aki a Fény és a Szeretet, és Annak Gyermeke is Vagyok, kérem, hogy írd, és add tovább e Szókat. A SzűzAnya kérését tolmácsolom:
Magyarok! Férfiak és Asszonyok, Gyermekek és Kisdedek! Én, az Úr Jézus Krisztus és az Úr Jézus Krisztus Anyja kéréssel és kérdéssel fordulok népemhez. Válaszoljátok meg, és tegyetek szívetek szerint.
Kérdem Én: mikor volt rab a magyar saját hazájában? És mikor volt szabad?
Kérdem Én: Mikor volt a magyar más ember szolgája? És mikor MAGa?
És kérdem Én: Mikor lesz Újra MAG a Magban, népemben?
Kérdem Én: mikor fog össze Ön-MAG-áért, saját Magáért, Isteni Magjáért, és mikor lesz végre EGY Ön-MAGával, az ÉN MAGOMMAL, Fiam Magjával, Fiam Erejével és az Ősök Erejével és Hitével?
Kérdem Én: Van-e oly Erő ma Térben és Időben, ami EGGYÉ tehetné megosztott népemet?
Kérdem Én: Van-e oly erős bennetek Hit és Szeretet, hogy áttörje falait ártónak, sötétnek? Van-e oly erős bennetek az Élet és Ön-MAG-otok tisztelete, hogy felül tudjatok emelkedni Téren és Időn, hogy majd visszatérve ide megéljétek a „Küldetést”?
Van-e oly Erő szívetekben, mely megment és felemel Titeket?
Van-e oly Erő szívetekben, mely felismer Engemet?
És van-e oly Erő Rajtam és Rajtunk kívül, aki nem ártott, hanem segített?
Népemnek kell dönteni, és Benne az Egy-Én-nek!
Sok csatát vívtatok, és sokszor vesztettetek, de néha még a veszteség is győzelemmé, az Igaz győzelmévé lett. Dobó magyarjai sokan elvesztek, és győzelmükből mégis, MA IS, sokan erőt merítenek.
Néha támad az ellen, és el nem kerülhető, mert a Hont minden honban élő védeni köteles. A Honban, ha igaz magyar szív dobog, nincs ellenség, mert a magyar MIND összefog.
Bízom bennetek, hogy e Vészben Eggyé lesztek, és lesz Dobó, és lesznek harcosok – mert az ellen nem kímél sem házat, sem papot, se asszonyt, se gyermeket – és a Honért, Magatokért (nem feltétlenül fel-, de) áldozni az Isten nevében Életet az egyetlen Igaz és Dicső tett.
Eger népe így határozott – és győzelmet, Istennek és embernek is tetsző Igaz győzelmet Teremtett. Legyen ma Egész népetek Eger, hogy Holnap e népnek Új, és Dicső napja légyen. Amen.
„Kristóf apród egy remekmívű, aranyos sisakot és egy kis ezüstfeszületet tett az asztalra. A karján még egy palástféle köpönyeg is volt.
Dobó háta mögé állt. Tartotta szótlanul.
Gergely még egy jó rendet olvasott. Benne volt a jegyzékben minden fegyver: kopja, gerely, pajzs, mindenféle golyó, csáklya, buzogány, kanóc, dárda és minden harci készség, amit nem a segítség hozott magával.
Akkor aztán Dobó fölkelt.
Az aranyos sisakot a fejére tette, a vörös bársony kapitányi mentét a vállára. És bal kezét a kardján nyugtatva szólott:
- Kedves barátaim és védőtársaim. A falakat láttátok, most már a falakon belül levő erőt is ismeritek. Ebben a várban van most a maradék ország sorsa.
A teremben csend volt. Minden szem Dobón függött.
- Ha Eger elesik, utána nem állhat meg se Miskolc, se Kassa. Az apró várakat lerázza a török, mint a diót. Nincs többé ellenállás. És akkor Magyarországot beírhatja a történelem a halottak könyvébe.
Komor szemmel pillantott körül, és folytatta:
- Az Egri vár erős, de ott a szolnoki példa, hogy a falak ereje nem a kőben van, hanem a védők lelkében. Ott pénzen fogadott, idegen zsoldosok voltak. Nem a várat mentek védeni, hanem hogy zsoldot kapjanak. Itt az öt pattantyús kivételével minden ember magyar. Itt mindenki a hazát védi. Ha vérrel kell, vérrel. Ha élet kell, élettel. De ne mondhassa ránk a jövendő nemzedék, hogy azok a magyarok, akik 1552-ben itt éltek, nem érdemelték meg a magyar nevet.
Az ablakon besütött a nap, és rásugárzott a falon függő fegyverekre s a falak mellett rudakon álló páncélokra. Tündöklött tőle a kapitány aranyos sisakja is. Gergely mellette állott. Pillantást vetett az ablakra, aztán a szeméhez emelte a tenyerét, hogy a vezérre nézhessen.
- Azért hívattam össze kegyelmeteket – folytatta Dobó -, hogy mindenki számot vethessen magával. Aki többre becsüli a bőrét, mint a nemzet jövendőjét, nyitva még a kapu. Nekem férfiak kellenek. Inkább kevés oroszlán, mint sok nyúl. Akinek reszket az ina a közelgő zivatartól, hagyja el e termet, mielőtt tovább szólanék, mert meg kell esküdnünk a vár védelmére olyan esküvel, hogy ha azt megszegi valaki, meg ne állhasson holta után az örök isten szeme előtt.
Félrenézett, és várt, hogy mozdul-e valaki.
A teremben csend volt.
Nem mozdult senki.
A feszület mellett két viaszgyertya állott. Az apród meggyújtotta.
Dobó tovább beszélt:
- Meg kell esküdnünk egymásnak az örök Isten szent nevével ezekre a pontokra…
Egy ív papirost vett fel az asztalról, és olvasta:
- Először: akármiféle levél jön ezentúl a töröktől, el nem fogadjuk, hanem a község előtt olvasatlanul megégetjük!
- Így legyen! – hangzott a teremben. – Elfogadjuk!
- Másodszor: mihelyt a török megszállja a várat, senki neki ki ne üvöltsön; bármit kiáltoznának is be, arra semminemű felelet ne hangozzék: se jó, se rossz.
- Elfogadjuk!
- Harmadszor: a várban a megszállás után semmiféle beszélgető csoportosulás se kint, se bent ne légyen. Se ketten, se hárman ne suttogjanak
- Elfogadjuk!
- Negyedszer: az altisztek a hadnagyok tudta nélkül, a hadnagyok a két kapitány intézkedése nélkül a csapatokon nem rendelkeznek.
- Elfogadjuk!
Egy érdes hang szólalt meg Fügedy mellett:
- Valamit ide szeretnék betoldani.
A szóló Hegedűs volt, Serédínek a hadnagya. Az arca ki volt vörösödve.
- Halljuk – szóltak az asztalnál.
- Azt ajánlom, hogy a két kapitány viszont a hadnagyokkal mindig egy értelemben intézkedjen, valahányszor úgy fordul a sor, hogy akár a védelemben, akár más fontos intézkedésben a hadnagyok közül csak egy is tanácskozást kíván.
- Az ostrom szünetében elfogadom – szólott Dobó.
- Elfogadjuk! – zúgták rá mindannyian.
Dobó folytatta:
- Utolsó pont: aki a vár megadásáról beszél, kérdez, fele, vagy bármiképp is a vár megadását akarja, halál fia legyen!
- Haljon meg! – kiáltották lelkesen. – Nem adjuk meg a várat! Nem vagyunk zsoldosok! Nem vagyunk szolnokiak! – hangzott mindenfelől.
Dobó levette az aranyos sisakot. Hosszú, szürke haját végigsimította. Intett a papnak.
Bálint pap fölkelt. Szintén levette a süvegét, és fölemelte az asztalon álló kis ezüstfeszületet.
- Esküdjetek velem – mondotta Dobó.
A teremben mindenki a feszület felé nyújtotta a kezét.
- Esküszöm az egy élő Istenre…
- Esküszöm az egy élő Istenre – hangzott az ünnepi mormolás.
- …hogy véremet és életemet a hazáért és királyért, az egri vár védelmére szentelem. Sem erő, sem fortély meg nem félemlít. Sem pénz, sem ígéret meg nem tántorít. A vár feladásáról sem szót nem ejtek, sem szót nem hallgatok. Magamat élve sem a váron belül, sem a váron kívül meg nem adom. A vár védelmében elejétől végéig alávetem akaratomat a nálamnál feljebb való parancsának. Isten engem úgy segéljen!
- Úgy segéljen! – zúgták egy hanggal.
- És most magam esküszöm – szólt Dobó, két ujját a feszületre emelve. – Esküszöm, hogy a vár és az ország védelmére fordítom minden erőmet, minden gondolatomat, minden csepp véremet. Esküszöm, hogy ott leszek minden veszedelemben veletek! Esküszöm, hogy a várat pogány kezére jutni nem engedem! Sem a várat, sem magamat élve meg nem adom! Föld úgy fogadja be testemet, ég a lelkemet! Az örök Isten taszítson el, ha eskümet meg nem tartanám!
Nem kételkedett azon senki. Lángolt mindenkinek az arca, mert tűz égett mindenkinek a szívében. A Dobó esküjére minden kard kivillant. Egy lélekkel kiáltották:
- Esküszünk! Esküszünk!...
Dobó ezután összetrombitáltatta a katonaságot. A vár terén azoknak is elmondta az öt esküpontot, amire odabent megesküdtek. Megmondta nekik is, hogy amelyikük félelmet érez, tegye le inkább a kardot, hogysem meggyöngítse a többit is. Mert – úgymond – a félelem olyan ragadós nyavalya, mint a pestis. Sőt még ragadósabb. Mert egy pillanat alatt átszáll a másikra. Hát itt a ránk következő nehéz napok alatt erős lelkű emberek kellenek.
Azután kibontotta a vár kék-vörös zászlaját, és összefogta a nemzetiszínűvel.
- Esküdjetek!
Erre a szóra a városbeli székesegyház harangja megkondult.
Csak egyet kondult, többet nem.
Mindenki a város felé tekintett. A kondulás olyan volt, mint egy jajkiáltás. Csak egy. S utána figyelő csöndesség áll az egész tájon.
(Gárdonyi Géza: Egri csillagok)
OmMaat Ré
|