Haza (4. rsz)
A knyv 3. rsze elrhet ITT
Gbor teht ott a szobban egy nagyon tiszta s ers Fnyminsget kapott, mely megnyitotta szvt. Mivel szve zrt volt, ezrt addig nemigen rezte azt, amit abban a pillanatban: betlttte valami mly melegsg, valami fny, ami kiemelte egy pillanatra a testbl. Fellrl ltta magt s minden mst a szobban, s ltta, amint mindenki mellett tbb lny is szorgoskodott. Nyilvnval volt, hogy e gygyt lnyek nagyon siettek, hisz bels rzkvel rezte, hogy „kevs az id”. Mindent pontosan s tisztn ltott. Ltta magt lent, amint l a szkben, s ltta azt is, hogy e lnyek hogyan gygytjk: tiszta s ers fnnyel trtk t a falakat, melyek testt szinte teljesen krbevettk. Ltta azt is, hogy mindekzben j „testet” kapott. Nem teljesen rtette, hogy mindez mirt trtnik, de amikor visszatrt a testbe, egy gyermek keze rintette. Mintha egy mly lombl trt volna vissza, de mindenre emlkezett. Mindenki „visszatrt”. Mindenki „fnyesebb” s ismersebb volt, mint mikor idertek. Nem tudta pontosan, hogy most mit tegyen, m ekkor egy bels rzse tmadt: „menj haza s pihenj”. Mindenki felllt, s elindult „haza”.
Gbor msnap lnken emlkezett mindenre. Ltta magt lent s fent. desanyja telefonlt reggel, hogy minden rendben van-e, s igennel vlaszolt. Utbb derlt csak ki, hogy az desanyja valami megmagyarzhatatlan ok miatt egsz este r gondolt, rezte, hogy valami klns dolog trtnik vele. lmban is jelen volt a szobban, s nzte a fit. A szomszd nni is rnyitott reggel, mert elz nap sttt valami finomat, de este nem tudta thozni, mert Gbor ksn rt haza. Nem sokkal ezutn egy kedves ismerse is kereste, mert valami furcsa rzse volt tegnap. Mindezek utn mr nyilvnval volt, hogy fontos dolog trtnt. De mi? Ki tudn ezt megmondani?
Dlben egy bartjval ebdelt, akivel mr hossz ideje nem beszlt. Ez az ember mr egyetemista korban is furcsa volt: minden reggel imdkozott. Nem volt amgy szentesked, de furcsa volt szmra, hogy egy fi gy kezdje a napjt. Most egy jl men cg elnke. Ki gondolta volna, hogy ilyen magasra jut? llst ajnlott neki, mert pp olyan emberre van szksge, aki mr lt s dolgozott klfldn. Gbor az desapja halla utn nhny hnapig egyik nagybtyjnl lakott Kanadban, majd onnan visszatrve lett ptsz. rdekes, hogy pont ma trtnik mindez.
Mirt ne? Elfogadtam az llst. Amikor este vgiggondoltam a napot, n magam lepdtem meg azon, hogy milyen knnyen mondtam igent. Szerettem azt, amit csinltam, de mr nem jelentett igazi kihvst. Tulajdonkppen leengedtem egy kicsit az utbbi idben. rdekeltek j dolgok, de nem lelkestett mr a munka. Izgatott az j lehetsg, s persze az is jl esett, hogy kvlrl kerestek meg. Egy ideig mg eltart, amg eljhetek a cgtl, de mr az j az, ami igazn rdekel. Tbbszr beszltem Sndorral, megbeszltk, hogy mi lesz az j munkm. Elkezdtem gyjteni mindenfle lapokat, amibl kszltem az j munkra. Mindekzben pedig az volt az rdekes, hogy tbb lett a szabadidm. Elkezdtem kszlni az jra, ellttam a rgit, s mgis: tbb idm jutott magamra. Amikor estnknt lefekdtem, mr nem jrt az agyam mindenfle terveken. J volt pihenni, j volt kiss laztani. reztem, hogy lezrul valami az letemben. Elmentem koncertre, elmentem bartokhoz, olyan helyekre, ahol mr rg jrtam. Eljttek hozzm rgi bartok, akikkel mr rg nem tallkoztam. Kiss tnyleg olyan volt, mintha „bcsznk” a rgi nemtl. Kszltem valami jra, ami nem tudtam mi lesz, s bcsztam a rgi lettl. Nem tudtam, mit hoz a holnap, de valami mly bels bke nttt el mindig, ha az j letemre gondoltam. Mr nem izgatott a holnap. lveztem minden pillanatot, knnyebb vlt az letem. Nem tudom msknt elmondani, de olyan rzsem volt, mintha brtnbl szabadultam volna ki, vagy mintha „ltnk” valamit, amit addig soha. Msknt nztem az emberekre: nem csak testk, de valahogy lnyk is volt. „Felfedeztem”, hogy mennyi minden van krlttem, amit addig szre se vettem. Tnyleg olyan volt, mintha hossz lombl brednk, s zlelgetnm az letet. s az let szp volt. Egy ideig…
Amikor elkezdtem jobban figyelni a bennem zajl dolgokra, egy id utn furcsa helyzetekben talltam magam. „Dntsi” helyzetekbe kerltem. Gyakran kerltem olyan helyzetekbe, melyek „rossz” emlkeket vagy rzseket vltottak ki bellem. Szembesltem hibimmal, s tallkoztam megbntott emberekkel. Nha dhs s ingerlt lettem. Nem teljesen rtettem, hogy mirt kerlnek elm ezek a helyzetek s emberek. Gyakran reztem magam flnknek s magnyosnak, majd szembejtt egy szp n vagy ismers, s mris elmlt a rossz rzs. Ma mr tudom: ha tisztulunk, akkor felsznre kerlnek rnyaink, mlysgeink. Minl tisztbb Fnyben lteznk, annl mlyebb fjdalmak kerlnek felsznre. desapm emlke nagyon fjdalmas rzseket hozott felsznre. Azon kaptam magam, hogy tbbszr lmodtam apmmal. lmomban „szeret” csald voltunk, olyan, amilyen taln soha. Mlyen szerettem szleimet, s ber llapotomat is tjrta ez az rzs. Apm mr j 10 ve nem lt. Gyerekkoromban gyakran vitt meccsekre s ms helyekre, de mint „csald” nemigen jrtunk sehova. Anym inkbb festegetett vagy rajzolt, ez engem kevss rdekelt. Aztn mikor apa elment, onnantl kezdve anya nem rajzolt. Most 1-2 ve vette el ismt a vsznait. Nagyon szerettem anymat, de nem tudtam kimutatni az rzseimet. Most reztem, hogy apmat nem szerettem elgg, mert nem ismertem. Fjtak most ezek az rzsek. Elmesltem anymnak a trtnteket, mrmint az lmaimat, s elmeslte, hogy gyakran lt most is apval kapcsolatos lmokat. Megnztk a rgi fnykpeket, megidztk a mlt idket. Elkerlt apa a mltbl, s desanym elmondta, hogy milyen bszke volt rm apa, s mennyire szeretett. Mly szeretet s hla nttt el mindkt szlm irnt, s amikor megleltem anymat, reztem, hogy mr nem neheztelek rjuk semmi miatt. Ez az rzs vagy llapot azta is elksr. Valahogy igazi „rszemm” vltak szleim. Olyan, mintha sszekapcsoldtunk volna. Termszetes llapot lett az, hogy mi egyek vagyunk. Meg tudtam lelni anymat hossz id utn jra, s meg tudtam lelni „magamat” is. Igen, ez volt a legfurcsbb rzs: szerettem magamat. Szerettem az letem, s „hls” voltam a „vilgnak”, hogy itt lek. Klnleges napok voltak ezek: nha nagyon szomor voltam, mskor repkedtem a boldogsgtl. Teljesen olyan volt, mintha inga lenne bennem, ami hol az egyik, hol a msik irnyba lendlt ki. s aztn mr egyre kisebbek lettek a kilengsek…
Idkzben j munkmat is megkezdtem, ami nem volt tlzottan ms, mint a rgi, csak valahogy nagyobb lett a felelssgem. j mdszerekkel dolgoztam, j utakat kerestem. Aztn jtt a szlvihar…
Egy reggel arra bredtem, hogy hatalmas villmokkal hatalmas szl tmadt. Nem volt ez szoksos vihar, majd szinte 3 napig esett az es. Nem mentem be dolgozni, aki csak tehette, vdett helyen maradt. Hmplygtt a vz az utckon s tereken, szmtalan lakt kellet kikltztetni otthonbl. Mindentt megteltek a pinck, egy ideig prbltk szivattyzni ket, de minden hibaval volt. Kilptek a folyk a medrkbl, sok helyrl elmenekltek az emberek. n hegyen laktam s desanym is, gy neknk nem kellet kikltznnk, de lentebb sok hz kerlt szinte teljesen vz al. Aztn mintha elvgtk volna: kisttt a Nap. Megkezddtt a „helyrellts”. Hzak, nhol egsz falvak dltek ssze, llatok s emberek pusztultak el. Megbnult minden kzlekeds, s nhol fosztogatsok is trtntek.
Megteltek a magasabban fekv hzak, vidki s helyi rokonok jttek hozznk is. Megknnyebbltnk, amikor eltnt a vz az utckrl, de bizonytalan volt minden hlzat, minden elektromos rendszer. Komoly krokat okozott a szl, sok bolt, zlet vlt hasznlhatatlann. Felmrtk mi is a tartalkainkat, s minden fontos dolgot biztonsgos helyre tettnk. Bizonytalan volt, hogy mikor lesz kenyr s ms lelem, s elkezdtk jrni az zleteket. Hatalmas tmeg volt mindenhol, pnikszeren vsrolt s cserlt mindenki. Mi sem jutottunk pnzhez, mert a hlzat nem zemelt. Pnik trt ki az embereken, s „beosztbbak” lettnk. Dolgoztak a szakemberek, de mg csak a krok felmrsnl tartottak. Alig voltak hrek, mert nem voltak jsgok, nem mkdtt a tv s rdi sem. Nhnyan hoztak hreket, majd lassan elindult minden: lett ram, lett jsg, lett lelem.
Vagy taln mgsem minden? Volt egy ismers pap, aki azt mondta, hogy mindez nem trtnt volna meg, ha az emberek ms mdon lnek. Nem rtettem, de valami azt sgta, hogy mindez nem trtnt volna ilyen mdon, ha az emberek ms mdon lnek.
Az utbbi vekben nagyon sok minden vltozott; elkezddtt valami kzeleds a nemzetek kztt. Voltak ellenttek, de a hatrok megnyitsa ta valahogy msknt nztnk egymsra. Elkezdtnk kzsen gondolkodni gondjaink megoldsn, elkezdtnk trsknt nzni a msikra. Nem volt ez mindig zkkenmentes. Egyik orszg sem akarta feladni „elveit” s kivltsgait, s nha msok rovsra igyekezett elnykhz jutni. Ezen orszgok tzzel-vassal ragaszkodtak javaikhoz, msok kirekesztshez. rdekes mdon pp ezekben az orszgokban voltak az utbbi vek legnagyobb rvizei, a legnagyobb puszttsokkal jr katasztrfk. s bizony pp ket kellett segteni lelemmel s szaktudssal. Nagyon komoly erprbi voltak ezek a „kzssgnek”, s bizony a korbban kitagadott, megvetett vagy lenzett rszek nzetlenl segtettek. rdekes volt megtapasztalni az sszefogsok erejt.
s most, amikor minket rt ilyen baj – bizony minket is megsegtettek. Kicsi s nagy is megtapasztalta az sszefogs erejt. Voltak visszalsek, mert sajnos vannak olyanok, akik minden helyzetben csak a sajt javukat keresik. A tbbsg azonban megtanulta a sajt brn, hogy kicsi s nagy csak egytt rhet clt.
Ez az n mesm nektek, bred magyaroknak.
A knyv folytatdik az 5. rszben, elrhet ITT
|