Haza (3. rsz)
A knyv 2. rsze elrhet ITT
Gbor teht nem egyedl ment t, desanyja is „vele volt”. Ki volt ? Most elmeslem.
EGY DESANYA NAPLJA
Ez az asszony, legyen a neve va, mr hossz vek ta imdkozott firt. Egyetlen gyermeke volt, frje mr nem lt. Vgyott unoki megrkezsre, de Gbor nem volt az a tipikus apa-tpus. Kezdetben azt hitte, hogy a fia vnlegny marad, valahogy sose jtt ssze egy hosszabb kapcsolata. Aztn persze ltta azt is, hogy a baj az, hogy a fia nem tartja elg jnak magt. Kicsi kortl kezdve volt benne valami, ami hajtotta: mindig jobb vlni. Ez mg nmagban nem baj, a baj csak az volt, hogy emgtt az hzdott: „nem vagyok elg j!” Kicsi gyerekknt fia sokat lt az lben. Nagyon szerette a fit, s a fia is rajongott rte. Ez az idszak valban nagyon szp volt, de aztn amint egyre ntt a fia, elmaradtak az lelsek.
Ltta: a fia vvja a kzdelmeit. Fia vgyott arra, hogy szeressk s elfogadjk, s ez sarkallta arra is, hogy a „legjobb” vljon. Sajnos ez azt is hozta, hogy kiss lenzte trsait. Knyszerr vlt, hogy megfeleljen msoknak. Mlyen vgyott egy elfogad trsra, de eleve elzrta magt ezektl azzal, hogy nem fogadta el magt (s mst sem) gy, ahogy volt. Kptelen volt a mban lni, kptelen volt megpihenni, mindig rohant valami utn, ami pedig ott volt benne, de nem vette szre. Gondolkodott, hogy hogyan mondhatn el ezt neki. Sem anyai szigor, sem anyai rzs nem kzvetthette ezt. Fia mlyen szerette, s mindig megjelent, ha valami baj volt. reztk egyms rezdlseit. Ha nagyon hinyzott mr a fia – eljtt, aztn elment; majd jra jtt, ha egy kis anyai szeretetre volt szksge. rezte s tudta, hogya fia mily sebezhet, ezrt „csak” szerette – s soha nem bntotta. Amint a fia „megtelt” a szeretettel – jra elment. „Hogy segthetnm?” – de sokat tprengett rajta.
Egyszer egy klns lma volt: lmban festett. Olyan kpeket festett, melyeknek valami klns fnye volt. Gyerekknt sokat festett, majd ksbb abbahagyta. Mikor a fia megszletett, utna egy ideig megint festett, aztn valahogy megint pihent az ecset. Frje halla megviselte, igen, azta egyltaln nem festett. Ideje is kevesebb volt, mert tbbet kellett dolgoznia, hisz fia mg tanult. Egyetlen tmasza volt a frje, akit br mlyen szeretett, de nem rt el a szvig. Bntotta a gondolat, hogy gy engedte el a prjt. Mindig tisztelte s szerette, de nem rt el a szvig. s most itt az egyszem gyereke, aki szintn ilyen falak mgtt l. rezte, hogy segtenie kell – de hogyan? Hogyan szeresse gy, hogy ne maradjon olyan rva, mint az apja? Hogyan segthetn, hogy megrtse vgre: a legtkletesebb ember, aki valaha is lt, hogy gy j, gy tkletes, ahogy van! Ismert nhny bartn-jelltet, mg beszlt is velk, s k ugyanezzel kszkdtek: lttk a falat. Mi ez a fal? Mi ez a flelem? Mitl fl a fia? Mitl fl, hogy ennyire be van zrkzva?
Szval abban az lmban csodlatos kpeket festett. Pici kortl kezdve nagyon szerette a szneket, kpes volt rkig nzni a kertet, egy hegyet, vagy ms tjat. Elbvlte a vz csillogsa, a lehull h fehrsge. Rgebben gyakrabban festett kpzeletbeli tjakat, klns lgy sznekkel.
s az lma valra vlt. Elkezdett festeni, s kpei a fit is megrintettk. Sznek s formk bell s kpeiben j letre keltek, s felbredt benne valami elrejtett kpessg. j szneket kezdett ltni. Mr nemcsak kk volt az g, hanem rzsaszn, mr nem srga volt a Nap, hanem mly arany, s mr nem zld volt a fa, hanem fehr. Fnyeket kezdett ltni, amik cikztak, s nha csodlatos fnybl sztt gmbket, amik „megmutattk” magukat. Elkezdett olyan dolgokat ltni, amik „msok” voltak, s valami mst mutattak, mint amit eddig ismert. Nem beszlt ezekrl senkinek, de kpein megjelentek. Egy ismerse egyszer azt mondta, hogy is lt ilyen „lnyeket”. Sejtette, hogy nem az egyetlen ember, aki lt ilyesmiket, s ezrt nagyon rlt e megerstsnek. Nem hitte, hogy kpei mestermvek, de azrt csak festett, festett. s rmmel festett.
Fia nllsodsa utn sokat utazott, „gyjttte az lmnyeket”. Klnleges helyeken jrt, klnleges erdkben, mert leginkbb ezeket szerette festeni. Elbvlte a vz is, de a fa volt az, ami mlyen izgatta, a fban lev let. Egy „mozdulatlan” let, mely mly tisztelettel tlttte el. Egy hatalmas reg fa olyan idk tanja, mely ma mr a feleds homlyba merlt. s mg mindig itt llnak. Figyelte s nzte a fkat, figyelte s nzte hajtsaikat, s nzte a rgi s j lt gykereit. Az gak az eget rtk, s mlybe nyl gykerei ki tudja merre jrtak. Itt llnak elttnk, flig megkvlten s lettelenl, s mgis magban egyest mindent: lt a mltban, l a jelenben, s l a jvnek. Egyetlen magbl pti hatalmas s tkletes testt, egyetlen apr magbl lesz mindaz, mi szzadok tanja, s egyetlen apr magbl lesz mindaz, ami egsz letben a fnybl l. Milyen tkletes benne anyag s fny egysge! Tele van fnnyel, tele van lettel. Krbevesznek s gygytanak minket – s mi nem tiszteljk, sokszor mg csak szre sem vesszk ket. Nem figyelnk rjuk, pedig rtnk lnek: hogy legyen mit ennnk, legyen mivel ftennk, s legyen mit bellegeznnk. Tpllnak s ltetnek bennnket – sz szerint!
A fk voltak, amik leginkbb lenygztek. Nagyon ersen ktdtem a termszethez kicsi korom ta, mert szleim falun, nagyszleim tanyn ltek. Minden vben sok idt tltttem nagyszleimmel a tanyn, s ott „benne ltem” a termszetben. Nem volt villany, csak petrleumlmpa, s amikor beksznttt az este, bizony vge volt a napnak. Nagyanym vizet mertett s megmelegtette, majd megfrdetett a kis lavrban. Nyron nha telemerte az udvaron lev kdat, s azt a Nap melegtette fel. De j is volt abban frdeni! Frds utn este imdkoztunk, majd meslt nekem. Mikor bebjtam a friss illat dunyha al, n voltam a legboldogabb gyerek. Nagyanym csak meslt, meslt, amg el nem aludtam – egyetlen unokja voltam. Fia meghalt a hborban, gy desanym maradt egyetlen gyermeke. Soha nem meslt a firl.
Aztn msnap kelt az let, kiltott a kakas, kiengedtk a tykokat az lbl. Nhny kotls a szobban volt, s ott keltette a kiscsibket. A tbbi szrnyas jszg kint szaladglt a kis bekertett udvaron. Nha tmentnk a szomszd tanyra, mert onnan minden nap bejrtak a faluba, s leadtuk a „rendelst”. Este ismt tmentnk, vittnk pr tojst meg friss kenyeret, amit stttnk, s elhoztuk a bolti rt. Nha elmentnk kannkkal vzrt egy kzeli ktra, mert annak nagyon j ze volt. Mostunk, gyomlltunk, egyszer mg szappant is fztnk, de n legjobban a kenyrstst szerettem. Vidm napok voltak.
Aztn a mama krhzba kerlt, s meghalt. Mr nem lt a rgi hz, csak az emlke a szvemben. Kijrtunk nha dolgozni a kis kertbe, leszedtk a gymlcsket, de mr nem volt tbb az n meleg otthonom.
Mikor nagyobbacska lettem, sokat dolgoztam a kertben. Akkor mr nem szerettem a kertet. A kertben telt a nyaram, s a csalddal mgse volt idnk egymsra. Kelni kellett, mert a szl, gymlcs „nem vrt”. Vlogatva szedtk a gymlcst, mert csak gy „vettk” t. Gyakran volt ideges s fradt a csald: hogy tudjuk eladni a termst, mennyit fizetnek rte. Holt volt mr nagyanym kertje, nagyanym nyugalma! Dolgoztunk egsz vben, aztn alig fizettek rte. rtelmetlenn vlt a munka, ami mgiscsak kellett, hogy „megljnk”. Megltnk. s megltem gyerekknt a csaldtl s a termszettl val elszakadst. Mr csak felnttknt s anyaknt rtettem meg szleim ldozatt. Egyedl voltak, s lni akartak, lni ember-mdra, szeretetben. Mg nem volt ksz a vilg erre, s ez megtrte ket. Akartk, hogy nekem jobb legyen, s ebbe majdnem belerokkantunk. Szeretni akartak, de nem tudtk hogyan… s n se tudtam… Pontosan rzem fiam tancstalansgt, mert n is tltem mindazt, amin ma megy t. n ma mr segthetem, ezt pontosan tudom. Elfogadtam sorsomat, elfogadtam ltemet, s elfogadtam, megszerettem szleimet, amire gyerekknt is vgytam. Fiam megszletse utn k is megtanultak „szeretni”, s ami a legfontosabb: tlni, kimutatni szintn mindezt.
Mr szleim is elmentek, csak fiam l. Megtapasztalom nap mint nap, hogy milyen ereje van egy j sznak s egy elfogad rintsnek. Azt is tudom, hogy erre vgyik minden ember, mert mi ugyangy rz lnyek vagyunk, mint a fa, mely blcsnk s utols utunk ksrje is: krges klsnk rz s szeret szvet takar, aki vgyik szpsge megmutatsra. Mi elbjhatunk – egy fa mindig a helyn ll. Minden vben j hajtst hoz, j letet, hogy mutassa: benne let van! Majd ha itt az id, elhullajtja leveleit, hogy legyen hely az jnak. Csak n s n – s csupa fny. Milyen rdekes volt, amikor elsszr lttam egy fa fnyt. Ugyangy van teste, mint neknk, s ugyangy van „aurja” (lelke) is, mint neknk. Ha sokig nznk egy ft, fleg nyron, akkor lthat a fny, ami krbeveszi. Mikor ezt elszr meglttam, akkor rtettem meg, hogy ha egy fa kzelben tartzkodunk, akkor tulajdonkppen belpnk a fa belsjbe. s egy fa bizony tlel bennnket. Kedves trsaink k, akik rtnk, s minket segtve lteznek. Mi az „kistestvreik” vagyunk, s szeretnek bennnket. Brcsak mindenki megrten ezt!
Teht kpeket festek, fkat festek. s legszebb FiM FiaM hznak falait dsztik. Tudom, hogy szereti ket, s nekem is j rzst, hogy akkor is, ha nem vagyok vele, az n szvemmel festett kpeim vigyzzk az lmt.
A fiam nagyon megvltozott. reztem, hogy trtnt vele valami, de nem mondott semmit. Egy furcsa rzsem volt, de hiba hvtam, nem vette fel a telefont. Ma pedig a hangja egsz ms volt. Dlutn felszaladtam hozz, mert kvncsi voltam, hogy mi trtnt, de csak azt lttam, hogy valahogy „ms”. Nem tudom ezt mskppen megfogalmazni: valami megvltozott. Nyugodtabbnak tnt, tlelt amikor megltott, de valahogy ms volt az rintse. Mesltem neki a tegnapi rossz rzsemrl, s hogy valami trtnt vele lmomban, de csak mosolygott rajta. Nem mondott mst, csak azt, hogy „minden rendben van”. Valami tz volt az pletkben, ezrt hazakldtk ket – taln ezt rezhettem meg lmomban. Hla Istennek, hogy nem esett baja!
Este azon gondolkodtam, hogy taln valami j ismeretsg. Brcsak! Brcsak tallna vgre valakit, aki megnyitn a szvt!
Gbor a minap azzal llt el, hogy utazzunk el egytt valahov. Nem mondta, hogy hov kszl, csak azt, hogy hozzak tlevelet. Egy rgi magyar vrhoz mentnk. Gyorsan trtnk a hatron, s nagyon meglepdtem, hogy rengeteg magyar turistval tallkoztunk. Hatalmas, szp vr volt egykoron, szinte rezni lehetett az sk jelenltt. A falakon rgi csaldfk voltak, si s nemes cmerek s nevek. Mirt jttnk ide? Mly rm, s mly bnat volt bennem. Hol van ez a mess mlt? Miv lett mindaz, amit e nemes nevek ptettek?
Gbort e vr ptszete rdekelte. rdekes volt, ahogy felfedezte: ez bizony egy darabja mltjnak. Kicsi gyerekknt is szerette a lovagtrtneteket, megltogattunk sok vrromot, s soha nem rtette, hogy mi lett ezekkel a vrakkal, mirt dltek mind ssze. Elszr azt hitte, hogy taln nem jl ptettk ket, taln nem Kmves Kelemen ptette… Aztn ksbb megtudta, hogy mi lett a sorsuk. Jl ptettk meg azokat bizony a magyar mesterek, csak jtt egy nagyobb er, egy pusztt er. Nem a k volt a hibs, mg csak nem is az pt: vdje nem volt a honnak. s ma jrtunk egy olyan helyen, ahol a falak mg llnak. si dicssgben, de nem magyar fldn. Ms orszgba mentnk, s a szvnk megtelt bszkesggel – mi ptettk egykoron, s a szvnk megtelt fjdalommal: miv lett mindez a dicssg. A kvek tank, s hirdetik: volt egy np, mely maradandt is alkotott. s a fk minden tavasszal harsnyan hirdetik: mindig van j let.
rdekes volt a fiam arct ltni. Fjdalmat lttam a szemben, amilyet mg soha. s bszkesget, ami ms volt, mint mikor versenyben legyznk valakit. Ez „” volt. A FIAM!
Mita a vrnl jrtunk, azta tbbet vagyok egytt a fiammal. Rendszeresen megltogatom. Trtnt ott valami, amit mg nem rtek. Nha szomor, nha vidm.
Nekem is volt ilyen idszakom, nem volt knny idszak. Nha srtam, nha nevettem, aztn megint srtam, megint nevettem. Ez mg a frjem halla eltt volt. Elmentem orvoshoz, mert fltem, hogy beteg vagyok. Ma mr nem mennk. Gygyszereket kaptam, amik nyugtattak, nha mg el is tomptottak. Az igaz, hogy nem voltak mr ingsaim, de igazi rzseim sem. Mintha lassan tvolodtam volna magamtl. Mg szedtem a gygyszereket, mikor a frjem elment. Taln mg j is volt, hogy ez gy alakult, mrmint hogy akkor pp egy „lenyugtatott” ltben ltem, de ma mr tudom: ez csak tneti kezels volt. Elkezdtem hzni a gygyszerektl, s nehzkess, lassv vltam. Vgl is ez volt az, ami miatt abbahagytam ezek szedst. Elfogadhatatlann vlt szmomra, hogy a tkrben mr nem magamat ltom, egyre nagyobb mretre kell lecserlnem a ruhatramat, s mg mindig csak kerestk a megfelel gygyszert. gy ht sajt elhatrozsombl msfel indultam. Ekkor kezdtem utazgatni, s segtett a fests is, hogy elfoglaljam magam, s j rmt talljak.
Miutn mindezt n magam vgigltem, mr eszembe se jutna Gbort orvoshoz kldeni. Tudom, hogy „j” az, ami trtnik, mg ha nem is knny tls. Csak a szeret jelenltemmel tudom t segteni, mert neki kell vgiglni ezt az idszakot. Nekem akkor, amikor a gygyszereket ettem, az elfogads hinyzott. Gbor mr flig kirppent s megntt, a frjem pedig nem engedett kzel maghoz. Az egyetlen gygyszer a szeretet, ezt n pontosan tudom. Hls vagyok, hogy ma mr segthetem t!
Amikor a vz megindult, mr tudtam: „megkezddtt”. Valahogy tbb „gmbt” lttam mr eltte, s nagyon ersen reztem Gbor mellett is ket. Imdkoztam a fiamrt valami megmagyarzhatatlan ok miatt, s imdkoztam e nprt is, amit egyre jobban szerettem. reztem azt a hatalmat, mely egykor itt lt, s valahogy azt is reztem, hogy visszatrben van. reztem, hogy minden rossz, ami megjelent az utbbi idben ebben az orszgban, minden ellensgeskeds valami jat kszt el. Valahogy az emberek lettek msok. Bell.
jra felvettem a keresztsget, amit mlyen eltemettem magamban. Benztem nha egy-egy templomba, de leginkbb a termszetben imdkoztam. Nagyanym kertje, meleg otthona sokszor jutott eszembe, s mesi felledtek bennem. Elkezdtem lejegyezni a mesket, amik eszembe jutottak. gy gondoltam, hogy majd az unokmnak adom, ha mr nagyobb lesz. Meslek neki belle, ddanyja mesibl. Kpeket is ksztettem hozz, ez az n ajndkom lett volna.
Amikor a vz elindult, ezt a knyvet vettem magamhoz. Menni kellett, s nem tudtam, mit vigyek. Ruha kell, s nmi lelem, s legyen ez, amit elviszek. Gbor jtt rtem, s felmentnk a hegyre. Nem gondoltam, hogy odig is elr majd a vz, s csak sokra csendeslt el a szl, s llt el az es. A hegyen gyakran mesltnk, sokat rajzoltunk. s Gbor velem volt. Ez volt a legfontosabb: a fiam velem volt. Nztem, ahogy felntt, ahogy rett vlt. Nztem, ahogy mese kzben nzte a kicsiket. s nztem, ahogy „megEmberesedett”, s tmasza lett msoknak. Sokszor vigasztalt embereket s jtszott a kicsikkel, s bszke voltam r, nagyon bszke. Sokszor lttam csodlatos gmbket krltte, amik nha eggy vltak vele. rzkeltem ezeket a gmbket mindenki msnl is, s valahogy „fnyesebb” vltak ltaluk az emberek. Sok flelem s bnat tvozott, s valami mly megnyugvs s csend tlttte be a teret. Voltak, akik hangszert hoztak – k azokon jtszottak. Voltak, akik knyveket hoztak, k mesltek. Voltak, akik imdkoztak, vagy tncoltak – s valami elmondhatatlan nyugalom kezdte betlteni a teret.
A tl elmlta utn apadni kezdett a vz, s mi mr nem voltunk ktttek a hegyhez. A tl vgre elfogytak a fk, meleget adtak neknk – s lent sem maradt semmi. A vz szinte mindent elvitt, alig talltunk ismers helyeket. Nem is tudtuk pontosan, hogy hol vagyunk. jfajta lnyek jelentek meg krlttnk. Csak pran lttuk ket, a tbbsg nem rzkelte jelenltket. „Odalltak” mellnk, s gygytottak. rdekes volt „ltni”, ahogy betegsgek elmltak, s kezdtem megrteni a gygyts menett. Mr rtettem, hogy mirt reztem rgen falakat a fiam szve krl – mert tnyleg ott voltak, csak ezt nem „tudtam”. s lttam, ahogy elakadt energiaplyk jraindultak, elzrdott rszek fnnyel teltek. „Ht ez a gygyts” gondoltam, a kiegyenslyozs, a fnny tevs.
Nhnyan, akik „lttunk”, meghvst kaptunk e gygytsokhoz. Volt, aki „rtette” ket, majd mind megrtettk: segtsget vrnak tlnk. „Egytt” kerestk fel a betegeket, s rajtunk keresztl is gygytottak. Voltak, akik mg „bezrtak” voltak, s nluk krtk a mi segtsgnket. Mindez persze azt is jelentette, hogy mg tbbet lttunk. Elmondtk e lnyek, hogy ne beszljnk senkinek e ltsrl, mert ezzel megijeszthetnk msokat. Krdezzk meg, hogy segthetnk-e valamiben, utalhatunk arra, amit rznk, de ne beszljnk arrl, hogy „ltjuk” ket. Ha krik vagy elfogadjk a segtsgnket, akkor mr gygythatk.
Sokan voltak, akik mg tele voltak flelmekkel, vagy szeretteiket gyszoltk, s nekik mg sok segtsg kellett. Ksbb elkezdtek jfajta, msok szmra is lthat lnyek megjelenni, akik inkbb tantani kezdtk a csoportokat. Mivel a testek kiegyenslyozsa s tiszttsa befejezdtt, ezrt a flelmek oldsa volt a f feladat. Beszltek arrl, hogy a Fld hamarosan talakul, s ehhez a mi segtsgnk, kzremkdsnk is kell. Beszltek az tkelsrl, mely mindenki eltt nyitva ll lehetsg. tkelhetnk egy ms vilgba, ahol majd ismt egytt lehetnk. Szemlyre szabott minden t, minden lleknek egyedl kell thaladni bizonyos kapukon, s azt is elmondtk, hogy erre mindenki kpes, aki itt van. Nem kell, nem ktelez thaladni e kapukon, mert aki itt akar lni, az maradhat. Aki viszont vllalja az tkelst, az tudja, hogy minden, ami akkor megjelenik krltte, az illzi, s ne engedje, hogy elragadjk. A legjobb, a legegyszerbb gy az tmenet, ha a belsnkre, szvnk szeretetre koncentrlunk, mint egyetlen ltez valsgra, s hagyjuk elmenni a kpeket. Minden llek kpes az tkelsre, s k ezrt jttek kznk, hogy ezt elmondjk. Minden test tesett a szksges talaktsokon, mely ezt lehetv teszi. Rajtuk keresztl is azt zentk, hogy elment szeretteink mr a tloldalon vrnak minket. Sokaknak adtak ert s j remnyt e szavak, sokak kaptak j ert, hogy haladjanak az ton. n is reztem nha elment frjem jelenltt, aki utbb elmeslte, hogy valban gyakran jrt nlam.
Gbor teljesen ms lett. Mlyen hitt valami lthatatlan jban, ami t vezeti. Nem nevezte Istennek, de valami tiszta s bels hvst kvetett. Gyakran nztem, ahogy segtett msoknak, klnsen a gyerekeket szerette. Figyelte ket, vigyzott rjuk, amg szleik mshol voltak. „Nem lesz semmi baj” – mondtam, s biztos voltam ebben. Szinte…
s amikor eljtt az „este”, n mentem t elsnek. Megleltk egymst, s azt mondtam: „Vrlak!” s vlaszolt: „Megyek!” Nem volt elg a „szinte”, ezt tudtam. Ott voltam s hittem, nem is hittem, hanem tudtam, hogy az egyetlen ltez valsg a szeretet. Szerettem s tudtam, hogy „n Vagyok” – s megvrtam a fiamat. szinte s mly hla, boldogsg tlttt el, mikor jra tleltem.
Hazartnk.
Vgre Hazartnk!
Ez az n mesm nektek, bred magyaroknak.
A knyv folytatdik a 4. rszben, elrhet ITT
|